Zəfər bayramı – milli qürur və milli ləyaqət bayramıdır
8 Noyabr – Zəfər Günü Azərbaycan Respublikasının İtaliya Respublikasında və Müqəddəs Taxt-Tacdakı Səfirliyi tərəfindən ölkəmizin Romadakı Mədəniyyət Mərkəzində təntənəli şəkildə qeyd edilib.
Zəfər Günü tədbirində İtaliyada yaşayan azərbaycanlılar, tələbələr, zabitlər, türk dövlətlərinin səfirləri və diplomatları, habelə Səfirliklərimizin əməkdaşları iştirak ediblər.
Zəfər tədbiri ilk öncə Dövlət Himnimizin dinlənməsi ilə başlayıb. Daha sonra səfir Rəşad Aslanov çıxış edərək 8 Noyabr – Zəfər Gününün bizim milli qürur bayramı, xalqımızın qüdrətinin təntənəsi olduğunu deyib. O, qeyd edib ki, bu Zəfər bayramı, rəşadət bayramı, tarixi ədalətin bərpasınının bayramı, milli qürur və ləyaqət bayramıdır
Bildirib ki, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli Ordumuz 44 gün ərzində apardığı Vətən müharibəsində qalib gələrək, daha sonra bu ilin sentyabr ayında həyata keçirtdiyi lokal anti-terror əməliyyatından sonra, ərazi bütövlüyümüzü və suverenliyimizi tam bərpa etdi.
Azərbaycan torpaqlarının azadlığı uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin xatirəsi ehtiramla anıldı.
Daha sonra, Xankəndi şəhərində Vətən müharibəsində əldə edilən Zəfərin üçüncü ildönümünə həsr olunan hərbi paraddan görüntülər nümayiş etdirilib və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin çıxışı dinlənilib.

Victory Day is a holiday of national pride and dignity
November 8 – Victory Day was solemnly celebrated by the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Italy and the Holy See in the Cultural Center of our country in Rome.
Azerbaijanis living in Italy, students, officers, ambassadors and diplomats of Turkish states, as well as employees of our embassies took part in the Victory Day event.
The victory event started with the listening of our National Anthem. Later, Ambassador Rashad Aslanov spoke and said that November 8 – Victory Day is our national pride holiday, the celebration of the power of our people. He noted that this is a Victory Day, a holiday of courage, a holiday of restoration of historical justice, a holiday of national pride and dignity.
He said that our brave Army under the leadership of Commander-in-Chief Ilham Aliyev won the Patriotic War for 44 days, and after the local anti-terrorist operation in September of this year, fully restored our territorial integrity and sovereignty.
The memory of our martyrs who died for the freedom of Azerbaijan lands was commemorated with respect.
Later, the military parade in Khankendi dedicated to the third anniversary of the Victory achieved in the Patriotic War was shown and the speech of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev was heard.