Məhkumluq haqqında arayışın verilməsi
Məhkumluq barədə arayış şəxsin bilavasitə müraciəti və şəxsiyyətini təsdiq edən sənəd əsasında verilir.
Müraciətlər baxılması üçün Səfirlik tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq İdarəsi vasitəsilə Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) Baş Əməliyyat və Statistik İnformasiya İdarəsinə göndərilir və müvafiq yoxlamadan sonra hazırlanmış arayışlar Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi vasitəsilə alınaraq ərizəçiyə təqdim edilir. Arayışın alınması iki aya qədər vaxt tələb edə bilər.
Müvafiq arayışın alınması üçün Səfirliyin Konsulluq şöbəsinə aşağıda qeyd olunan sənədlər təqdim olunmalıdır:
-
Vətəndaşın ərizəsi;
Ərizəçinin şəxsiyyətini təsdiq edən, etibarlıq müddəti bitməmiş sənədlərin (ümumvətəndaş pasportu, şəxsiyyət vəsiqəsi) surəti;
Səfirliyin aşağıda göstərilmiş bank hesabına 10 ABŞ dolları dövlət rüsumunun ödənilməsi və müvafiq təsdiqedici qəbzin Səfirliyə təqdim edilməsi:
Unicredit Banca di Roma
Numero conto: 0000400992178
IBAN: IT 67 C 02008 05001 000400992178
Qeyd 1: Hər bir şəxs məhkumluq barədə arayışı yalnız özü haqqında ala bilər. Şəxsin özünün iştirakı mümkün olmadıqda, onun ərizəsi Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə müəyyən olunmuş qaydada etibarnamə ilə müvəkkil etdiyi şəxs tərəfindən təqdim olunur və ya Səfirliyin Konsulluq Şöbəsi tərəfindən təsdiq edilmiş etibarnamə ilə etibar edilmiş şəxs Azərbaycan Respublikasının səlahiyyətli orqanlarından müvafiq arayışı əldə edir.
Qeyd 2: Yetkinlik yaşına çatmayana, qəyyumluq və himayəçilik təyin olunmuş şəxslərə məhkumluq barədə arayış onların valideynlərinin və digər qanuni nümayəndələrinin ərizələrinə əsasən verilir.
Qeyd 3. Məhkumluq haqqında elektron arayışı Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin internet səhifəsi (https://mia.gov.az/az/menu/29780/) vasitəsilə müraciət edərək əldə edə bilərsiniz.

Police clearance certificate is issued by self-appeal with his/her ID to prove identity.
The citizens of the Republic of Azerbaijan who currently do not reside in the territory of the country and foreign citizens who previously resided in the Republic of Azerbaijan can apply to Criminal Record Certificate (to obtain Police Clearance Certificate) through the Embassy of Azerbaijan.
Application is sent by the Embassy via the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan to the Main Operations & Statistics Department of the Ministry of Internal Affairs of Azerbaijan (MIA). After the appropriate examination the certificate is received at the Embassy to be submitted to the applicant. The processing takes up to two months from the date of submission of documents.
Required documents:
1. Application form;
2. Photocopy of valid (not expired) passport or Identity card of a citizen(şəxsiyyət vəsiqəsi);
3. The receipt of the Payment of the state fee (10 USD) to the following bank account of the Embassy:
Unicredit Banca di Roma
Numero conto: 0000400992178
IBAN: IT 67 C 02008 05001 000400992178
Note 1. Every individual  can receive the reference note about conviction  only about himself. If the presence of a person is not possible, his/her  application  is submitted by the person authorized him with the power of attorney as determined in the legislation of the Republic of Azerbaijan.
Note 2. Reference note about conviction  is  issued to minors,to the persons whom determined guardianship and custody on the basis of the application of their parents and other legal representatives.
Note 3. Electonic Reference note about conviction can be issued by applying to the website of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan (https://mia.gov.az/en/menu/29780/).