AZƏRBAYCAN-BMT-nin ÜMUMDÜNYA ƏRZAQ PROQRAMI (WFP)
ÜƏP-in Azərbaycandakı ofisi 1993-cü ildən fəaliyyətə başlamışdır. ÜƏP-in Azərbaycanda həyata keçirilən bütün layihələri qaçqın və məcburi köçkünlərə yardım məqsədi daşıyan layihələr olmuşdur. Proqramın ölkəmizdə layihələri 1994-cü ildən başlamışdır. 1994-2008-ci illər müddətində Azərbaycanda qaçqın və məcburi köçkünlərin ərzaq yardımı ilə təmin edilməsi məqsədilə ÜƏP tərəfindən təqribən 120 milyon ABŞ dolları həcmində yardım göstərilmişdir. Faydalananların toplam sayı təqribən 200 min nəfərə bərabər olmuşdur.
1993-99-cu illər ərzində həyata keçirilmiş ÜƏP-in Böhran vəziyyəti proqramı çərçivəsində 5 layihə və 1999-2008-ci illər ərzində ÜƏP-in Uzadılmış yardım və yenidənqurma fəaliyyəti proqramı çərçivəsində təqribən 3 layihə həyata keçirilmişdir. Qeyd edilən layihələr qaçqın və məcburi köçkünlərin məskunlaşdığı 11 əsas məntəqədə (İmişli, Saatlı, Əli-Bayramlı, Kürdəmir, Beyləqan, Ağcabədi, Mingəçevir, Yevlax, Şəki, Bərdə, Tərtər) icra edilmişdir. ÜƏP 2000-ci illərdən Azərbaycanda fəaliyyətini ərzaq yardımından bərpa əməliyyatlarına keçirmişdir.
2005-ci ilin 25 fevral tarixində AR Prezidenti cənab İlham Əliyevin İtaliyaya rəsmi səfəri çərçivəsində ÜƏP-in icraçı direktorunun müavini Con Pauell ilə görüşü keçirilmişdir. 2005-ci ilin 8-15 may tarixlərində ÜƏP/UNDP/UNICEF birgə missiyası Azərbaycana səfər etmişdir. Səfər zamanı AR Prezidenti, aidiyyəti dövlət qurumları və QHT-lər ilə görüşlər keçirilmiş, regionlara səfərlər edilmişdir. 2006-cı ilin 25-28 iyul tarixlərində ÜƏP-in icraçı direktoru Ceyms Morris Azərbaycana səfər etmişdir. Səfər zamanı C.Morris AR Prezidenti və Baş nazirin müavini Ə.Həsənov ilə görüşmüş, Sabirabad, İmişli və Biləsuvar rayonlarına səfər etmişdir.
Azərbaycanın keçid dövrünü başa vuraraq son illər yüksək iqtisadi inkişafa nail olması və yoxsulluq səviyyəsinin azaldılması ölkədə qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərinin həllində və ərzaq təhlükəsizliyinin artırılmasında geniş imkanlar yaratmışdır. Bu amillər Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə ianə alan ölkədən yeni yaranmaqda olan donor dövlətinə çevrilməsini şərtləndirmişdir. Bununla əlaqədar,  2009-cu ildən ÜƏP-in Azərbaycanda layihələri dayandırılmışdır. 2013-cü ilin martında ÜƏP-in Bakı ofisi bağlanmışdır.
2014-cü ilin yanvar ayında Azərbaycan Hökuməti Azərbaycan Beynəlxalq İnkişafa Yardim Agentliyi (AİDA) vasitəsilə ÜƏP tərəfindən Filippində daşqın fəlakətindən əziyyət çəkən əhaliyə təcili humanitar yardım proqramlarına dəstək olaraq 200 min ABŞ dolları məbləğində yardım göstərmişdir. Bu yardım Azərbaycanın ÜƏP çərçivəsində ölkə xaricinə yönəlmiş ilk yardımı hesab olunur. Bununla əlaqədar, Azərbaycan ÜƏP-in donorlar siyahısına daxil olmuşdur.

Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the World Food Program (WFP)
The office of WFP in Azerbaijan was established in 1993. All projects implemented by WFP in Azerbaijan were the projects aimed at providing assistance to the refugees and internally displaced persons. The program started to implement projects in our country in 1994. During the period of 1994-2008, nearly 120 million US dollars was assisted by WFP in order to provide food assistance to the refugees and internally displaced persons in Azerbaijan. The total number of those who benefited from that was equal to 200 thousand people approximately.
During the period of 1993-1999, in the framework of the “Crisis situation program” of WFP 5 projects and the period of 1999-2008, in the framework of the “Prolonged assistance and reconstruction activities program” of WFP about 3 projects were implemented. The above-mentioned projects were realized in the main 11 areas where the refugees and internally displaced persons were settled (Imishli, Saatli, Ali-Bayramli, Kurdamir, Beylagan, Aghjabadi, Mingachaur, Yevlakh, Sheki, Barda and Tartar). Since 2000, the WFP has changed the form of its activities: from the food assistance to the reconstruction operations.
In the framework of the official visit of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to Italy on the 25th February 2005, he had a meeting with the Deputy Executive Director of WFP John Powell. On 8-15 May 2005, the joint mission of WFP/UNDP/UNICEF visited Azerbaijan. During the visit, they had meetings with the President of the Republic of Azerbaijan, relevant state bodies and the NGOs, made visits to the regions. On 25-28 July 2006, the Executive Director of WFP James Morris paid a visit to Azerbaijan. During the visit, he met with the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, Deputy Prime Minister Ali Hasanov and visited Sabirabad, Imishli and Bilasuvar regions.
After the transit period, achieving economic growth and reducing poverty during the last years in Azerbaijan created good opportunities for resolving the problems of the refugees and internally displaced persons and increasing food security in the country. These factors enabled Azerbaijan to be transformed from the country getting assistance from the international community to the newly emerging donor state. In this regard, the projects of WFP in Azerbaijan have been suspended since 2009. In March of 2013, the office of WFP in Baku was closed.
In January of 2014, through the Azerbaijan International Development Agency of MFA, the Government of Azerbaijan assisted 200 thousand US dollars to the population suffering from the flood disaster in Philippines in support of emergency humanitarian assistance programs. This aid is considered the first assistance by Azerbaijan provided outside the country in the framework of WFP. In connection with this, Azerbaijan entered the list of donors of WFP.