Azərbaycan Respublikası və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) arasında əməkdaşlıq
FAO Azərbaycanda milli, regional və qlobal səciyyəli layihələr həyata keçirir. Sözügedən layihələr əsasən, kənd təsərrüfatının inkişafı, ərzaq təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi, potensialın artırılması, resursların idarə edilməsi, heyvan və bitki xəstəliklərinə qarşı mübarizə, təchizat və digər müvafiq sahələrdə texniki yardımları nəzərdə tutur. Ümumilikdə, FAO çərçivəsində Azərbaycanda həyata keçirilməsi üçün hər biennium ərzində 2-3 yeni layihə təşəbbüsü irəli sürülür.
FAO-nun Azərbaycandakı layihələri Azərbaycan Hökümətinin prioritetləşdirilmiş ehtiyaclarına dair müraciətlərinə uyğun olaraq Texniki əməkdaşlıq proqramlarına əsaslanmışdır. 2009-cu ildən Azərbaycan Höküməti və FAO Azərbaycanın kənd təsərrüfatının inkişafı sahəsində FAO tərəfindən mümkün texniki yardımın göstərilməsi məqsədilə ölkəyə yardım proqramının hazırlanması prosesinə başlayır. Bu məqsədlə, Azərbaycan üçün  FAO-nun Milli Orta Müddətli Prioritetlər üzrə Çərçivə Sənədi hazırlanmışdır və müntəzəm surətdə Azərbaycanın prioritetlərinə uyğun olaraq yenilənməkdədir.
FAO ilə Azərbaycan arasında qarşılıqlı əlaqələrin intensivləşdirilməsi məqsədilə, 2002-ci ilin dekabrında təşkilatın Azərbaycanda milli müxbiri vəzifəsi (National Correspondency) təsis edilmişdir. FAO-nun Bakıda ofisi təsis edildikdən sonra bu vəzifə ləğv olunmuşdur.
2007-ci ilin iyul ayında Ankara şəhərində FAO-nun Orta Asiya üzrə yeni Subregional Ofisi yaradılmışdır. Bu ofis 7 ölkəni əhatə edir: Azərbaycan, Türkiyə və Orta Asiya ölkələri. Struktur baxımından subregional ofis Budapeştdə yerləşən FAO-nun Avropa və Orta Asiya üzrə Regional Ofisinə tabedir.
2007-ci ilin avqust ayında FAO-nun Orta Asiya üzrə Subregional Ofisinə daxil olan ölkələri arasında ilkin olaraq, Azərbaycanda FAO-nun Nümayəndəlik Ofisi (Representative Office) açılmışdır.
2005-ci ilin 25 fevral tarixində AR Prezidenti cənab İlham Əliyev FAO-nun Romadakı qərargahına səfər etmiş və təşkilatın sabiq baş direktoru Jak Diuf ilə görüşmüşdür. Görüş zamanı iki tərəf arasında əlaqələrin gücləndirilməsi perspektivləri, xüsusilə Azərbaycanın aqrar sektorunun inkişafı prosesinə FAO-nun cəlb edilməsi, kənd təsərrüfatının institutsional restruktruzasiyası, ölkəyə yeni texnologiyaların və investisiyaların gətirilməsi, ölkəmizdə ərzaq təhlükəsizliyi və yoxsulluğun azaldılması məsələləri müzakirə olunmuşdur.
2005-ci ilin 29 aprel tarixində J.Diuf Azərbaycan Respublikasına rəsmi səfər etmişdir. Səfər zamanı baş direktor AR Prezidenti cənab İlham Əliyev və hökumət üzvləri ilə görüşmüşdür. J.Diuf Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərüffatı Akademiyasınin Elmi Şurasının fəxri doktoru diplomu ilə təltif olunmuşdur.
2012-ci ilin 19-20 aprel tarixlərində Bakı şəhərində BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) 28-ci Avropa Regional Konfransı (ARK), bu tədbirdən bilavasitə əvvəl 17-18 aprel tarixlərində FAO-nun Kənd Təsərrüfatı üzrə Avropa Komissiyasının (KTAK) 37-ci sessiyası və 16 aprel tarixində FAO və qeyri-hökumət təşkilatlarının Avropa üzrə regional müşavirəsi keçirilmişdir. 28-ci ARK-da konfrans üzvü olan 52 ölkədən 46-nın nümayəndələri, o cümlədən 10 nazir və 13 nazir müavini, eləcə də FAO baş direktoru Joze Qratsiano da Silva iştirak etmişlər.
Tədbirlər müddətində AR Prezidenti cənab İlham Əliyev ilə FAO baş direktoru Jose Qratsiano Da Silva arasında görüş keçirilmişdir.
2014-cü ilin 15 iyul tarixində Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev İtaliyaya rəsmi səfəri zamanı, həmçinin FAO baş direktoru ilə də görüşmüşdür. Görüş zamanı FAO ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud vəziyyəti və perspektivləri müzakirə olunmuşdur.
24-25 may 2015-ci il tarixində BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) baş direktoru Jose Qratsiano Da Silva Azərbaycanda səfərdə olmuşdur. Səfər çərçivəsində J.Q.Da Silva Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilmiş, AR kənd təsərrüfatı naziri H.Əsədovla görüşmüş, Bakı Dövlət Universitetində (BDU) məruzə ilə çıxış etmiş və Universitetin elmi şurası tərəfindən Jose Qratsiano Da Silvaya fəxri doktor adı verilmişdir.
Səfər çərçivəsində “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı arasında FAO-nun Tərəfdaşlıq və Əlaqələndirmə Ofisinin yaradılması və texniki yardımın göstərilməsi haqqında Saziş” və “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı arasında FAO-Azərbaycan Tərəfdaşlıq Proqramı haqqında Saziş” imzalanmışdır.
Tərəfdaşlıq proqramı Azərbaycan Hökumətinin ölkəmizdə və xaricdə kənd təsərrüfatının inkişafı üzrə texniki yardım layihələrinə fəal töhfəsini nəzərdə tutur.
Səfəri zamanı Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevaya aclıqla mübarizə, ərzaq təhlükəsizliyi, kənd təsərrüfatının, meşəçiliyin və balıqçılığın səmərəliliyinin artırılması və sağlam qida sistemlərinin yaradılması sahəsində verdiyi töhfəyə görə FAO-nun Xoşməramlı Səfiri adının təltif edildiyi FAO baş direktoru tərəfindən elan edilmiş və bununla bağlı müvafiq sənəd təqdim edilmişdir.
2 sentyabr 2015-ci il tarixində FAO-nun Xoşməramlı Səfiri xanım Leyla Əliyeva FAO-nun Mənzil-Qərargahına səfər etmiş və səfər çərçivəsində FAO baş direktoru Jose Qratsiano Da Silva və digər yüksək vəzifəli FAO rəsmiləri ilə görüşmüş və əməkdaşlıq mövzuları müzakirə edilmişdir.
6 aprel 2017-ci il tarixində Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin, IDEA İctimai Birliyinin, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) birgə təşəbbüsü ilə aztəminatlı ailələr üçün meyvə bağlarının salınması layihəsi çərçivəsində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri, FAO-nun xoşməramlı səfiri Leyla Əliyeva İsmayıllı rayonunda meyvə ağaclarının əkilməsi üzrə pilot layihəsi çərçivəsində keçirilən ilk tədbirdə iştirak etmişdir.
5-6 may 2017-ci il tarixlərində Bakı şəhərində keçirilmiş “Mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafı: İnsan təhlükəsizliyi, sülh və davamlı inkişaf üçün yeni imkanlar” mövzusunda IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirak etmək məqsədilə FAO-nun baş direktorunun kabinetinin rəhbəri Mario Lubetkin Azərbaycana səfər etmişdir. M.Lubetkin  forumda Təşkilatın baş direktoru Joze Qratsiano da Silvanın müraciətini oxumuşdur. Forum çərçivəsində M.Lubetkin  xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və FAO-nun xoşməramlı səfiri Leyla Əliyeva ilə görüşmüşdür.
16 sentyabr 2019-cu il tarixində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Romada BMT-nin Kənd Təsərrüfatı və Ərzaq Təşkilatının (FAO) baş qərargahında təşkilatın baş direktoru Qu Donyqu ilə görüşüb.

Cooperation between the Republic of Azerbaijan and Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO)
Azerbaijan was the member of FAO on the 20th of October, 1995.
FAO implements national, regional and global projects in Azerbaijan. Those projects basically envisage the development of agriculture, strengthening food security, increasing potential and managing resources, fighting against animal and plant diseases, equipment and other relevant areas of technical assistance. In general, during each biennium 2 or 3 new projects are initiated to be implemented in Azerbaijan in the framework of FAO.
The projects of FAO in Azerbaijan are based on Technical cooperation programs in accordance with the appeals on the prioritized needs of the Government of Azerbaijan. Since 2009, the Government of Azerbaijan and FAO have started the process of preparing assistance programs in order to provide possible technical assistance by FAO in the field of the development of agriculture in Azerbaijan. For this purpose, the Framework Document on National Medium Term Priorities of FAO was prepared for Azerbaijan and is being regularly updated according to the priorities of Azerbaijan.
To intensify the mutual relations between FAO and Azerbaijan, the National Correspondency of FAO was established in Azerbaijan in December of 2002. After the establishment of FAO office in Baku, this post was abolished.
In July of 2007, the FAO’s new Subregional Office for Central Asia was established in Ankara.  This office is in charge of 7 countries: Azerbaijan, Turkey and Central Asia countries. Structurally, the office is subject to the FAO’s Regional Office for Europe and Middle Asia situated in Budapest.
In August of 2007, among the countries covered by FAO’s Subregional Office for Central Asia, first in Azerbaijan FAO’s  Representative Office was opened.
On 25 February 2005, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev visited the headquarter of FAO in Rome and met with the former Director-General of FAO Jacques Diouf. During the meeting, the sides discussed the issues of perspectives for strengthening the relations, particularly FAO’s involvement in the development process of agrarian sector in Azerbaijan, institutional restructuring of agriculture, importing new technologies and investment, food security and poverty reduction in our country.
On 29 April 2005, Jacques Diouf paid an official visit to the Republic of Azerbaijan. During the visit, J.Diouf met with the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and government members. He was awarded with the honorary doctorate diploma of the Scientific Council of the Agriculture Academy of the Republic of Azerbaijan.
On 16th April 2012, the FAO-NGO’s regional consultation for Europe, on 17-18 April 2012, the 37th session of the European Commission on Agriculture and on 19-20 April 2012, the 28th Regional Conference for Europe were held in Baku. In the 28th Regional Conference for Europe, the representatives of 46 countries from the 52 member states, as well as 10 ministers, 13 deputy ministers and FAO Director-General Jose Graziano da Silva took part.
In the framework of the events, a meeting was organized between the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the Director-General Jose Graziano da Silva.
On 15 July 2014 in the framework of his official visit to Italy, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met also with the Director-General of FAO. During the meeting, the sides discussed the current status and perspectives of the relations of cooperation between FAO and Azerbaijan.
On 24-25 May 2015, FAO Director-General Jose Graziano da Silva visited Azerbaijan. In the framework of his visit, he was received by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, met with the minister of agriculture Heydar Asadov, made a lecture in Baku State University and was awarded with the honorary doctorate degree of the scientific council of the University.
In the framework of the visit, the “Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) on the establishment of the Coordination and Cooperation Office and providing technical assistance” and the “Agreement on FAO-Azerbaijan Partnership Program” were signed.
The partnership program envisages the active contribution of the Government of the Republic of Azerbaijan to the projects of technical assistance on the development of agriculture in our country and abroad.
During the visit, the vice-president of Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA (International Dialogue for Environmental Action) Public Union Leyla Aliyeva was awarded with the title of Goodwill Ambassador of FAO for her contributions in the fields of fighting against hunger, food security, increasing the efficiency of agriculture, forestry and fishery and establishment of health food systems and the relevant document was presented by FAO Director-General in this regard.
On 2 September 2015, FAO Goodwill Ambassador Leyla Aliyeva visited the headquarter of FAO and in the framework of her visit met with FAO Director-General Jose Graziano da Silva and other high-level FAO officials and discussed the topics of cooperation.
On 6 April 2017, with the joint initiative of the “Regional Development” Public Union of Heydar Aliyev Foundation, IDEA Public Union, Ministry of Ecology and Natural Resources, Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) in the framework of the project to establish fruit gardens for low income families, the vice-president of Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA (International Dialogue for Environmental Action) Public Union and FAO Goodwill Ambassador Leyla Aliyeva attended a ceremony to plant fruit trees in Ismayilli district.
In order to participate at the 4th World Forum on Intercultural Dialogue on the theme “Advancing Intercultural Dialogue: New Avenues for Human Security, Peace and Sustainable Development” held in Baku on 5-6 May 2017, the Chief of cabinet of the UN Food and Agriculture Organization (FAO) Mario Lubetkin made a visit to Azerbaijan. At the forum M.Lubetkin delivered the regards of FAO Director-General Jose Graziano da Silva. Within the forum, M.Lubetkin met with the Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov and Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA (International Dialogue for Environmental Action) Public Union and FAO Goodwill Ambassador Leyla Aliyeva.