Romada yerləşən BMT Agentlikləri və COP sədrlikləri COP29 iclasından əvvəl kövrək şəraitdə iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə və maliyyə vəsaitlərinin səfərbər edilməsi üçün səylərini birləşdirirlər
COP28 və COP29 konfransları arasındakı görüş iqlim və ərzaq böhranlarının həlli üçün iqlimə davamlı kənd təsərrüfatı və ərzaq sistemlərinin vacibliyini vurğulayır.
Bu gün Ümumdünya Ərzaq Proqramı (ÜƏP), BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO), Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı İnkişafı Fondu (IFAD), COP28 və COP29 Sədrlikləri kövrək və münaqişə zonalarında uyğunlaşdırılmış və davamlı kənd təsərrüfatı və ərzaq sistemləri üçün iqlim fəaliyyətlərinin və maliyyələşdirmənin təcili olaraq artırılmasını tələb ediblər.
Bu çağırış COP29-a hazırlıq məqsədilə keçirilən Roma yüksək səviyyəli görüşü zamanı edilmişdir. Romada yerləşən BMT Agentlikləri, COP28 BƏƏ və COP29 Azərbaycan Sədrlikləri kövrək və münaqişə təsirinə məruz qalmış regionların hökumət nazirləri, donorlar, beynəlxalq maliyyə institutları, çoxtərəfli iqlim fondları və bir sıra iqlim, inkişaf, humanitar və sülh tərəfdaşları ilə görüşmüşdülər. Görüşün amalı dünyanın ən həssas ölkələrində dayanıqlı və tənzimlənən aqrosistemlər üçün iqlim tədbirlərini və maliyyələşdirməni artırmaq məqsədilə tədbirləri müəyyən etmək idi.
Həmçinin fermerləri lazımi vəsait və materiallar ilə təmin etməklə məhsuldarlığı artırmaq kimi dayanıqlılıq tədbirləri də daxil olmaqla ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması və təcili ərzaq yardımına olan asılılığın azaldılması məsələləri də müzakirə edilmişdir.
Quraqlıq, quşaqurnası, sel suları, səhralaşma, tropik fırtınalar, istilik dalğaları və qeyri-müntəzəm yağış kimi ekstrim hava hadisələri davamlı olaraq kövrək və münaqişə təsirinə məruz qalmış regionlarda kəskin ərzaq qıtlığına səbəb olur və onlara ciddi ziyan dəyir. Buna baxmayaraq, ən həssas yerli icmalar özlərini qorumaq və dolanışıqlarına zərər və ziyan vurmamaq üçün ən az maliyyə vəsaiti alırlar. Bəzi hallarda, kövrək kontekstdə yaşayan bir şəxs, kövrək olmayan bir bölgədə yaşayan şəxsdən 80 dəfə az iqlim maliyyəsi alır.
2024-cü il Qlobal Ərzaq Böhranları Haqqında Hesabata əsasən, quraqlıq və daşqınlar kimi iqlim dəyişikliyi ilə bağlı təkanlar xüsusilə 18 ölkədə kəskin qida təhlükəsizliyinə səbəb olmuşdur. Bu isə 72 milyondan çox insana təsir etmiş, onların çoxu isə kövrək, münaqişə təsirinə məruz qalmış və ya münaqişə sonrası vəziyyətdə yaşayan insanlardır.
Ümumdünya Ərzaq Proqramının icraçı direktoru Sindi Makkeyn demişdir: “İqlim fəlakətlərini proqnozlaşdırmaq üçün elmimiz var və iqlim böhranının ön cəbhəsində yaşayan icmaların hazırlıqlı olmaqları üçün həll yollarımız var. Mən bu yaxınlarda Zambiyada idim və orada adətən ailələrini dolandıra biləcək qədər məhsul yetişdirən ümidsiz fermerlərlə görüşdüm. Bu il onlar heç nə yığmayıblar – məhsulları iqlim dəyişikliyi ilə daha da pisləşən quraqlıq tərəfindən məhv edilib. Bu fermerlər üçün iqlim maliyyəsi və tədbirləri çox vacibdir. Böhranlar başlamazdan əvvəl riskləri proqnozlaşdırmaq və qorunmanı artırmaq üçün ixtiyarımızdakı innovativ vasitələrdən istifadə etməliyik. Kövrək və münaqişə regionlarında davamlı aqrosistemlərin qurulması və maliyyələşdirilməsi, bir-biri ilə əlaqəli iqlim və ərzaq böhranlarına cavab vermək, ən çətin əldə edilən yerlər hesab olunan bölgələrdə milyonlarla insanın və icmaların həyatını və dolanışığını xilas etmək və yaxşılaşdırmaq üçün çox vacibdir”.
FAO-nun Baş direktoru Qu Donqyu: “İqlimə dayanıqlı aqro-ərzaq sistemlərinə sərmayə qoymaq iqlim və ərzaq böhranlarını aradan qaldırmaq üçün çox vacibdir. Ərzaq yetişdirmək və istehlak etmək üslubunun dəyişdirilməsi heç kəsi geridə qoymayaraq iqlim böhranının təsirlərini azaltmağa, biomüxtəlifliyi qorumağa, torpaqların keyfiyyətsizləşməsinin qarşısını almağa və hamı üçün ərzaq təhlükəsizliyini təmin etməyə yardım edir. Bu dəyişiklik erkən xəbərdarlıq sistemləri, ekosistemlərin və torpaqların bərpası, su resurslarının inteqrasiya olunmuş formada idarə edilməsi, yerli iqlimə davamlı toxum və alətlərin dəstəklənməsi, yığım sonrası itkilərin azaldılması, infrastruktur və sosial qorunmaya sərmayənin qoyulması kimi həll yollarını tələb edir”.
Ən əlçatmaz hesab edilən yerlərdə milyonlarla insanın və icmaların həyatını və dolanışıq vasitələrini xilas etmək və yaxşılaşdırmaqla kövrək və münaqişəli bölgələrdə dayanıqlı aqro-ərzaq sistemlərinin qurulması və maliyyələşdirilməsi bir-biri ilə əlaqəli iqlim və ərzaq böhranlarının həlli üçün çox vacibdir.
“İqlim təsirləri sürətləndikcə, kifayət qədər qida yetişdirmək və ya əldə etmək imkanlarını birdəfəlik itirmək riski altında olan milyonlarla insana daha çox sərmayə qoymağa təcili ehtiyac duyulur”, – deyə IFAD prezidenti Alvaro Lario bildirmişdir. “Bu xərclər illik 215 milyard ABŞ dolları ilə 387 milyard ABŞ dolları arasında qiymətləndirilməsinə baxmayaraq, kənd təsərrüfatı icmalarının iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə aparmaq üçün ən yaxşı fürsəti daha dayanıqlı, hərtərəfli və ədalətli ərzaq sistemlərinə uyğunlaşmaqdır. Bu, həm də təhlükəsizlik vəziyyəti qeyri-müəyyən olan ölkələr üçün də aktualdır. Belə sərmayələr nəinki ətraf mühit zərbələrinə qarşı davamlılığı artırır, həm də yerli institutları və idarəetməni möhkəmləndirir, sosial birliyi təşviq edir və dayanıqlı dolanışıq imkanları yaradır.”
Keçən il BƏƏ-nin COP28 sədrliyi tarixi İqlim Bərpası və Sülh Bəyannaməsini təqdim etmişdir. Bu bəyannamə, kövrəklik və münaqişəyə əsaslanan fəaliyyətdə və iqlim maliyyəsində bərabərsizliklərin siyasi tanınmasıdır. Bəyannamə siyasi islahatlar və 1.2 milyard ABŞ dolları məbləğində məqsədli iqlim maliyyəsi də daxil olmaqla “həllər paketi” ilə müşayiət olunmuşdur. Gələcək COP29 Sədrliyi fokusun sülhə və hamı üçün ərzaq təhlükəsizliyinə nail olmağa yönəlmiş olduğunu təsdiq etmişdir. Romada keçirilən görüşlərin məqsədi Bəyannamənin icrasını nəzarətdə saxlamaq və dünya liderləri Bakıda toplaşmadan əvvəl işi COP29 prioritetləri ilə uyğunlaşdırmaq idi.
Tədbirin sonuncu sessiyası COP29 gündəliyinə töhfələrə yönəlmişdir. Bu sessiyada kövrək şəraitdə iqlimə dayanıqlı kənd təsərrüfatını təmin etməkdə ən böyük çətinliklər qismində ərzaq təhlükəsizliyi, su çatışmazlığı və torpağa təhlükəsiz girişin təmin olunması kimi mühüm məsələlər müzakirə edilmişdir. Müzakirələr zamanı vurğulanmışdır ki, kövrək şəraitdə ərzaq təhlükəsizliyini artırmaq üçün layihələr hazırlanarkən və həyata keçirilərkən təhlükəsizlik təhdidləri, infrastrukturun dağıdılması, mina və digər təhlükəsizlik riskləri kimi faktorlar nəzərə alınmalıdır.
Azərbaycanın COP29 sədrliyinin baş müşaviri səfir Eldar İskəndərov bildirmişdir ki, bu tədbir Bakıda keçiriləcək iqlim sammitinin (COP29) Sülh və İqlim Bağlantısı mövzusunda Sülh Günü müzakirələrini birlikdə formalaşdırmaq, habelə Hökumətlərin, BMT Agentliklərinin, digər beynəlxalq təşkilatların, akademik dairələrin və vətəndaş cəmiyyətinin gələcək addımlarının planlaşdırılması və həyata keçirilməsində iştirakını və səsini artırmaq üçün vacib bir fürsət yaratmışdır.
Səfir İskəndərov bu birgə tədbirin müzakirələrindən yola çıxaraq demişdir: “COP29-un ev sahibi olaraq, Azərbaycan bu tədbirdə olan müzakirələri siyasi diqqətində saxlayacaq və tədbirlərin artırılması, ehtiyacların maliyyə həm də potensialın yaradılması imkanları, eləcə də yüksək humanitar ehtiyaclar və yüksək iqlim həssaslığı olan vəziyyətlərdə ən yaxşı təcrübələrlə daha yaxşı uyğunlaşdırılması üçün səylərin operativləşdirilməsini müdafiə edəcəkdir”.
“Müzakirələr əsasında biz başa düşdük ki, qida təhlükəsizliyinə fokus, eləcə də su qıtlığı və torpağa təhlükəsiz çıxış kimi qida təhlükəsizliyi üçün vacib sahələr, kövrək şəraitdə iqlimə davamlı kənd təsərrüfatını təmin etmək üçün praktiki və həll yönümlü nəticələr verə biləcək müzakirələrin və tədbirlərin təşkili COP29-un giriş nöqtəsi olacaqdır,” – deyə səfir İskəndərov tədbiri yekunlaşdırmışdır.
Səfir İskəndərov həm də həllərin yalnız “üçün” deyil, həm də ən həssas olan tərəflər tərəfindən “ilə” və “tərəfindən” tətbiq olunmasının vacibliyini vurğulayaraq, bu baxımdan Cənub-Cənub əməkdaşlığının yüksək dəyərini qeyd etmiş və bu müzakirənin təşkili üçün BƏƏ-nin COP28, ÜƏP və digər tərəfdaşların səylərini yüksək qiymətləndirmişdir.
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin xarici işlər nazirinin Enerji və Davamlılıq üzrə köməkçisi Zati-aliləri Abdulla Balalaa bu vacib gündəliyi irəlilətmək üçün dəstəyini yenidən ifadə etmişdir: "BƏƏ-nin COP28 İqlim Bərpası və Sülh Bəyannaməsinin icrası istiqamətində Hökumətlərin, iqlim fondlarının və maraqlı tərəflərin səylərini görmək çox həvəsləndirici haldır. Romada yerləşən BMT Agentliklərinin kövrək və həssas icmalarda, xüsusilə də COP29-a qədər olan aqro-ərzaq sistemlərində iqlim tədbirlərini artırmaq üçün praktiki nəticələr əldə etmək məqsədilə bizi bir yerə gətirmək təşəbbüsünü alqışlayırıq. Bu diqqət, BƏƏ-də keçirilən COP28-də 198 Tərəf tərəfindən BƏƏ Bəyannaməsinin imzalanması ilə nəticələnən COP prosesinin hamı üçün faydalı olmasını təmin etmək məqsədilə mühüm bir fürsətdir. Bu tarixi saziş iqlim problemlərini həll etmək üçün birgə qətiyyətimizi vurğulayır və dünya miqyasında transformasiyaedici tədbirlər üçün yol açır."

UN Rome-based Agencies and COP Presidencies mobilize for climate action and finance in fragile contexts ahead of COP29
The midpoint meeting between COP28 and COP29 emphasises climate-resilient agri-food systems as key to solving interconnected climate and food crises.
The UN World Food Programme (WFP), the Food and Agriculture Organization (FAO), the International Fund for Agricultural Development (IFAD), and the COP28 and COP29 presidencies have today called for an urgent scaling up of climate action and financing for adapted and resilient agrifood systems in fragile and conflict-affected settings.
The call was made during a high-level Rome meeting in preparation for COP29. The Rome-based UN agencies, along with the COP28 UAE and COP29 Azerbaijan Presidencies, met with government ministers from key fragile and conflict-affected regions, donors, international financial institutions, multilateral climate funds, and a range of key climate, development, humanitarian, and peace partners. They met to outline measures to scale up climate action and financing for adapted and resilient agrifood systems in the world’s most vulnerable countries.
They also discussed how to address food insecurity and reduce reliance on emergency food aid interventions, including resilience-building activities such as providing farmers with the tools and inputs they need to produce food.
Extreme weather events such as droughts, hurricanes, flash floods, desertification, tropical storms, heatwaves, and erratic rainfall persist in driving acute food insecurity and inflicting severe damage in fragile and conflict-affected settings. Yet, the most vulnerable local communities receive the least resources to protect themselves and avoid losses and damages to their livelihoods. In some situations, a person in a fragile context receives 80 times less climate finance than someone in a non-fragile region.
According to the 2024 Global Report on Food Crises (GRFC), climate-related shocks, such as droughts and floods, mainly drove acute food insecurity in 18 countries, affecting more than 72 million people, most of whom were in fragile, conflict-affected, or post-conflict situations.
“We have the science to predict climate disasters and the solutions to help communities living on the frontlines of the climate crisis to prepare for them,” said Cindy McCain, WFP Executive Director. “I was recently in Zambia, where I met desperate farmers who can usually grow enough to feed their families. This year they harvested nothing – their crops destroyed by a drought made worse by climate change. Climate finance and action are critical for these farmers. We must use the innovative tools at our disposal to predict risks and boost protection before these crises hit.”
Building and financing resilient agrifood systems in fragile and conflict regions, is crucial to address the interconnected climate and food crises while saving and enhancing the lives and livelihoods of millions of people and communities in places that are regarded as the hardest to reach.
“Investing in climate-resilient agri-food systems is crucial to tackling climate and food crises. Changing how we grow and consume food helps mitigate the impacts of the climate crisis, protects biodiversity, prevents land degradation, and ensures food security for all, leaving no one behind. This change requires a package of solutions, including early warning systems, restoring ecosystems and soils, integrated water resources management, supporting local climate-resilient seeds and tools, cutting post-harvest losses, investing in infrastructure, and social protection, “ said QU Dongyu, FAO Director-General.
“With climate impacts accelerating, we urgently need to invest more in the millions of people who are at risk of permanently losing their ability to grow or access enough food,” said Alvaro Lario, IFAD President. “Even though these costs are estimated at between US$215 billion to US$387 billion per year, rural communities’ best chance of dealing with climate change is to adapt with more sustainable, inclusive and equitable food systems. This is also true in countries with fragile security situations, where these investments not only bolster resilience against environmental shocks but also strengthen local institutions and governance, promote social cohesion, and create sustainable livelihood opportunities.”
Last year, the COP28 Presidency introduced the landmark Climate Relief, Recovery, and Peace Declaration, a political recognition of disparities in climate finance and action based on fragility and conflict. The declaration was accompanied by a “package of solutions” including policy reforms and US$1.2 billion of targeted climate finance. The incoming COP29 Presidency has confirmed a focus on peace and achieving food security for all. The midpoint meetings in Rome were designed to follow up on the implementation of the Declaration and align work with COP29 priorities before world leaders convene in Baku.
The last session of the event focused on contributions to the COP29 agenda. It touched on the crucial issues of food security, water scarcity and safe access to land as - critical impediments in ensuring climate resilient agriculture in fragile settings. The discussion highlighted that factors including security threats, infrastructure destruction, landmines and other security risks should be considered while designing and implementing projects to boost food security in fragile contexts.
The Senior Adviser of the Azerbaijan COP29 Presidency Ambassador Elshad Iskandarov said the event provided a crucial opportunity to collectively shape the upcoming climate summit's (COP29) Peace Day deliberations in Baku on the Peace and Climate Nexus and increase the inclusivity and voice of governments as well as UN agencies, other international organizations, academia and civil society in the planning and implementation of further steps ahead.
"As host of COP29, the discussions from this event will maintain political attention and advocate for operationalisation of efforts to increase actions, better match needs with funding but also capacity building opportunities, as well as with best practices in situations with high humanitarian needs and high climate vulnerability. Based on discussions we heard the focus on food security as well as such crucial areas for food security as water scarcity and safe access to land will serve as entry point at COP29 to organizing discussions and actions which can bear practical and solution-oriented outcomes in ensuring climate resilient agriculture in fragility settings” – said Amb. Iskandarov, taking stock from deliberations of joint event. While emphasising importance of having solutions not just “for” but also “with” and “by” the most vulnerable and high value of South –South cooperation in this regard Amb.Iskandarov praised the timely efforts by COP28, WFP and other partners in organizing this discussion.
His Excellency Abdulla Balalaa, Assistant Minister of Foreign Affairs for Energy and Sustainability of the United Arab Emirates, reaffirmed support for advancing this critical agenda: "It is very encouraging to see the level of commitment from governments, climate funds, and stakeholders towards implementing the COP28 UAE Declaration on Climate, Relief, Recovery, and Peace. We welcome the initiative of the UN Rome-based agencies to bring us together on practical outcomes for increasing climate action in agri-food systems, particularly in fragile and vulnerable communities leading up to COP29. This focus presents a critical opportunity to ensure that the COP process, which recently resulted in the momentous signing of the UAE Consensus by 198 parties at COP28, delivers for everyone. This historic agreement underscores our collective resolve to address climate challenges and paves the way for transformative actions worldwide."