İlham Əliyevin İtaliyaya işgüzar səfəri
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev İtaliya Respublikasının Prezidenti Sercio Mattarellanın dəvəti ilə sentyabrın 4-də Romaya işgüzar səfərə gəlmişdir.
Romanın Leonardo da Vinçi Fiumiçino hava limanında dövlətimizin başçısının şərəfinə fəxri qarovul dəstəsi düzülmüşdür. Prezident İlham Əliyevi və birinci xanım Mehriban Əliyevanı İtaliyanın rəsmi şəxsləri qarşılamışdılar.
Səfər zamanı Azərbaycan və İtaliya arasında enerji, ticarət və mədəni əməkdaşlıq sahələrində strateji tərəfdaşlıq əlaqələri müzakirə edilmişdir.
Səfər çərçivəsində Prezident İlham Əliyev Quirinale sarayında Prezident Mattarella ilə görüşmüşdür. Hər iki lider enerji sahəsində əməkdaşlığa, o cümlədən İtaliyanın və Aİ-nin enerji təhlükəsizliyində həlledici rol oynayan Trans-Adriatik Boru Kəmərinə (TAP) xüsusi diqqət yetirməklə, ikitərəfli əlaqələrin möhkəmliyini bir daha təsdiqləmişlər. Həmçinin daha güclü mədəni əlaqələri və gələcək əməkdaşlığı təşviq etmək məqsədi daşıyan birgə təşəbbüs olan İtaliya-Azərbaycan Universiteti müzakirə edilmişdir.
Həmin gün Prezident Əliyev İtaliyanın Baş naziri Ciorca Meloni ilə də müzakirələr aparmışdır. Onlar iqtisadi əməkdaşlığın və ticarətin daha da genişləndirilməsi, habelə humanitar sahədə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi imkanlarını araşdırmışdılar.
2024-cü il sentyabrın 5-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev birinci xanım Mehriban Əliyevanın müşayiəti ilə Romadan Milana yola düşmüşdülər. Milanın Malpensa hava limanında dövlətimizin başçısını və birinci xanımı İtaliya rəsmiləri qarşılamışdılar.
Ertəsi gün, sentyabrın 6-da Prezident Əliyev nüfuzlu Beynəlxalq Çernobbio Forumunda əsas nitqlə çıxış etmişdir. “Yeni geosiyasi mühitdə Azərbaycanın rolu” adlı sessiyada dəyişən qlobal mənzərədə Azərbaycanın strateji əhəmiyyətindən danışılmışdır.
İtaliyaya səfər sentyabrın 6-da hər iki tərəfin strateji əlaqələri daha da gücləndirmək öhdəliyi ilə başa çatmış və Prezident Əliyev həm Prezident Mattarellanı, həm də Baş nazir Melonini yaxın gələcəkdə Azərbaycana səfərə dəvət etmişdir.
Prezident İlham Əliyevi və birinci xanım Mehriban Əliyevanı Milan Malpensa hava limanında İtaliyanın rəsmi şəxsləri yola salmışdılar.

Working visit of Ilham Aliyev to Italy
The President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, arrived in Rome on a working visit at the invitation of the President of the Italian Republic, Sergio Mattarella, on September 4.
A guard of honor was lined up at the Leonardo da Vinci Fiumicino airport in Rome in honor of the head of state. President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva were welcomed by Italian officials.
The visit underscored the strategic partnership between Azerbaijan and Italy, focusing on energy, trade, and cultural cooperation.
During the visit, President Aliyev met with President Mattarella at the Quirinale Palace. Both leaders reaffirmed the strength of their bilateral relationship, with a special emphasis on energy cooperation, particularly the Trans Adriatic Pipeline (TAP), which plays a crucial role in Italy's and the EU's energy security. They also discussed the Italy-Azerbaijan University, a joint initiative aimed at fostering stronger cultural ties and future cooperation.
On the same day, President Aliyev also held discussions with the Italian Prime Minister Giorgia Meloni. They explored opportunities to further enhance economic cooperation and trade, as well as deepen collaboration in the humanitarian sector.
On September 5, 2024, President Ilham Aliyev of Azerbaijan, accompanied by First Lady Mehriban Aliyeva, arrived in Milan from Rome. At Milan Malpensa Airport, the President and First Lady were welcomed by Italian officials, marking the continuation of their diplomatic visit to Italy.
The next day, on September 6, President Aliyev delivered a keynote speech at the prestigious International Cernobbio Forum. The session, titled “Azerbaijan's Role in the New Geopolitical Environment,” addressed Azerbaijan's strategic importance in the shifting global landscape.
The visit to Italy concluded on September 6 with both sides committing to further strengthen their strategic ties, and President Aliyev extended invitations to both President Mattarella and Prime Minister Meloni to visit Azerbaijan in the near future.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva were seen off by Italian officials at Milan Malpensa Airport.