İlham Əliyev Beynəlxalq Çernobbio Forumunda “Yeni geosiyasi şəraitdə Azərbaycanın rolu” adlı sessiyada çıxış edib
Sentyabrın 6-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev “Dünya, Avropa və İtaliya haqqında bilgilər” mövzusuna həsr olunmuş Beynəlxalq Çernobbio Forumunda “Yeni geosiyasi şəraitdə Azərbaycanın rolu” adlı sessiyada çıxış edib.
Tədbirin iştirakçılarını salamlayan moderator dedi:
-Hər kəsi bu mötəbər forumda salamlayıram. Prezident Mattarella çıxışında Avropanın rolu və onun qlobal kontekstdə əhəmiyyətindən danışdı. İcazənizlə, bizim hörmətli ilk çıxışçımıza söz verim. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev ölkəsinin bu ssenariyə uyğun olaraq hansı mövqedə olduğu barədə danışacaq. Zati-aliləri, söz Sizindir.
Dövlətimizin başçısı sessiyada çıxış etdi.
Prezident İlham Əliyevin çıxışı
• Hörmətli xanımlar və cənablar.
Əvvəlcə dəvətə görə təşkilatçılara təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Mən ikinci dəfədir ki, Çernobbio Forumunda iştirak edirəm və iki il əvvəl buradakı iştirakımla bağlı xoş təəssüratlarım var. Bir daha dəvətə görə təşəkkür edirəm.
Mən buraya Romadan gəldim. Dünən mənim Prezident Mattarella ilə görüşüm oldu. O, bu səhər burada da gözəl nitqlə çıxış etdi. Dünən, həmçinin mənim Baş nazir Meloni ilə də görüşüm oldu. Görüşlər və müzakirələr zamanı biz bir daha ikitərəfli münasibətlərimizin strateji xarakterini təsdiq etdik. Uzun illər ərzində Azərbaycan və İtaliya strateji tərəfdaşlar kimi fəaliyyət göstərirlər. Müvafiq bəyannamə təqribən 10 il əvvəl qəbul edilib. Bizim əməkdaşlığımız bir çox sahəni əhatə edir. Bizim müntəzəm siyasi təmaslarımız var. Bu, 2020-ci ildən bəri mənim İtaliyaya 3-cü səfərimdir. Prezident Mattarella 2018-ci ildə Azərbaycana səfər etmişdir. Yüksək səviyyəli siyasi təmaslarımız bizim yaxın siyasi tərəfdaş olduğumuzu nümayiş etdirir.
Bizim ticarət əməkdaşlığımız olduqca fəaldır. İtaliya Azərbaycanın dünyada bir nömrəli ticarət tərəfdaşıdır. Ötən il bizim ticarət dövriyyəmiz 16 milyard ABŞ dollarına yaxın olub. Biz artım üçün potensialı yalnız enerji sektorunda deyil, digər sahələrdə də görürük. Azərbaycan İtaliyanın bir nömrəli neft və ikinci ən böyük qaz təchizatçısıdır. Bu da bizim əməkdaşlığımızın vacib hissəsidir.
Bu gün enerji təchizatı onu aydın şəkildə nümayiş etdirir ki, enerji təhlükəsizliyi milli təhlükəsizliyin ayrılmaz parçasıdır. Azərbaycandan İtaliyayadək uzanan, Cənub Qaz Dəhlizi adlanan 3500 kilometrlik inteqrasiya edilmiş boru kəməri sistemi bu gün 10 ölkənin enerji təhlükəsizliyini təmin edir. Hazırda 10 ölkə Azərbaycandan qaz alır və onlardan 7-si Avropa İttifaqının üzvüdür. Bu səbəbdən Avropa Komissiyası Azərbaycanı ümum-Avropa qaz təchizatçısı və etibarlı tərəfdaş adlandırır.
Qeyd etdiyim kimi, boru kəmərinin başlanğıcı Azərbaycandadır və İtaliyaya qədər uzanır. Ancaq marşrut boyu mövcud olan əlavələr və interkonnektorlar sayəsində bu kəmər geniş Avropa və Avrasiya coğrafiyasını əhatə edir. Burada da artım üçün güclü potensial var. Bu gün biz ən azı üç Avropa ölkəsi ilə qaz təchizatına dair danışıqlar aparırıq.
Bizim ikitərəfli əlaqələrimiz əlbəttə ki, enerji və ticarətlə məhdudlaşmır. Biz hazırda humanitar məsələlər üzərində fəal şəkildə işləyirik. Artıq İtaliya-Azərbaycan Universiteti fəaliyyətə başlayıb və bu, bizim əməkdaşlığımızın şaxələndirilməsinin gözəl nümunəsidir. İtaliyanın beş aparıcı universiteti – Luiss, Sapienza, Bolonya, Milan və Turin universitetləri və onların Azərbaycandan olan tərəf-müqabilləri bu müştərək təsisatı yaradıb. Bu, bizim gələcək əməkdaşlığımız üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edəcək. Çünki orada bu gün təhsil alan və gələcəkdə təhsil alacaq tələbələr İtaliya ilə təbii bağlantı rolunda çıxış edəcəklər. Onlar italyan dilində səlis danışacaq, italyan mədəniyyətini və italyan xalqının geniş tarixi irsini daha yaxından tanıyacaqlar.
Mən giriş sözümü ikitərəfli münasibətlərimizin əhəmiyyətinin vurğulanması ilə başladım. Çünki bu onun göstəricisidir ki, münasibətlər qarşılıqlı etimad və hörmət, qarşılıqlı maraqların nəzərə alınması üzərində qurulursa, o zaman tərəqqinin şahidi oluruq. Bu, bir-birindən uzaqda, fərqli qitələrdə yerləşən ölkələr arasında münasibətlərin necə qurulmalı olduğunun nümunəsidir.
Geosiyasi vəziyyətə gəldikdə, - bir halda ki, mənim çıxışım “Yeni geosiyasi şəraitdə Azərbaycanın rolu” mövzusuna həsr edilib, - əvvəlcə qeyd etmək istəyirəm ki, təkcə Qafqazda deyil, daha geniş regionda baş vermiş ən böyük geosiyasi dəyişiklik Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin bərpası oldu. Bu, həqiqətən onu nümayiş etdirdi ki, beynəlxalq hüququn aliliyi o zaman təmin edilə bilər ki, burada hüquqi çərçivə ilə yanaşı, həmçinin cəsarət və real güc də var.
Bizim beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərimiz 30 il ərzində Ermənistanın işğalı altında idi. Beynəlxalq təşkilatların çoxsaylı qərar və qətnamələrinə, o cümlədən Ermənistan qoşunlarının bizim torpaqlarımızdan dərhal çıxarılmasını tələb edən və hüquqi öhdəlik yaradan BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinə baxmayaraq, işğal davam etmişdir. ATƏT bu məsələ ilə məşğul olacaq xüsusi bir qrup da yaratmışdır və həmin qrup 28 il ərzində sıfır nəticə hasil etmişdir. Bu, onu nümayiş etdirir ki, ədaləti və sülhü təmin etmək üçün təkcə beynəlxalq hüquq kifayət deyil. Masa üzərində digər amillər də olmalıdır.
O zaman işğal altında olan ərazilərimizin böyük hissəsi 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində azad edildi. Lakin məsələ bununla bitmədi, çünki separatçılar Azərbaycanın suverenliyinə xələl gətirməyə davam edirdilər. Bu məsələdə sonuncu nöqtə ötən ilin sentyabrında qoyuldu və Azərbaycanın suverenliyi tam şəkildə bərpa edildi. Münaqişəyə nəhayət son qoyuldu və bu, məhz belə də olmalı idi.
Bu, bu gün ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etmək istiqamətində uğura nail olmaqda çətinlik çəkən bir çox ölkə üçün yaxşı nümunədir. Azərbaycan öz nümunəsi ilə onu nümayiş etdirdi ki, beynəlxalq hüquq, güclü siyasi iradə, cəmiyyətin səfərbər olması və fiziki güc ciddi siyasi dəyişikliklə nəticələnə bilər. Beləliklə, Sovet İttifaqının süqutundan sonra ilk dəfədir ki, biz Cənubi Qafqazda sülhə nail ola bilərik. Bu, mümkündür - Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh danışıqları çərçivəsində baş verən hadisələr, sülh müqaviləsinin bəndlərinin təqribən 80 faizinin razılaşdırılması, sərhədin delimitasiyası prosesinin başlanması və hətta kiçik addım hesab oluna bilən 13 kilometrlik hissəsinin demarkasiyasının, - halbuki sərhədin uzunluğu 1000 kilometrdən artıqdır, - özü belə düzgün istiqamətdə atılan addımdır.
Beləliklə, biz ümid edirik ki, sülh danışıqlarının başlanmasına dair Azərbaycanın təşəbbüsü sülh sazişinin imzalanması ilə nəticələnəcək. Bu isə təkcə Cənubi Qafqaz deyil, dünyanın bütün regionları üçün əhəmiyyətli olacaqdır. Bu, 30 il ərzində münaqişədə olmuş iki ölkənin birgə çalışaraq sülhə nail olmasının nümunəsi ola bilər. Baxmayaraq ki, burada işğaldan əziyyət çəkmiş və ərazisinin təqribən 20 faizinin tamamilə dağıdıldığı ölkə məhz Azərbaycandır.
Burada giriş sözümdə qeyd etmək istədiyim sonuncu məqam ondan ibarətdir ki, iki aydan sonra biz ən böyük iqlim konfransına – COP29-a ev sahibliyi edəcəyik. Bununla bağlı qərar ötən ilin dekabrında verildi və bizim hazırlıq üçün bir ildən az vaxtımız var idi. Burada ən vacib məqam ondan ibarətdir ki, bu qərar 200-ə yaxın ölkə arasında konsensusa əsaslanırdı. Biz bunu Azərbaycana olan ehtiramın təzahürü hesab edirik. Tarixdə ilk dəfə COP bizim regionumuzda keçiriləcək.
Biz qlobal arenada müxtəlif aktorlar arasında körpülərin qurulması üzərində fəal çalışırıq. Hər kəsə məlumdur ki, iqlim mövzusu ölkələri və xalqları ayıran bir mövzudur. Qarşılıqlı iddialar və ittihamlar var – kim planetimizə xələl gətirməkdə daha çox günahkardır, kim daha çox ödəməlidir və sair. Yəni, beynəlxalq arenada qlobal aktor olmasaq belə, zənnimcə qlobal Cənub və qlobal Şimal arasında körpülərin qurulması mümkündür.
Bununla yanaşı, onu da vurğulamaq istərdim ki, bir çox Avropa ölkəsi ilə fəal əməkdaşlığa malik olmağımız, – yeri gəlmişkən Avropa İttifaqının 10 üzvü rəsmi olaraq Azərbaycanın strateji tərəfdaşıdır, – 120 ölkəni birləşdirən Qoşulmama Hərəkatına 4 il sədrliyimiz onu nümayiş etdirir ki, biz yaxşı nəticə hasil edə biləcək ölkəyik.
Bunlar mənim giriş sözümdə toxunmaq istədiyim mövzular idi. Bir daha bu auditoriya qarşısında çıxış etmək imkanına görə təşəkkürümü bildirirəm.
Moderator: Siz körpülərin qurulması haqqında danışdınız. Rusiya-Ukrayna münaqişəsinə son qoyulması kontekstində müzakirələrdə ölkənizi necə görürsünüz? Hər hansı rolunuz və ya təklifləriniz ola bilərmi? Çünki hazırda bir sıra təkliflər və platformalar mövcuddur.
Prezident İlham Əliyev: Nəzəri cəhətdən bu mümkündür. Çünki Rusiya və Ukrayna ilə yanaşı, biz 70 il ərzində Sovet İttifaqının tərkib hissəsi olmuşuq. Bizim xalqlararası və siyasi səviyyədə şaxələndirilmiş münasibətlərimiz var. Bu gün bizim Rusiya və Ukrayna ilə çox yaxşı münasibətlərimiz var. Biz Ukrayna da daxil olmaqla, bütün ölkələrin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini güclü şəkildə dəstəkləyirik.
Bununla yanaşı, biz Rusiyaya qarşı sanksiyalar kampaniyasına qoşulmamışıq və belə bir niyyətimiz yoxdur. Beləliklə, biz praqmatik münasibətlərin mövcudluğu fonunda rol oynaya bilərik. Biz heç vaxt bunun təşəbbüskarı olmamışıq, çünki bu işdə yaxından iştirak etmək istəyənlər kifayət qədərdir. Ancaq bizim iştirakımıza zərurət yaranarsa, buna hazırıq.
Burada deyə bilərəm ki, Ukrayna ərazisində qazın tranzitinin davam etdirilməsi ilə bağlı Rusiya, Ukrayna və Avropa təsisatları tərəfindən bizə müraciət edildi. Bir neçə aydır ki, biz ümumi məxrəcə gəlmək üçün böyük səylər göstəririk. Məlumdur ki, bu tranzit dayanarsa, - bu isə dekabr ayına təsadüf edəcək, - bir neçə Avropa İttifaqı ölkəsi təbii qazın fiziki əlçatanlığı ilə bağlı ciddi çətinliklərlə üzləşəcək. Biz, sadəcə, həmin ölkələri və Ukraynanı dəstəkləmək istəyirik. Çünki qazın tranziti dayandığı halda Ukraynanın qazpaylayıcı sistemi tamamilə iflic olacaqdır.
Bizdə müəyyən nikbinlik var. Çünki biz bu kontekstdə hər iki ölkə ilə təmasdayıq və görürük ki, ciddi irəliləyiş üçün zəmin var. Ancaq tərəfimdən təfərrüatların açıqlanması erkən olar. Burada uğura nail ola bilsək, zənnimcə biz bütün regionu viran edən bu müharibəyə son qoymaq üçün əlavə addımlar ata bilərik.
Moderator: Yəni, burada müəyyən imkanlar var?
Prezident İlham Əliyev: Bəli, hazırda hər iki ölkə Rusiya qazının tranziti müqaviləsinin uzadılması və Azərbaycan qazının Rusiya və Ukrayna ərazisindən Avropaya nəqli ilə bağlı müzakirələri Azərbaycan vasitəsilə aparır.
Moderator: Prezident Əliyev, bizimlə birlikdə olduğunuza görə Sizə təşəkkür edirəm. Ancaq Sizə bu sualı mütləq verməliyəm. Bu günlərdə ölkəniz Avropa Şurasının Parlament Assambleyasının bir sıra üzvlərini arzuolunmaz şəxs elan edib. Onların sırasında 5 italyan deputat da var. Bu, körpülərin qurulması, diplomatiyanın əhəmiyyəti və təmasların genişləndirilməsi ruhuna bir qədər ziddir.
Prezident İlham Əliyev: Bu suala görə təşəkkür edirəm, çünki bu məsələ ilə bağlı müəyyən anlaşılmazlıq var. Bu suala ətraflı cavab vermək üçün mən 20 il keçmişə qayıtmaq istəyirəm. Azərbaycan o zaman, 2001-ci ildə Avropa Şurasına üzv olub. O zaman parlamentin üzvü idim və Azərbaycanın Avropa Şurasının Parlament Assambleyasındakı nümayəndə heyətinin ilk rəhbəri idim. Yəni, biz 2001-ci ildən etibarən orada idik. Bu illər enişli-yoxuşlu olub, əməkdaşlığımızın fəal mərhələsi də, Avropa Şurasının Parlament Assambleyası tərəfindən tənqid olduğumuz dövrlər də olub. Biz Avropa konvensiyalarının əksəriyyətinə qoşulmuşuq. Biz Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin qərarlarını icra edirik və sair.
Lakin bu ilin yanvar ayında baş vermiş hadisə qırmızı xəttin keçilməsi olub. Bu, nədən baş verdi? Giriş sözümdə qeyd etdiyim kimi, ötən il suverenliyimizi tam şəkildə bərpa etdik. Ötən ilin sentyabrında Azərbaycan torpağında separatçılığın kökü kəsildi. Biz bu gün Ukraynanın etməyə çalışdığından fərqli heç bir şey etməmişik. Ukrayna bu gün Qərbin çox geniş dəstəyinə rəğmən uğursuz şəkildə ərazi bütövlüyünü bərpa etməyə çalışır. Biz özümüz isə heç bir dəstək olmadan ərazi bütövlüyümüzü bərpa etdik.
Bundan sadəcə bir neçə ay sonra Avropa Şurasının Parlament Assambleyası bizim nümayəndə heyətini səsvermə hüququndan məhrum etdi. Bu, suverenliyimizi bərpa etdiyimiz üçün bizə qarşı tətbiq edilən sanksiya idi. Biz öz torpağımızda döyüşdük və hər hansı təcavüzə əl atmadıq.
Buna səs verənlər bizi Avropa Şurasında görmək istəməyənlərdir. Yəni, Azərbaycanın qərarı adekvat idi. Bizim qərarımız buna cavab idi. Onlar tərəfindən qərarın dəyişdiriləcəyi və bizim hüquqlarımızı bərpa etdikləri təqdirdə, gələn ilin yanvar ayında belə bir fürsət olacaqdır, bizim tətbiq etdiyimiz qadağa aradan qaldırılacaq. Mən təəssüf edirəm ki, İtaliya parlamentinin üzvləri bu qərarın lehinə səs veriblər. Səmimi desəm mən 70-dən artıq şəxsdən ibarət bu siyahıda olanların adlarını bilmirəm. Ancaq vəziyyəti yaxşılaşdırmaq üçün imkan var. Bizim nümayəndə heyətimizin fəaliyyəti bərpa edilməlidir və o zaman bu qadağa aradan qaldırılacaq.
Moderator: Cavabınıza görə təşəkkür edirəm. İstənilən halda körpülərin qurulması qarşılıqlı tədbirlərin tətbiqindən daha münasib yoldur. Prezident Əliyev, bizimlə birlikdə olduğunuza görə bir daha təşəkkür edirəm.

Ilham Aliyev addressed session on “Azerbaijan's role in the new geopolitical environment” at International Cernobbio Forum
On September 6, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev delivered a speech at the session titled “Azerbaijan's role in the new geopolitical environment” at the International Cernobbio Forum themed “Intelligence on the World, Europe, and Italy.”
The moderator, greeting the event participants, said:
- I welcome everyone to this prestigious forum. In his speech, President Mattarella highlighted the role of Europe and its significance in the global context. With your permission, let me give the floor to our esteemed first speaker. His Excellency Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, will address his country's position in relation to this scenario. Your Excellency, the floor is yours.
The head of state addressed the session.
Speech by President Ilham Aliyev
- Distinguished ladies and gentlemen.
First, I would like to express my gratitude to the organizers for the invitation. This is the second time I am participating in the Cernobbio Forum. I have very good memories of my being here two years ago. Once again, thank you for inviting me.
I came here from Rome, where yesterday I had meetings with President Mattarella, who made a great speech this morning, and Prime Minister Meloni. During our meetings and discussions, we once again reconfirmed the strategic character of our bilateral ties. Italy and Azerbaijan have worked as strategic partners for many years. The corresponding declaration was adopted almost ten years ago. Our cooperation covers many areas. We have regular political contacts. This is my third visit to Italy since 2020, and President Mattarella paid a visit to Azerbaijan in 2018. High-level contacts demonstrate that we are very close partners.
We have very active trade cooperation. Italy is Azerbaijan’s number one trading partner in the world. Last year, our trade turnover was close to 16 billion US dollars. We see potential for growth not only in the energy sector but also in other sectors. Azerbaijan is the Italy’s number one oil supplier and number two gas supplier. This is also an important part of our cooperation.
Energy supplies today clearly demonstrate that national security cannot be separated from energy security. The 3,500 km integrated pipeline system from Azerbaijan to Italy, known as the Southern Gas Corridor, today ensures energy security for ten countries. We now have ten countries receiving gas from Azerbaijan, seven of which are members of the European Union. That is probably why the European Commission calls Azerbaijan a pan-European gas supplier and a reliable partner.
But as I said, the pipeline starts in Azerbaijan and ends in Italy. But its route, with extensions and interconnectors, covers a broad European and Eurasian geography with strong growth potential. Today we are in a process of negotiations with at least three European countries with respect to gas supply.
Of course, energy and trade are not the only part of our bilateral agenda. We are also actively working on humanitarian issues. The Italy-Azerbaijan University, which has already started functioning, is a great example of the diversification of our cooperation. Five leading Italian universities like Luiss, Sapienza, Bologna, Milan, and Torino, and Azerbaijan’s ADA University, have created this joint venture, which will be instrumental in our future cooperation. The students who are already studying and those who will study there will naturally be connected to Italy. They will know the Italian language, Italian culture and the great historical heritage of the Italian people.
I start my introduction with this important bilateral part because it demonstrates that when relations are built on mutual trust, mutual respect, and recognition of mutual interests, then we see a progress. That is how relations must be built between countries, which are situated far from each other and belong to different continents.
Talking about the geopolitical situation - because the topic of my introduction was exactly the role of Azerbaijan in the changing geopolitical environment – first of all, I would like to say that the biggest geopolitical change, not only in the Caucasus but in the broader region, was the restoration of Azerbaijan’s territorial integrity and sovereignty, which really demonstrates that international law can prevail, not only when a legal framework exists but also when you have courage and real strength.
For 30 years, our internationally recognized territories were under Armenian occupation. Despite numerous decisions and resolutions by international organizations, including four legally binding United Nations Security Council resolutions demanding the immediate withdrawal of Armenian forces from our lands, the occupation continued. The OSCE created a special group in order to tackle this issue. For 28 years, this group produced zero results. This demonstrates that international law alone is not enough to ensure justice and peace. So you must have other factors on the table.
In 2020, a large part of our then-occupied territories was liberated during the 44-day Patriotic War. But that was not the end of the story, as separatists continued to undermine sovereignty of Azerbaijan. Last September, it was the last full stop when sovereignty of Azerbaijan was totally restored. The conflict actually ended as it should have.
This is a good example for many other countries, which struggle for their territorial integrity and sovereignty without success. In our case, I think Azerbaijan demonstrated that international law, along with strong political will, consolidation of the society, and physical strength, can make a serious geopolitical change. After that, for the first time since the collapse of the Soviet Union, we can achieve peace in the South Caucasus. It is reachable. The latest developments in the negotiation track between Azerbaijan and Armenia demonstrate that. We are actively continuing negotiations, with almost 80 percent of the peace treaty paragraphs having been approved. We have already started not only the border delimitation process, but also demarcation. Yes, it’s a first small step. Only about 13 kilometers of our border, which is more than 1000 kilometers. But it is a step in the right direction.
We hope that Azerbaijan’s initiative to start peace negotiations will result in a peace treaty that will be important not only for the South Caucasus but for all parts of the world. That will be an example of how countries that have fought for 30 years, with Azerbaijan suffering from aggression and the total devastation of almost 20 percent of its territory, can work together to achieve peace.
The final point which I want to raise in my introductory comments is that, in two months, we will host the largest climatic conference, COP29. The decision was made last December. We have had less than one year to prepare. It is important that the decision was made by consensus of almost 200 countries. We consider it as a sign of respect for Azerbaijan. For the first time in history, COP will be held in our region.
We are actively working in order to build bridges between different actors on the global arena. As we all know, the climatic topic is something, which divides countries and peoples. There are mutual claims and accusations about who is more responsible for damaging the planet and who has to pay more and etc. While not being a major actor on international arena, I think it is achievable for us to build bridges between the Global South and the Global North.
I also want to underline that through active cooperation with many European countries, including ten members of the European Union, which are Azerbaijan’s official strategic partners and as the Chair of the Non-Alignment Movement for four years, which unites 120 countries, we can be a country, which can produce good results.
These are the topics I wanted to address during my introduction. Once again, thank you for giving me the opportunity to address this audience.
Moderator: Just a couple of questions. You talked about creating bridges. How do you see your country in the context of the discussion about how to come out of the conflict between Russia and Ukraine? Do you see any role, any proposal? Because there are some platforms and proposals.
President Ilham Aliyev: For a hypothetical possibility, it is possible. First of all, taking into account that, together with Russia and Ukraine, we were part of the Soviet Union for 70 years, we have diversified connections on a people-to-people level and on a political level. Today, we consider our relations with Russia and Ukraine to be very good. We strongly support Ukraine’s and all countries’ territorial integrity and sovereignty.
But at the same time, we were not, and we will not be a part of the anti-Russian sanctions campaign. With these pragmatic relations, I think we can play a role. We have never initiated that. I know that there are many others who want to be around. But if our involvement is needed, we are ready.
What I can say now to the audience that we have been approached by Russia, Ukraine and European institutions in order to facilitate with the continuation of the gas transit through Ukraine. Already for several months, we have put a lot of efforts in order to find a common ground for that because we know that if this transit stops, and that is planned for December, several countries of the European Union will face serious difficulties with the physical access to natural gas. So, we just want to support those countries and also Ukraine because if the transit stops, the Ukrainian gas distribution system will be absolutely paralyzed.
So, we have certain optimism because in recent context with both countries we think there is ground for a breakthrough. Probably, it may be premature for me to go into too much detail, but if it works, then we may be able to do other things in order to help put an end to this war, which is destroying the whole region.
Moderator: So, you see some opportunity here?
President Ilham Aliyev: Yes, I see, because now, actually through Azerbaijan, both countries are negotiating the continuation of Russian gas transit and Azerbaijani gas supply through Russia and Ukraine to Europe.
Moderator: President Aliyev, thank you for being with us. Can you say something else? Because I have seen the news these days there has been a decision by your country to declare persona non grata several members of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe. Among them are five Italian MPs. This is not that much in tune with what you told us about building bridges, importance of being diplomatic and reaching out. So how come?
President Ilham Aliyev: Thank you for this question. There is a certain misunderstanding with respect to this issue. But in order to give you a comprehensive response, I need to go back, maybe more than twenty years, to when Azerbaijan was adopted to the Council of Europe in 2001. At that time, I was a member of the Parliament of Azerbaijan and the first head of the Azerbaijani delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe. We have been there since 2001, and throughout these years, we had ups and downs. We had active phase of cooperation, faced a lot of criticism from the Parliamentary Assembly, joined most of the European conventions, and implemented decisions of the European Court of Human Right and etc.
But, what happened this January was crossing the red line. Why did it happen? As I already said in my introductory comments, we restored our sovereignty completely last year. So last September, separatism was totally eliminated from Azerbaijan’s soil. We did not do anything different from what Ukraine is trying to do. Ukraine is trying to restore its sovereignty without success, regardless of huge Western support. We restored our sovereignty without any support, by ourselves.
Just in several months after that, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe decided to deprive our delegation from its voting right. These were the sanctions imposed on us because we restored our sovereignty. We fought on our land, we did not launch aggression.
Those who voted for this don’t want to see us in the Council of Europe. So, the decision of Azerbaijan was adequate. So our decision was a response. If they change their decision and restore our right, in January they will have this chance, so this so-called embargo will be lifted. I regret that members of the Italian Parliament voted for that. Frankly speaking, I do not know the names of the people who are on this list of 70+, but there is a chance to improve the situation. Our delegation should be back, and then the ban will be lifted.
Moderator: Thank you for the answer. Nevertheless, building bridges is better than responding to each other. But again thank you for being with us, President Aliyev.