Azərbaycan və İtaliyanın 60 şirkəti “Confindustria”da görüşüb
5 sentyabr 2024-cü il tarixində İtaliyanın paytaxtı Roma şəhərində Confindustria şirkətinin baş qərargahında enerji (bərpa olunan enerji mənbələri daxil olmaqla), infrastruktur və nəqliyyat, aqrar-sənaye, maşınqayırma, kimya və əczaçılıq kimi əsas sahələr üzrə əməkdaşlıq üçün ikitərəfli imkanları dərinləşdirmək məqsədi daşıyan “İtaliya-Azərbaycan Dəyirmi Masası” keçirilmişdir.
Təşəbbüs Confindustria tərəfindən Şirkətlər və Made in Italy Nazirliyi, Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının İtaliya Respublikasındakı Səfirliyi və AzPromo ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində irəli sürülmüşdür. Tədbirə iki ölkə arasında artıq möhkəmlənmiş əlaqələrin inkişafında maraqlı olan 60-a yaxın Azərbaycan və İtaliya şirkətləri və assosiasiyaları cəlb edilmişdir. Tədbiri Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, İtaliya Respublikasının Şirkətlər və Made in Italy naziri Adolfo Urso, İtaliya Respublikasının Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyində Dövlət Katibinin müşaviri Ciorcio Silli, “Confindustria”nın İxrac və Sərmayələrin cəlb edilməsi üzrə Vitse-prezidenti Barbara Çimmino və “Confindustria” Prezidentinin enerji üzrə nümayəndəsi Aurelio Reginanın çıxışları açmışdır.
Görüş zamanı Confindustria və AzPromo iki istehsal sistemi arasında ikitərəfli əməkdaşlığı təkmilləşdirmək üçün Protokol imzalayıblar.
Nazir Mikayıl Cabbarov çıxışında biznes əlaqələri, sənaye, bərpa olunan enerji, infrastruktur, nəqliyyat, tekstil, kimya, əczaçılıq və digər prioritet sektorlarda əməkdaşlığın gücləndirilməsi məsələlərinə toxunmuşdur.
"AZPROMO Azərbaycan və İtaliya arasında güclü iqtisadi əlaqələrin təşviqinə və möhkəmləndirilməsinə tam sadiqdir. İyul ayında İtaliyaya səfərimizdən bəri biz bugünkü dəyirmi masada iştirak edən 16 Azərbaycan şirkətini diqqətlə kurasiya etmişik. Azərbaycan şirkətlərinin məqsədi təcrübə və bilik mübadiləsini asanlaşdırmaq, qabaqcıl texnologiyaların transferini dəstəkləmək, istehsal xətlərinin yaradılması və genişləndirilməsi üçün italiyalı həmkarları ilə sıx əməkdaşlıq etməkdir. Əminik ki, bu gün keçirilən müzakirələr İtaliyanın müxtəlif sektorlar üzrə təcrübəsindən və Azərbaycanın strateji mövqeyindən və əlverişli investisiya mühitindən istifadə etməklə ölkələrimiz arasında ticarət və investisiya imkanlarının genişləndirilməsinə mühüm töhfə verəcək”, - AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev bildirmişdir.
“Azərbaycan Avropa ilə Asiya arasında kəsişmənin ürəyidir və beynəlxalq ticarət yolları üçün imtiyazlı qapını təmsil edir. Əslində, noyabr ayında Bakıda mühüm tədbir olan COP29 keçiriləcək”, - deyə “Confindustria”nın İxrac və Sərmayələrin cəlb edilməsi üzrə vitse-prezidenti Barbara Cimmino bildirmişdir. "Azərbaycanla İtaliya arasında ticarət 5 ildə iki dəfə artaraq 12 milyard avroya çatıb. Bu, əsasən enerji idxalından əldə edilən artım sayəsində İtaliyanı Azərbaycanın aparıcı ticarət tərəfdaşına çevirib. Lakin İtaliyanın dünyanın ən mürəkkəb və şaxələndirilmiş iqtisadiyyatlarından biri olduğunu, həmçinin mühüm qlobal ixracatçı və emal ölkəsi olduğunu nəzərə alsaq, onu daha da təkmilləşdirmək üçün əsaslar var. İstehsalımız faktiki olaraq bütün dünyada təqdir olunur və bu il biz qlobal ixracatçı kimi 4-cü yerə yüksəlmişik”.
"Azərbaycan və İtaliya arasında enerji sahəsində əməkdaşlıq, ölkəmizin enerji təhlükəsizliyi üçün strateji infrastruktur olan TAP-ın gücünün ikiqat artırılması layihəsindən başlayaraq fundamental xarakter daşıyır. Həmçinin bərpa olunan enerji sahəsində Azərbaycanın mövqeyi günəş, külək və geotermal daxil olmaqla bir sıra alternativ enerji mənbələri üçün unikal imkanlar təklif edir. Noyabrda Bakıda keçiriləcək COP29 rəqabətqabiliyyətliliyə, texnoloji neytrallığa, keçid yolunun davamlılığına, sənaye əməkdaşlığına və dövlət-özəl tərəfdaşlığa əsaslanan dekarbonizasiya üzrə sənaye siyasətlərini birgə dəstəkləmək üçün mühüm platforma olacaq”, - deyə Confindustria” Prezidentinin enerji üzrə nümayəndəsi Aurelio Regina söyləmişdir.

60 companies of Azerbaijan and Italy met at Confindustria
Energy (including renewables), infrastructure and transport, agro-industry, machinery, chemical and pharmaceutical are the focus sectors protagonists of the "Italy-Azerbaijan Round Table" that took place on 5 September in Rome, at the headquarters of Confindustria, with the aim of deepening the bilateral opportunities for economic and industrial collaboration.
The initiative, organized by Confindustria in collaboration with the Ministry of Companies and Made in Italy, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation, the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Italian Republic and AzPromo, involved about 60 participants among Azerbaijani and Italian companies and associations, interested in developing the already consolidated relations between the two countries. The event was opened by the speeches of Mikayil Jabbarov, Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan, Adolfo Urso, Minister of Companies and Made in Italy of Italy, Giorgio Silli, Undersecretary of State at the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation of Italy, Barbara Cimmino, Vice President for Export and Investment Attraction of Confindustria and Aurelio Regina, Delegate of the President of Confindustria for Energy.
During the meeting, Confindustria and AzPromo signed a Protocol to improve bilateral cooperation between the two production systems in a very significant geographical axis.
In his speech, Minister Mikayil Jabbarov touched upon issues of strengthening cooperation in business relations, industry, renewable energy, infrastructure, transport, textiles, chemistry, pharmaceuticals and other priority sectors.
“AZPROMO remains fully committed to promoting and strengthening the strong economic ties between Azerbaijan and Italy. Since our visit to Italy in July, we have carefully curated the 16 Azerbaijani companies that participated in today's roundtable. The aim of the Azerbaijani companies is to facilitate the exchange of experience and knowledge, support the transfer of advanced technologies, and work closely with their Italian counterparts to establish and expand their production lines. We are confident that the discussions held today will significantly contribute to the expansion of trade and investment opportunities between our countries, leveraging Italy's experience in various sectors and Azerbaijan's strategic location and favorable investment climate,” said Yusif Abdullayev, Executive Director of AZPROMO.
“Azerbaijan is the heart of the crossroads between Europe and Asia and represents a privileged gateway for international trade routes. In fact, a crucial event, COP29, will be held in Baku in November”, said Barbara Cimmino, Vice President for Export and Investment Attraction of Confindustria. “Trade between Azerbaijan and Italy has doubled in 5 years, reaching 12 billion euros, mainly thanks to the boost from energy imports that have made Italy Azerbaijan's leading trading partner. But there are the premises to improve it even further, given that Italy is one of the most complex and diversified economies in the world, as well as being an important global exporter and a processing country. Our manufacturing is in fact appreciated throughout the world and this year we reached 4th place as a global exporter”. “The collaboration between Azerbaijan and Italy on the energy front is fundamental, starting with the project to double the capacity of the TAP, a strategic infrastructure for the energy security of our country. Also on the renewable energy front, Azerbaijan's position offers unique opportunities for a range of alternative energy sources, including solar, wind and geothermal. COP 29 to be held in Baku in November will be a fundamental event to jointly support industrial policies for decarbonisation, based on competitiveness, technological neutrality, sustainability of the transition path, industrial cooperation and public-private partnerships”, added Aurelio Regina, Delegate of the President of Confindustria for Energy.