Romada “Turin və Rio yolu ilə Dubaydan Bakıya: iqlim və enerji üçün inklüziv yol xəritələri” başlıqlı yüksək-səviyyəli dialoq keçirilib
17 iyun 2024-cü il tarixində Roma şəhərində “Turin və Rio yolu ilə Dubaydan Bakıya: iqlim və enerji üçün inklüziv yol xəritələri” başlıqlı yüksək-səviyyəli dialoq keçirilmişdir və Azərbaycan Respublikasının İtaliya Respublikasındakı səfiri Rəşad Aslanov tədbirdə əsas məruzəçi qismində iştirak etməyə dəvət olunmuşdur.
Dünya Enerji Şurasının İtaliya Milli Komitəsindən, “Globe” İqlim üçün Milli Assosiasiya və “Edison” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirin məqsədi dünyanın bu gün üzləşdiyi ekoloji və enerji problemlərini həll etmək üçün konkret və innovativ həlləri araşdırmaq idi.
Tədbirdə iştirak edən R.Aslanov dünyadakı iqlim çağırışları barədə danışmış, COP29 sədrliyi üçün prioritetlər məsələlər barədə məlumat vermişdir.

High-level dialogue titled "From Dubai to Baku via Turin and Rio: Inclusive Roadmaps for Climate and Energy" was held in Rome
On June 17, 2024, a high-level dialogue titled "From Dubai to Baku via Turin and Rio: Inclusive Roadmaps for Climate and Energy" was held in Rome, Italy. Azerbaijan's Ambassador to Italy, Rashad Aslanov, was invited to participate as a keynote speaker at the event.
The World Energy Council's Italian National Committee, together with the "Globe" Climate Centre and "Edison" company, organized an event to explore concrete and innovative solutions to address the ecological and energy challenges facing the world today.
R. Aslanov addressed the global climate challenges and outlined the priority issues for the COP29 presidency.