Venesiya Biennalesində Azərbaycan pavilyonunun açılışı olub
Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı, Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin və Azərbaycanın İtaliyadakı səfirliyinin dəstəyi ilə Venesiya Biennalesində Azərbaycan pavilyonunun açılışı olub.
Noyabrın 24-dək davam edəcək 60-cı Venesiya Biennalesi “Əcnəbilər hər yerdədir” (“Foreigners Everywhere”) şüarı altında keçirilir.
Azərbaycan pavilyonu Venesiyada XVI əsrin memarlıq abidələrindən olan Campo della Tanada yerləşir və “Xəzərdən Çəhrayı Planetə. Mən buradayam” (“From Caspian to Pink Planet: I Am Here”) mövzusunda təşkil olunaraq, biennalenin şüarını özündə əks etdirir.
Pavilyonun açılışında çıxış edən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov ötən müddətdə Azərbaycan rəssamlarına Fond tərəfindən göstərilən dəstək layihələrini xatırladıb. Bildirib ki, Heydər Əliyev Fondu, həmçinin Venesiya Biennalesində Azərbaycanın pavilyonlarının ərsəyə gəlməsində iştirak edir.
Anar Ələkbərov pavilyonumuzun yaradılmasında iştirak edənlərə, o cümlədən layihənin kuratoru - müasir incəsənət sahəsi üzrə tənqidçi, sənətşünaslıq professoru, 53-cü Venesiya Biennalesində İtaliya pavilyonunun kuratoru olmuş Luka Beatrisə, Azərbaycanın Mədəniyyət Nazirliyinə, həmçinin Azərbaycanın İtaliyadakı səfirliyinə təşəkkürünü bildirib.
Venesiya sərgisində Azərbaycan pavilyonunun kuratoru Luka Beatris isə Azərbaycanın müasir memarlığının tarixlə dialoqda olduğunu, incəsənətimizin isə gələcəyə yönələn münasibətin ən sadiq güzgüsü olduğunu bildirib. Luka Beatris tədbir iştirakçılarını qədim ölkəmizdəki mədəni və bədii coşqunu anlamaq üçün Bakıya səfər etməyə çağırıb.
Sonra qonaqlar Azərbaycan pavilyonu ilə tanış olublar.
Pavilyonumuzu ziyarət edənlər arasında BMT-nin Cenevrə bölməsinin baş direktoru Tatyana Valovaya, Venesiya Biennalesində təmsil olunan Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin mədəniyyət naziri Salem bin Xalid Al Qassimi də olub.
Azərbaycanın mədəniyyət naziri Adil Kərimli Venesiya Biennalesi çərçivəsində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin mədəniyyət naziri Salem bin Xalid Al Qassimi və digər ölkələrdən olan həmkarları ilə görüşüb. Görüşlərdə mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın inkişafı, birgə mədəni layihələrlə bağlı fikir mübadilələri aparılıb.
Ölkəmiz müasir incəsənət sahəsində dünyanın məşhur platformalarından olan Venesiya Biennalesində 2007-ci ildən iştirak edir. 60-cı Venesiya Biennalesindəki Azərbaycan pavilyonunda Əməkdar rəssamlar İrina Eldarova, Rəşad Ələkbərov, rəssam Vüsalə Ağaraziyevanın əsərlərinin zəngin palitrası vasitəsilə əcnəbilik mövzusu tədqiq edilir, həmin mövzunun Azərbaycan üçün aktuallığı diqqətə çatdırılır.

The Azerbaijan pavilion was opened at the Venice Biennale
The opening of the Azerbaijan pavilion at the Venice Biennale was organized by the Heydar Aliyev Foundation, with the support of the Ministry of Culture of Azerbaijan and the Embassy of Azerbaijan in Italy.
The 60th Venice Biennale, which will last until November 24, is being held under the slogan "Foreigners Everywhere".
The Azerbaijan pavilion is located in Campo della Tana, one of the architectural monuments of the 16th century in Venice, organized under the theme "From Caspian to Pink Planet: I Am Here", reflecting the motto of the biennale.
By giving a speech at the opening of the pavilion, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan, Executive Director of the Heydar Aliyev Foundation, Anar Alakbarov, reminded about the support projects provided by the Foundation to Azerbaijani artists in the past. He said that the Heydar Aliyev Foundation also participates in the creation of Azerbaijan's pavilions at the Venice Biennale.
Anar Alakbarov expressed his gratitude to those who participated in the establishment of our pavilion, including the curator of the project - modern art critic, art history professor, Luka Beatrice, who was the curator of the Italian pavilion at the 53rd Venice Biennale, the Ministry of Culture of Azerbaijan, as well as the Embassy of Azerbaijan in Italy.
Luka Beatrice, the curator of the Azerbaijan pavilion at the Venice exhibition, noted that the modern architecture of Azerbaijan is in dialogue with history, and our art is the most faithful mirror of the attitude towards the future. Luka Beatrice urged the participants to visit Baku to understand the cultural and artistic enthusiasm of our ancient country.
Then the guests got acquainted with the Azerbaijan pavilion.
Among those who visited our pavilion were Tatyana Valova, Director General of the UN Geneva Division, and Salem bin Khalid Al Qassimi, Minister of Culture of the United Arab Emirates, who was represented at the Venice Biennale.
Minister of Culture of Azerbaijan Adil Karimli met with Minister of Culture of the United Arab Emirates Salem bin Khalid Al Qassimi and colleagues from other countries within the framework of the Venice Biennale. During the meetings, the development of cooperation in the field of culture and joint cultural projects were discussed.
Since 2007, our country has been participating in the Venice Biennale, one of the world's famous platforms in the field of modern art. In the Azerbaijan pavilion at the 60th Venice Biennale, the topic of foreignness is explored through the rich palette of the works of Honored artists Irina Eldarova, Rashad Alakbarov, artist Vusala Agaraziyeva, and the relevance of that topic for Azerbaijan is brought to attention.