BMT-nin Ümumdünya Ərzaq Proqramının icraçı direktoru Sindi Makkeyndən
Yenidən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilməyiniz münasibətilə Sizə Ümumdünya Ərzaq Proqramının adından ən səmimi təbriklərimi çatdırıram.
Həmçinin, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) Azərbaycanın ev sahibliyi edəcək ölkə kimi seçilməsi ilə əlaqədar Sizi təbrik edirəm. Azərbaycan Respublikası üçün bu tarixi məqam qida təhlükəsizliyi, iqlim dəyişikliyi və sülh kimi məsələlərin qlobal siyasi gündəliyin ön sıralarına qoyulması baxımından fürsətdir.
Zati-aliləri, əminik ki, Sizin müdrik liderliyinizlə Azərbaycan Hökuməti münaqişədən əziyyət çəkən və digər həssas bölgələrdə iqlim dəyişikliyinin qida təhlükəsizliyinə təsiri kimi qlobal çağırışlarla mübarizəni davam etdirəcək.
BMT-nin Ümumdünya Ərzaq Proqramı qida təhlükəsizliyi və iqlim dəyişikliyi kimi prioritet məsələləri qlobal gündəliyin əsas mövzusu kimi saxlamaq üçün birgə çalışmağa hazırdır.

From Cindy McCain, Executive Director of the UN World Food Programme
On behalf of the World Food Programme (WFP), please accept my most sincere congratulations on your recent re-election as President of the Republic of Azerbaijan.
Furthermore, allow me to express my congratulations to the Republic of Azerbaijan for its appointment as host-country for the 29th session of the Conference of the Parties (COP 29) to the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC). This historic moment for the Republic of Azerbaijan represents a further opportunity to position food security, climate change, resilience-building and peace at the forefront of the global political agenda.
Excellency, under your esteemed leadership, we are confident that Government of the Republic of Azerbaijan will continue to address global challenges, including the impact of climate change on food security in conflict-affected and fragile contexts.
WFP stands ready to jointly work together to keep food security and climate change high on the global agenda.