Prezident İlham Əliyev İtaliyanın ətraf mühit və enerji təhlükəsizliyi nazirini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev martın 1-də Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 10-cu və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 2-ci iclaslarında iştirak edən İtaliya Respublikasının ətraf mühit və enerji təhlükəsizliyi naziri Cilberto Piketto-Fratini qəbul edib.
Cilberto Piketto-Fratin İlham Əliyevi prezident seçkilərində qələbəsi və COP29-un ölkəmizdə keçirilməsi münasibətilə təbrik etdi.
Dövlətimizin başçısı təbriklərə görə minnətdarlığını bildirdi.
İtaliyalı nazir bu il ölkəsinin G7 formatının rəhbəri qismində çıxış etdiyini deyərək bu əməkdaşlıq formatında COP29-a ev sahibliyi edən Azərbaycan tərəfinin G7 ölkələrinin ekologiya və mineral ehtiyatlar nazirlərinin xüsusi görüşünə qatılmasının vacibliyini bildirdi və bununla bağlı dəvəti çatdırdı.
Görüşdə ölkələrimiz arasında iqtisadi əlaqələrə toxunuldu, çox sayda İtaliya şirkəti, o cümlədən “Ansaldi”, “Leonardo”, “Maire Tecnimont” və bir sıra digər şirkətlərin Azərbaycan ilə əməkdaşlıq etməsi, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə İtaliya şirkətlərinin fəaliyyət göstərməsi məmnunluqla qeyd olundu.

President Ilham Aliyev received the Minister of Environment and Energy Security of Italy
On March 1, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received the Minister of Environment and Energy Security of the Italian Republic, Gilberto Pichetto Fratin, who participated in the 10th meeting of the Ministers within the framework of the Southern Gas Corridor Consultative Council and the 2nd meeting of the Ministers within the framework of the Green Energy Consultative Council.
Gilberto Pichetto Fratin congratulated Ilham Aliyev on the occasion of his victory in the presidential elections and the holding of COP29 in our country.
The head of our state expressed his gratitude for the congratulations.
The Italian minister said that this year his country is the Chair of G7, and expressed the importance of the Azerbaijani side, hosting the COP29, to participate in the special meeting of the ministers of ecology and mineral resources of the G7 countries and extended the invitation in this regard.
Economic relations between our countries were touched upon at the meeting, the cooperation of various Italian companies, including "Ansaldi", "Leonardo", "Maire Tecnimont", as well as their activity in our liberated territories were noted with satisfaction.