Azərbaycanın şərabçılıq turizmi üzrə imkanları İtaliyada nümayiş olunub
Azərbaycanın qastroturizm və enoturizm imkanlarının təbliğatının bir hissəsi olaraq icma əsaslı şərabçılıq ənənələri 25-27 fevral 2024-cü il tarixlərində İtaliyanın Bolonya şəhərində keçirilən “Slow Wine” yarmarkasında təmsil olunub.
“Slow Food” hərəkatının tərkib hissəsi kimi “Slow Wine” hər bir şərab bölgəsinin unikal üzüm sortlarının xüsusiyyətlərini əsas götürərək mədəni və bioloji müxtəlifliyi, ətraf mühitə təsirlərin azaldılmasına, dayanıqlı istehsala və aqroekoloji təcrübəyə əsaslanan ənənələrin qorunmasını təbliğ edir.
Mindən çox şərabçı və şərab zavodu nümayəndəsinin, o cümlədən on mindən çox ziyarətçinin iştirak etdiyi yarmarkada ölkəmizi “Slow Wine” tələblərinə uyğun şəkildə istehsalı həyata keçirən “F.A. Valley” və “Meyvi Spirits” şərab istehsalçıları təmsil ediblər.
Yarmarka zamanı şərabların dequstasiyası üçün milli istehsal nümunələrindən olan biomüxtəliflik məhsulları qonaqlara təqdim edilib.
Azərbaycanın İtaliyadakı səfiri Rəşad Aslanov milli stendi ziyarət edib və təqdim edilən məhsullarla yaxından tanış olub.
Azərbaycan Turizm Bürosunun baş icraçı direktorunun müavini Rəşad Əliyev “İcma üzümləri: yerli üzüm sortlarının gücləndirilməsi və şərab turizmi” mövzusunda olan panel müzakirələrdə çıxış edərək Mədrəsə üzüm sortunun timsalında unikal yerli üzüm sortları üzərində aparılan işlər barədə danışıb.

The possibilities of Azerbaijan's wine tourism were demonstrated in Italy
Community-based winemaking traditions were represented at the Slow Wine fair held in Bologna, Italy on February 25-27, 2024, as part of the promotion of Azerbaijan's gastrotourism and wine tourism opportunities.
As part of the Slow Food movement, Slow Wine promotes the preservation of traditions based on cultural and biological diversity, environmental impact reduction, sustainable production and agroecological practices, drawing on the characteristics of each wine region's unique grape varieties.
At the fair, attended by more than a thousand winemakers and representatives of wineries, including more than ten thousand visitors, "F.A. Valley" and "Meyvi Spirits" represented wine producers.
Biodiversity products from national production samples were presented to guests for wine tasting during the fair.
Ambassador of Azerbaijan to Italy Rashad Aslanov visited the national stand and got acquainted with the presented products.
Rashad Aliyev, deputy chief executive director of the Azerbaijan Tourism Bureau, spoke at the panel discussion on "Community grapes: strengthening of local grape varieties and wine tourism" and talked about the work carried out on unique local grape varieties on the example of the Madrasah grape variety.