Malta Respublikasının Prezidenti Corc Vella Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevə təbrik məktubu ünvanlayıb
İcazə verin yenidən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilməyiniz münasibətilə təbriklərimi çatdırım.
1995-ci ildə diplomatik əlaqələr qurulandan bəri Malta Respublikası ilə Azərbaycan Respublikası arasında münasibətlər yüksək səviyyədə inkişaf etmişdir. Ölkələrimiz qarşılıqlı hörməti və mehriban dostluğu daha da gücləndirməklə yanaşı, sıx əməkdaşlığı və dərin anlaşmanı inkişaf etdirmişlər. Əminəm ki, ölkələrimizin xalqlarının ümumi mənafeyi naminə Malta ilə Azərbaycan arasında mövcud olan çoxillik əlaqələr ikitərəfli əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi üçün nəzərdə tutulan yeni sahələrin araşdırılması yolu ilə möhkəmləndirilə bilər.
Mən, həmçinin ölkələrimizin çoxtərəfli səviyyədə, xüsusən də Birləşmiş Millətlər Təşkilatında ümumi üzvlüyümüz vasitəsilə əlaqələrinin səmərəli inkişafını yüksək qiymətləndirirəm. Bundan əlavə, Malta Respublikası Şərq Tərəfdaşlığı (ŞT) kimi regional dialoq çərçivəsində Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan Respublikası arasında sıx və strateji tərəfdaşlığın davamlı tərəfdarı olaraq qalır.
Zati-aliləri, fürsətdən istifadə edərək Sizə gələcək fəaliyyətinizdə uğurlar arzulayır və ən yüksək ehtiramımı çatdırıram.

President of the Republic of Malta George Vella sent a congratulatory letter to the President of the Republic of Azerbaijan, H.E. Mr. Ilham Aliyev.
Excellency,
Allow me to express my congratulations on your re-election as President of the Republic of Azerbaijan.
The Republic of Malta and the Republic of Azerbaijan have developed excellent relations since diplomatic ties were launched in 1995. Our two nations have developed close cooperation and deep understanding, whilst furthering mutual respect and valued friendship. For the shared benefit of our countries’ Peoples, I am confident that the present longstanding relations between Malta and Azerbaijan can be consolidated through exploration of new areas intended for stronger bilateral cooperation.
I also cherish the valuable development of our countries’ ties at multilateral level, notably through our common membership at the United Nations. Furthermore, the Republic of Malta remains a steadfast supporter of the close and strategic partnership between the European Union and the Republic of Azerbaijan, also by means of regional dialogue frameworks such as the Eastern Partnership (EaP).
In wishing you success in your future endeavours, I avail myself of this opportunity to renew to you, your Excellency, the assurances of my highest consideration.