Azərbaycanın səfiri Romada Azərbaycandakı gənclər siyasətindən danışıb
25-28 yanvar 2024-cü il tarixlərində İtaliya Diplomatik Akademiyasının təşəbbüsü ilə “İstədiyimiz Gələcək BMT Modeli: Gənc Liderlər üçün Qlobal Təşəbbüs” adlı layihə həyata keçirilib.
20-dən çox ölkədən 100 gəncin iştirakı ilə keçirilən layihə çərçivəsində “Multilateralizmi möhkəmləndirmək üçün gənclərin gücləndirilməsi” başlıqlı konfrans təşkil edilib və Azərbaycanın İtaliyadakı səfiri Rəşad Aslanov həmin konfransda əsas çıxışçı kimi iştirak etməyə dəvət edilib.
Konfransın məqsədi gəncləri 17 Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə cəlb etmək, həmin məqsədləri həm başa düşmək, həm də həyata keçirmək üçün gənclərin səslərinin əhəmiyyətinə diqqət yetirməkdir.
Konfransda BMT Baş katibi Antonio Quterreşin video müraciəti dinlənilib, FWW MUN-un fəaliyyəti haqqında qısa video paylaşılıb.
Açılış nitqini İtaliya Diplomatik Akademiyasının icraçı direktoru Abramo Çabib edərək, bu gün beynəlxalq ictimaiyyətin üzləşdiyi kritik məsələlərlə bağlı birgə fəaliyyətə ehtiyac olduğunu və gənclərin bu xüsusda mühüm rolunu vurğulayıb.
Daha sonra BMT-nin Sənaye İnkişafı Təşkilatının İnvestisiyaların və Texnologiyaların Təşviqi Ofisinin İtaliya bölməsinin (UNIDO ITPO Italy) direktoru Diana Battagia, Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatının İnkişafı Fondunun (IFAD) Qlobal Kommunikasiyalar və Təbliğat bölməsinin rəhbəri Helene Papper, Azərbaycanla yanaşı Banqladeş, Belçika, Fransa, İraq, Kosovo, Lesoto, Malayziya, Malta, Namibiya, Şri Lankanın İtaliyadakı səfirləri, Kanadanın FAO yanında daimi nümayəndəsi, Bolqarıstan və Çadın isə diplomatları çıxış edib, gənclərlə şəxsi təcrübələrini bölüşmüş, öz ölkələrində gənclərlə bağlı atılan addımlar barədə danışıb.
Çıxışlarda gənclərə təhsillərini yüksək səviyyədə davam etdirmələri tövsiyə edilmiş, dünyada baş verən kataklizmlərə qarşı birgə səylərin vacibliyi vurğulanmış və qərar vermə prosesinin bütün səviyyələrində məhz gənclərin üzərinə böyük məsuliyyətin düşdüyü bildirilib.
R.Aslanov Azərbaycandakı gənclər siyasəti, Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində təqdim olunan təqaüd proqramları, Baş qərargahı Bakıda yerləşən yeni təsis edilmiş Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Təşkilatı barədə danışıb, Azərbaycan Gənclərinin “Qızıl Kitabı”, diplomatiya könüllülərini xüsusi qeyd etməklə ölkəmizdəki ümumi könüllülük fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumatlar təqdim edib.
Sonda çıxışçılara Akademiya adından “Dərin ehtiram və səmimi minnətdarlığı” ifadə xatirə lövhəsi təqdim edilib.

Ambassador of Azerbaijan in Rome spoke about the youth policy in Azerbaijan
On January 25-28, 2024, the project called "The Future We Want Model United Nations: A Global Initiative for Young Leaders" was implemented at the initiative of the Italian Diplomatic Academy.
Within the framework of the project with the participation of 100 young people from more than 20 countries, a conference titled “Empowering Youth to Reinforce Multilateralism”, was organized, and the Ambassador of Azerbaijan to Italy, Rashad Aslanov, was invited to participate in the conference as a keynote speaker.
The purpose of the conference is to engage young people in the 17 Sustainable Development Goals, and to focus on the importance of youth voices in both understanding and implementing those goals.
At the conference, a video address of UN Secretary General Antonio Guterres was heard, and a short video about the activities of FWW MUN was shared.
The Executive Director of the Italian Diplomatic Academy, Abramo Chabib, made the opening speech and emphasized the need for joint actions regarding the critical issues facing the international community today and the important role of young people in this regard.
Later, Diana Battagia, Director of UNIDO ITPO Italy, Helene Papper, IFAD Global Communications and Advocacy Division’s Director, ambassadors of Azerbaijan, Bangladesh, Belgium, France, Iraq, Kosovo, Lesotho, Malaysia, Malta, Namibia, Sri Lanka in Italy, the permanent representative of Canada to the FAO, and the diplomats of the Embassies of Bulgaria and Chad spoke, shared their personal experiences with young people, and talked about the youth policy in their countries.
In the speeches, young people were advised to continue their education at a high level, the importance of joint efforts against the cataclysms occurring in the world was emphasized, and it was stated that young people bear a great responsibility at all levels of the decision-making process.
Aslanov talked about the youth policy in Azerbaijan, the scholarship programs offered within the framework of the Non-Aligned Movement, the newly established Non-Aligned Movement Youth Organization with its headquarters in Baku, the "Golden Book" of Azerbaijani Youth, presented detailed information about the volunteering activities in our country, with a special mention of diplomacy volunteers. .
At the end, on behalf of the Academy the speakers were presented with a commemorative plaque expressing "deep respect and sincere gratitude".