İtaliya universitetinin tələbələri ölkəmizin Romadakı Mədəniyyət Mərkəzini ziyarət ediblər
İtaliyanın “Universita di Roma Tor Vergata” Universitetinin Qlobal idarəetmə fakültəsinin tələbələri Azərbaycanın İtaliyadakı səfirliyini və Mədəniyyət Mərkəzini ziyarət ediblər.
“Açıq qapı günü”ndə ölkəmizin İtaliyadakı səfiri Rəşad Aslanov tələbələrə Azərbaycanın tarixi, zəngin mədəniyyəti, təbiəti, adət-ənənələri barədə təqdimat edib, ölkəmizdə keçirilən çoxsaylı beynəlxalq tədbirlərdən danışıb.
Daha sonra tələbələr üçün Azərbaycan haqqında videoçarxlar nümayiş etdirilib və onlara ölkəmizi ziyarət etmək tövsiyə olunub.
Tələbələr Mədəniyyət Mərkəzində Azərbaycan tarixini əks etdirən əşyalar, qədim silahlar, misgərlik məmulatları, xalça sənətinin nümunələri, zinət və bəzək əşyaları, milli geyim və aksesuarlar, italyan dilində nəşr olunmuş Azərbaycanın mədəniyyəti, incəsənəti, sənətkarlığı, qayaüstü rəsmlər, miniatür sənəti, milli musiqimiz, zərgərlik məmulatları, xalçalar ilə bağlı kitablar da daxil olmaqla ölkəmizin qədim, zəngin tarixindən və mədəniyyətindən xəbər verən eksponatlardan ibarət muzeylə tanış olublar, onları maraqlandıran sualları ünvanlayıblar.
Təşəbbüsü dəstəkləyən tələbələr səfirliyimizin tədbirlərində davamlı iştirak etmək, ölkəmizin mədəniyyəti ilə yaxından tanış olmaq istəklərini ifadə ediblər.

Students of the Italian university visited the Cultural Center of our country in Rome
Students of the Faculty of Global Management of the Italian University "Universita di Roma Tor Vergata" visited the Embassy of Azerbaijan in Italy and the Cultural Center.
At the "Open Door Day", the Ambassador of our country to Italy, Rashad Aslanov, presented to the students about the history, rich culture, nature, and traditions of Azerbaijan, and talked about the numerous international events held in our country.
Later, videos about Azerbaijan were shown for the students and they were advised to visit our country.
Students got acquainted with the museum contained the exhibits that tell about the ancient, rich history and culture of our country, including ancient weapons, copper products, examples of carpet art, jewelry and decorations, national clothes and accessories as well as books published in Italian on culture, art, crafts of Azerbaijan, rock paintings, miniature art, our national music, and etc. At the same time, they raised questions that interested them.
The students supporting this initiative have expressed their desire to continuously participate in the events of our embassy and get to know closer the culture of Azerbaijan.