Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev aprelin 3-də İtaliya Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq nazirinin müavini Edmondo Çiriellini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev aprelin 3-də İtaliya Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq nazirinin müavini Edmondo Çiriellini qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycan-İtaliya ikitərəfli münasibətlərinin uğurla inkişaf etdiyini deyərək, bu baxımdan qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyətini vurğuladı və cari ilin əvvəlindən indiyədək, İtaliyanın 3 nazirinin, həmçinin bu gün nazir müavininin ölkəmizə səfərinin əlaqələrimizin çox yüksək səviyyədə olmasının göstəricisi kimi dəyərləndirdi.
Prezident İlham Əliyev ölkələrimiz arasında münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq müstəvisində inkişaf etdiyini qeyd edərək, əlaqələrimizin böyük hissəsinin energetika sahəsi ilə bağlı olduğunu dedi, hazırda Avropanın enerji təhlükəsizliyi istiqamətində atılan addımların Azərbaycan-İtaliya əməkdaşlığını daha da gücləndirdiyini vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı, eyni zamanda, İtaliyanın Azərbaycanın birinci ticarət tərəfdaşı olduğunu xatırladaraq, ticarət dövriyyəsinin əsas hissəsinin Azərbaycanın neft-qaz ixracını təşkil etdiyini dedi və bu baxımdan əməkdaşlığımızın strukturunun genişləndirilməsi ilə bağlı əlavə addımların atılmasının zəruriliyini qeyd etdi.
Prezident İlham Əliyev Ermənistanla Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşdırılması və sülh gündəliyi haqqında məlumat verərək ölkəmizin İkinci Qarabağ müharibəsindən dərhal sonra Ermənistanla sülh müqaviləsinin imzalanması ilə bağlı təkliflərlə çıxış etdiyini diqqətə çatdırdı.
Azərbaycan Prezidenti Edmondo Çiriellinin ölkəmizə səfərinin məhsuldar olacağına əminliyini bildirdi.
Azərbaycan-İtaliya əlaqələrinin minilliklərlə yaşı olduğunu qeyd edən Edmondo Çirielli münasibətlərimizin kökünün hətta antik dövrlərə gedib çatdığını vurğuladı. Azərbaycanın İtaliya üçün çox önəmli ölkə olduğunu deyən qonaq Cənubi Qafqazda sabitlik baxımından ölkəmizin strateji əhəmiyyətini qeyd etdi, Azərbaycanın regionda müstəqil və suveren siyasət apardığını vurğuladı. İtaliyanın xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq nazirinin müavini siyasi əlaqələrlə yanaşı, iqtisadi sahədə əməkdaşlığın da xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirdi.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received Deputy Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic Edmondo Cirielli.
The head of state hailed the successful development of bilateral relations between Azerbaijan and Italy, stressed the importance of reciprocal visits in this regard, and described the visits of three Italian ministers to the country, including today`s trip of the deputy minister, since the beginning of the current year as a sign of the high level of bilateral ties.
Noting that relations between the two countries are developing at the level of strategic partnership, President Ilham Aliyev said that the ties are mostly related to the energy sector, and emphasized that the steps taken towards Europe's energy security strengthened Azerbaijan-Italy cooperation even further.
Recalling that Italy is also the first trade partner of Azerbaijan, the head of state said that Azerbaijan's oil and gas export constitutes the main part of the trade, and in this regard, stressed the importance of taking additional steps to expand the structure of the bilateral cooperation.
President Ilham Aliyev briefed the Italian Deputy Minister of Foreign Affairs and International Cooperation on normalization of the Armenia-Azerbaijan relations and peace agenda, and the proposals to sign a peace treaty Azerbaijan made shortly after the Second Karabakh war.
The Azerbaijani President expressed confidence that Edmondo Cirielli’s current visit would be productive.
Edmondo Cirielli said the thousands-years-old Azerbaijan-Italy relations can be traced back to ancient times. Saying that Azerbaijan is an important country for Italy, the Italian Deputy FM highlighted the country’s strategic significance in terms of stability in the South Caucasus, and underlined Azerbaijan’s pursuing an independent and sovereign policy in the region. In addition to political ties, Edmondo Cirielli also highlighted the special importance of economic cooperation.