113/19: Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində keçirilən nazirlərin beşinci toplantısında iştirak edib
Bakıda, Heydər Əliyev Mərkəzində Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin beşinci toplantısı işə başlayıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev toplantıda iştirak edib.
Tədbirdə Cənub Qaz Dəhlizinin iştirakçısı olan ölkələrin energetika nazirləri və müxtəlif qurumların təmsilçiləri, o cümlədən Avropa Komissiyasının büdcə və insan resursları üzrə komissarı, Məşvərət Şurasının fəaliyyətdə olan həmsədri Günter Ottinger iştirak edirlər.
Əvvəlcə birgə foto çəkdirildi.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev toplantıda nitq söylədi.
Avropa Komissiyasının komissarı, Məşvərət Şurasının fəaliyyətdə olan həmsədri Günter Ottinger çıxış etdi.
Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin beşinci toplantısı işini plenar sessiya ilə davam etdirib.
Sessiyada Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov, İtaliyanın iqtisadi inkişaf nazirinin müavini Andrea Cioffi, ABŞ Dövlət katibinin enerji diplomatiyası üzrə müavininin müşaviri xanım Sandra Oudkirk, Böyük Britaniyanın Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi Baronessa Emma Nikolson, Türkmənistan Prezidentinin müşaviri Yaxşıgəldi Kakayev, Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Fatih Dönməz çıxış etdilər.

113/19: President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the fifth Ministerial Meeting of Southern Gas Corridor Advisory Council
The 5th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor (SGC) Advisory Council has been held at the Heydar Aliyev Center in Baku.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the meeting.
The participants in the event included energy ministers from the Southern Gas Corridor member-states and representatives of a number of organizations, as well as European Commissioner for Budget and Human Resources, acting co-chair of SGC Advisory Council Gunther Oettinger.
Prior to the meeting a joint photo was taken.
President Ilham Aliyev made a speech at the event.
European Commissioner for Budget and Human Resources, acting co-chair of SGC Advisory Council Gunther Oettinger then addressed the event.
The meeting continued with a plenary session.
Azerbaijan’s Energy Minister Parviz Shahbazov, Italy’s State Secretary for Economic Development Andrea Cioffi, U.S. Deputy Assistant Secretary of State in the Bureau of Energy Resources Sandra Oudkirk, UK Prime Minister's Trade Envoy to Azerbaijan Baroness Emma Nicholson, Adviser to the President of Turkmenistan Yagshigeldi Kakayev, Turkish minister of energy and natural resources Fatih Donmez, BP Regional President for Azerbaijan, Georgia and Turkey Gary Jones, TANAP Director General Saltuk Duzyol, and TAP Managing Director Luca Schieppati addressed the session.
The event saw the signing of the Joint Declaration on the outcome of the 5th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor (SGC) Advisory Council.