Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun ATƏT-in Nazirlər Şurasının 25-ci sessiyasında çıxışı
İlk növbədə, ATƏT-in Nazirlər Şurasının 25-ci sessiyasının mükəmməl təşkilinə görə ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri zati-aliləri cənab Enzo Moavero Milanesini təbrik etmək istərdim. Həmçinin, ATƏT-in fəaliyyətdə olan növbəti sədri kimi hörmətli həmkarımız zati-aliləri cənab Miroslav Layçaka uğurlar arzulayıram.
Hörmətli həmkarlar,
ATƏT məkanında mövcud münaqişələr sülhə və təhlükəsizliyə ən ciddi təhdid olaraq qalır. Azərbaycanın prinsipial mövqeyi beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, xüsusilə də, dövlətlərin beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmət edilməsinə əsaslanır. Vyanada keçirilmiş Nazirlər Şurasının sonuncu sessiyasından bəri, indiyədək biz Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli istiqamətində heç bir konkret irəliləyiş görməmişik. Əfsuslar olsun ki, gücdən istifadə etməklə ərazilərin ilhaqının yolverilməzliyi, beynəlxalq hüququn ciddi pozulması ilə nəticələnmiş vəziyyətin tanınmaması öhdəliyi və bu vəziyyətin saxlanılmasına köməklik və ya yardım göstərilməsindən çəkinmək kimi fundamental prinsiplər vasitəçi ölkələr tərəfindən selektiv tətbiq olunur.
Eyni zamanda, biz danışıqlar formatının sual altına alınması ilə bağlı Ermənistanın davamlı cəhdlərini müşahidə etdik. Diasporunun fəal dəstəyi ilə Yerevan yüz minlərlə azərbaycanlı məcburi köçkünün, onların doğma yurd-yuvalarına qayıtmaq hüququ da daxil olmaqla insan hüquqlarının pozulması, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin demoqrafik, mədəni və fiziki xarakterinin dəyişdirilməsi qeyri-qanuni təcrübəsini davam etdirir. 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyaları və onların Əlavə Protokollarını kobudcasına pozaraq, Ermənistan Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni məskunlaşma və digər fəaliyyətlərini davam etdirməkdədir. İşğal olunmuş ərazilərdə qeyri-qanuni hərbi və mülki infrastrukturun yaradılması da daxil olmaqla Ermənistan tərəfinin qanunsuz fəaliyyəti onun işğalı möhkəmləndirmək və baş vermiş faktla (fait accompli) üz-üzə qoymaq məqsədi daşıyan niyyətini və sistemli siyasətini nümayiş etdirir. Bu addımlar, xüsusilə də Ermənistanın imtina etməsi səbəbindən Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə fakt araşdırıcı qiymətləndirmə missiyasının göndərilməsində uğursuzluq, sülh prosesində etimada xələl gətirir.
ATƏT-ə üzv dövlətlərin ərazilərinin Azərbaycanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşı olan bu qanunsuz fəaliyyətlər üçün istifadə olunması tamamilə qəbuledilməzdir. Bu, müvafiq mandatlara, ATƏT-in əsas prinsiplərinə, öhdəliklərinə və qərarlarına ziddir. Biz müvafiq iştirakçı dövlətləri Ermənistan, eləcə də Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış Ermənistanın tabeliyində olan qanunsuz rejimin agentləri tərəfindən suveren torpaqlarının Azərbaycanın qanuni təhlükəsizlik maraqlarına qarşı istifadə olunmasının qarşısını almaq üçün təxirəsalınmaz effektiv addımlar atmağa çağırırıq.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələri, Helsinki Yekun Aktının prinsipləri və ATƏT-in qərarları və sənədləri münaqişənin həllinin və Minsk Konfransının həmsədrlərinin mandatının əsasını təşkil edir. BMT-nin 1993-cü ildə qəbul etdiyi qətnamələr işğalçı qüvvələrin bütün işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarından dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını və qarşılıqlı addım kimi kommunikasiya və nəqliyyat əlaqələrinin açılmasına və məcburi köçkünlərin evlərinə qayıtmasına yardım göstərməyi tələb edir. Bu yanaşmanın əsas konsepsiyası münaqişənin nəticələrini aradan qaldırmağa, digər siyasi məsələlərin isə Minsk Konfransı çərçivəsində davam edən danışıqlar vasitəsilə həllinə əsaslanır.
Azərbaycan hesab edir ki, sülhə, sabitliyə və qarşılıqlı faydalı regional əməkdaşlığa alternativ yoxdur və o, münaqişənin qısa zamanda siyasi həllində ən maraqlı tərəfdir. Münaqişənin həlli yalnız beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü əsasında mümkündür.
Azərbaycan torpaqlarının hərbi işğalı həll yolu deyil və heç vaxt Ermənistanın istədiyi siyasi nəticəni verməyəcəkdir.
Dünən ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri və Ermənistan xarici işlər naziri ilə çox mühüm və faydalı məsləhətləşmələrin keçirildiyini sizə məlumat verməkdən şadam. İl ərzində ilk dəfədir ki, ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri və Ermənistan və Azərbaycan xarici işlər nazirləri tərəfindən birgə bəyanatı razılaşdırmağa nail olduq. Ən vacib məqamlardan biri əlbəttə ki, intensiv və nəticəyə yönəlik, o cümlədən yüksək səviyyədə danışıqların aparılmasıdır. Hesab edirəm ki, Ermənistanda seçkilər yekunlaşdıqdan və yeni hökumət formalaşdıqdan sonra biz gələn il ciddi irəliləyiş əldə etməli və bölgəyə sülh, sabitlik və tərəqqinin gətirilməsi imkanını yaratmalıyıq.

Statement by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 25th Ministerial Council of the OSCE
At the outset, I would like to congratulate H.E. Mr. Enzo Moavero Milanesi, the Chairperson-in-Office of the OSCE for excellent organization of the 25th Meeting of the OSCE Ministerial Council. I also wish every success to our distinguished colleague H.E. Mr. Miroslav Laycak of Slovakia as the incoming OSCE Chairperson-in-Office.
Dear Colleagues,
Existing conflicts in the OSCE area remain the most serious threat to peace and security. The principle position of Azerbaijan is running in line with the norms and principles of international law, particularly in respect of states’ territorial integrity, sovereignty within their internationally recognized borders. Since our last meeting of the Ministerial Council in Vienna, so far we still have seen no concrete progress towards resolution of the Armenia-Azerbaijan conflict. The fundamental principles of inadmissibility of use of force for the acquisition of territory and ensuing obligation of non-recognition of situation resulting from serious violations of international law and refraining from rendering aid or assistance in maintaining this situation, regretfully, are applied selectively by the mediating countries.
In the meantime, we witnessed consistent attempts of Armenia with active support of their Diaspora continued unlawful practice on altering demographic, cultural and physical character of the occupied territories of Azerbaijan, infringing upon the human rights of hundreds of thousands of forcibly displaced Azerbaijanis, including the right to return to their homes of origin. In flagrant violation of the 1949 Geneva Conventions and their additional Protocols, Armenia has continued illegal resettlement and other activities in the occupied territories of Azerbaijan. The unlawful actions by Armenia, including illegal military and civilian build-up in the occupied territories demonstrate its intention and systematic policy aimed at consolidating the occupation and imposing a fait accompli. These steps undermine trust in the peace process, especially in view of the failure to dispatch an assessment fact-finding mission to the occupied territories of Azerbaijan due to refusal of Armenia.
Relevant UN Security Council resolutions, principles of the Helsinki Final Act and decisions and documents of the OSCE form the basis for conflict resolution and for mandate of the Co-Chairmen of the Minsk Conference. The UNSC resolutions of 1993 demanded immediate, complete and unconditional withdrawal of occupying forces from all the occupied territories of Azerbaijan and, as a reciprocal step called for opening up communications and transportation links and urged assisting the return of internally displaced persons to their homes. The underlying concept of this approach is based on removing consequences of the conflict, while deferring remaining political issues for follow up negotiations within the Minsk Conference.
Azerbaijan believes that there is no alternative to peace, stability and mutually beneficial regional cooperation and is the most interested party in the earliest political settlement of the conflict. The resolution of the conflict is possible only on the basis of the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders.
The military occupation of the territory of Azerbaijan does not represent a solution and will never produce a political outcome desired by Armenia.
I am glad to inform you that yesterday we had very important and useful consultations with the OSCE Minsk Group co-chairs and Armenian acting Foreign Minister. For the first time within a year we managed to agree the Joint Statement by the OSCE Minsk Group co-chair countries and Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan. One of the major points is of course intensified and result-oriented talks, including the talks on the high level. I believe whenever elections will be over in Armenia and new Government will be formed we must make a breakthrough next year and build up a good opportunity for bringing peace, stability and prosperity to the region.