Paulo Centiloni: Azərbaycan geosiyasi baxımdan strateji mövqeyə və böyük iqtisadi potensiala malik ölkədir
http://azertag.az/xeber/960940
Roma şəhərində keçirilmiş Azərbaycan Respublikası və İtaliya Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın 4-cü iclasında çıxış edən İtaliyanın xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Paulo Centiloni Azərbaycanı İtaliya üçün Cənubi Qafqazda istinad ölkəsi kimi xarakterizə edib. O, Azərbaycanın geosiyasi baxımdan strateji mövqeyə və böyük iqtisadi potensiala malik, Asiya ilə Avropanı birləşdirən açar ölkə, İtaliyanın isə təbii tərəfdaşı olduğunu vurğulayıb.
Nazir İtaliya ilə Azərbaycan arasında münasibətlərin son illərdə inkişaf etdiyini bildirib, qarşılıqlı çoxsaylı səfərləri, xüsusilə də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 2014-cü və 2015-ci illərdə İtaliyaya səfərlərini qeyd edib. O, İtaliya tərəfinin Azərbaycana rəsmi səfərləri artırmaq istəyini bəyan edərək növbəti aylarda özünün Azərbaycana səfər edəcəyini söyləyib.
İtaliya-Azərbaycan tərəfdaşlığının gücləndirilməsində Trans-Adriatik qaz boru kəməri layihəsinin əhəmiyyətinə toxunun nazir bu layihənin İtaliya milli iqtisadiyyatı üçün strateji dəyərə malik olduğunu və bu kəmərlə 2020-ci ildə Azərbaycan qazının İtaliyaya çatdırılacağını deyib.
Ötən il qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin 5 milyard avro olduğunu bildirən nazir İtaliyanın Azərbaycana öz ixracatını artırmaq, bununla da ticarət dövriyyəsindəki qeyri-tarazlığı aradan götürmək istəyini qeyd edib. İki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın yalnız enerji sektoru ilə məhdudlaşmamalı olduğunu, müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq üçün geniş imkanların mövcudluğunu deyən nazir P.Centiloni növbəti illərdə Azərbaycan iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi və ölkənin iqtisadi inkişafında yeni dinamikanın təmin olunması üçün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı son sərəncamlar və müəyyən etdiyi yol xəritəsini xüsusi qeyd edib.
İki ölkə arasında mədəniyyət sahəsində əlaqələrin inkişafının da əhəmiyyətinə toxunan nazir bu sahəyə Azərbaycan tərəfindən, xüsusilə də Heydər Əliyev Fondu tərəfindən göstərilən diqqəti vurğulayıb.
Qafqazda sülh və sabitliyin bərqərar olması, Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında konstruktiv və səmərəli əməkdaşlıq üçün İtaliyanın çalışmalı olduğunu qeyd edən nazir P.Centiloni Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə nail olmaq üçün ölkəsinin Almaniyanın ATƏT-in sədri kimi səylərini dəstəklədiyini və İtaliyanın 2018-ci ildə ATƏT-ə sədr seçiləcəyi təqdirdə münaqişənin həlli üçün öz səylərini əsirgəməyəcəyini əminliklə bildirib.
Nazir Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri, o cümlədən Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında yeni və dinamik münasibətlərin qurulmasının əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb.

Italian FM: Azerbaijan is a country with great economic potential and strategic geopolitical location
http://azertag.az/en/xeber/961479
"Azerbaijan is a country with great economic potential and strategic geopolitical location," said Italy's Foreign Affairs and International Cooperation Minister Paolo Gentiloni as he addressed the 4th session of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between Italy and Azerbaijan in Rome. He described Azerbaijan as a country of reference for Italy in the South Caucasus. He said Azerbaijan was a key country linking Asia with Europe and as the natural partner of Italy.
Paolo Gentiloni said relations between Italy and Azerbajan had been developing in recent years. He underlining the role of reciprocal visits in this, in particular Azerbaijani President Ilham Aliyev's 2014 and 2015 visits to Italy. Expressing his country's willingness to increase the number of official visits to Azerbaijan, the Italian Minister said he would pay a visit to the country in the coming months.
Underlining the importance of the Trans Adriatic Pipeline (TAP) project in strengthening of the Italy-Azerbaijan partnership, Mr. Gentiloni hailed the strategic significance of the project for the Italian national economy. He said that Azerbaijani gas would be transported to Italy via this pipeline in 2020.
Paolo Gentiloni said the economic cooperation between the two countries shouldn't be confined to the energy sector, adding there are wide opportunities for cooperation in a variety of fields. The FM praised President Ilham Aliyev's recent decrees and road maps in terms of diversifying Azerbaijan's economy and stimulating the economic development of the country in the coming years.
Hailing the importance of the development of cultural relations between the two countries, the FM minister pointed to Azerbaijan's, in particular the Heydar Aliyev Foundation's attention to this area.
Saying Italy must make efforts for restoring peace and stability in the Caucasus and for a constructive and fruitful cooperation between Azerbaijan and the EU, Mr Gentiloni noted that his country supported Germany`s efforts as the OSCE chair towards settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. He expressed his confidence that in case of Italy's election as the OSCE chair in 2018, the country would spare no efforts to resolve the conflict.
Paolo Gentiloni stressed the importance of establishing new and dynamic relationship between the Eastern Partnership countries, as well as Azerbaijan and the European Union.