Azərbaycan Böyük Yeddilik Ölkələrinin Su Koalisiyasının təsis görüşündə iştirak edib
27 iyun 2024-cü il tarixində Böyük Yeddilik Ölkələrinin (G7) Su Koalisiyasının təsis görüşü keçirilmişdir. Azərbaycan həmin tədbirə COP29-un ev sahibi ölkəsi kimi dəvət almışdır.
Dayanıqlı inkişaf, sülh və firavanlıq üçün suyun mühümlüyünü və konkret addımların atılmasının zəruriliyini əsas tutaraq, G7 ölkələri 28-30 aprel 2024-cü il tarixində Turin şəhərində keçirilən G7 İqlim, Enerji və Ətraf Mühit Nazirlərinin Toplantısında G7 Su Koalisiyasının təsis edilməsi fikrini irəli sürmüş və daha sonra Puliyada keçirilən G7 Sammitində sözügedən təşəbbüs dövlətlərin liderləri tərəfindən təsdiqlənmişdir.
Beləliklə, təsis görüşündə G7 ölkələrinin su üzrə mütəxəssisləri habelə İtaliyanın ətraf mühit və enerji təhlükəsizliyi naziri Cilberto Piketto Fratin və nazir müavini Vannia Qava iştirak etmişlər.
Açılış nitqini edən nazir Fratin COP29-a ev sahibliyi edən Azərbaycana xüsusi təşəkkürünü bildirmiş, iqlim dəyişikliyi və biomüxtəlifliyin qorunması üçün birgə səylərin vacibliyini vurğulamışdır. Günəş və su enerjisinin dayanıqlı idarəedilməsinin önəmini qeyd edən nazir, hətta geniş su resurslarına sahib ölkələrin böyük çətinliklərlə üzləşdiyini, su mövzusunun gündəmdə saxlanılmasının zəruriliyini, inkişaf etməkdə olan ölkələrin, xüsusilə də Afrika qitəsində yerləşən ölkələrin dəstəyə ehtiyac duyduğunu bildirmiş və birgə addımlar atmağa çağırış etmişdir.
Nazirdən sonra çıxış edən V.Qava ancaq DİM 6 (təmiz su və sanitariya) üçün yox, ümumilikdə dayanıqlı inkişaf və stabillik üçün qlobal fəaliyyət planının hazırlanmasının vacibliyinə toxunmuşdur. Qurulan koalisiyanın məqsədinin dayanıqlı su təchizatı üçün multisektoral yanaşmanı təbliğ etmək, lazımi hüquqi alətlər yaratmaq, resursların konsolidasiyasını təmin etmək, çirklənmə ilə bağlı tədbirlər görmək, quraqlıq və su çatışmazlığını azaltmaq, potensial öhdəliyini artırmaq, su idarəçiliyini inteqrasiya etmək, bununla da birlikdə fərqliliyə nail olmaq olduğunu bildirmişdir.
Daha sonra AR-in İtaliyadakı səfiri Rəşad Aslanova söz verilmişdir. Səfir COP29 sədrliyinin prioritetləri, dünya qarşısında duran çağırışlar və cari ilin iyun ayının əvvəlində Bonn şəhərində keçirilən Bonn İqlim Dəyişikliyi Konfransında COP29 Sədrliyinin elan etdiyi ilk 5 qlobal təşəbbüslərin xülasəsini vermişdir.
Çıxışçılar arasında İtaliyanın G7 ətraf mühit üzrə işçi qrupunun rəhbəri Laura D’Aprile, Ətraf Mühit və Enerji Təhlükəsizliyi Nazirliyinin Beynəlxalq və Avropa Məsələləri üzrə Baş direktoru Alessandro Guerri, G7 Su Koalisiyası üzrə İtaliya tərəfindən milli əlaqələndirici şəxs Martina Bussettini yer almışdır.

Azerbaijan participated in the kick off meeting of the G7 Water Coalition
The kick off meeting of the G7 Water Coalition was held on June 27, 2024. Azerbaijan was invited to the event as the host country of COP29.
Recognizing the importance of water for sustainable development, peace, and prosperity, and the need for concrete action, the G7 countries put forward the idea of establishing the G7 Water Coalition at the G7 Climate, Energy and Environment Ministers' Meeting held in Turin on April 28-30, 2024, and the initiative was subsequently endorsed by the leaders of the states at the G7 Summit in Puglia.
Thus, water experts from the G7 countries, as well as Italy's Minister for Environment and Energy Security, Gilberto Pichetto Fratin, and Deputy Minister Vannia Gava, participated in the kick off meeting.
In his opening speech, Minister Fratin expressed his special gratitude to Azerbaijan for hosting COP29 and stressed the importance of joint efforts to combat climate change and biodiversity loss. Noting the importance of sustainable management of solar and water energy, the Minister said that even countries with large water resources face great difficulties, the need to keep the water issue on the agenda, developing countries, especially those located on the African continent, need support, and called for joint action.
Following the Minister's speech, V.Gava emphasized the importance of preparing a global action plan for sustainable development and stability, not just for clean water and sanitation (SDG 6). He outlined the goals of the established coalition as promoting a multi-sectoral approach to sustainable water supply, creating necessary legal instruments, consolidating resources, combating pollution, reducing drought and water scarcity, increasing potential commitments, integrating water management, and achieving equity in this process.
Then, the floor was given to Rashad Aslanov, the Ambassador of Azerbaijan to Italy. The Ambassador outlined the priorities of the COP29 presidency, the challenges facing the world, and summarized the first five global initiatives announced by the COP29 presidency at the Bonn Climate Change Conference held in Bonn earlier in June.
The following officials were also among the speakers: Laura D'Aprile, Head of the Italian G7 Environment Working Group; Alessandro Guerri, Director General for International and European Affairs at the Ministry of Environment and Energy Security; and Martina Bussettini, National Coordinator for Italy for the G7 Water Coalition.