Muxtar Babayev G7-nin İqlim, Enerji və Ətraf Mühit Nazirlər Toplantısında iştirak edir
Azərbaycanın ekologiya və təbii sərvətlər naziri, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) prezidenti Muxtar Babayev G7-nin İtaliyanın Turin şəhərində keçirilən İqlim, Enerji və Ətraf Mühit Nazirlər Toplantısında iştirak edib.
Babayev tədbirin plenar iclaslarında çıxış edib, qlobal iqlim problemlərinə diqqət çəkib, birgə fəaliyyətin mühümlüyündən söz açıb.
Səfər çərçivəsində M.Babayev “Italgas” şirkətinin İtaliya Respublikasının Ətraf Mühit və Enerji Təhlükəsizliyi Nazirliyi və Dünya Bankı ilə birlikdə təşkil etdiyi səhər yeməyində iştirak edərək, COP29 ilə bağlı Sədrliyin prioritetləri, habelə dünya iqlim gündəliyində olan çətinliklərdən danışıb.
Bununla yanaşı, 28 aprel 2024-cü il tarixində “TES Zhero”nun təşkilatçılığı ilə keçirilən nazirlərin dəyirmi masasında çıxış edərək, COP29 hazırlıq prosesi haqqında geniş məlumat verib.
“Biofuels” Beynəlxalq Forumunda isə COP29 Baş icraçı direktoru AR-in energetika nazirinin müavini Elnur Sultanov məruzə ilə çıxış edərək, dayanıqlı bioyanacaqların nəqliyyat sahəsində effektiv həllərin təmin olunmasında rolundan danışıb.
Səfər çərçivəsində nazir M.Babayev İtaliyadan, Almaniyadan, Yaponiyadan, Kanadadan, BƏƏ-dən olan həmkarları, ABŞ-nin iqlim üzrə baş danışıqçısı, habelə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Katibliyinin, Avropa Komissiyasının, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının, Afrika İnkişaf Bankının, Beynəlxalq Enerji Agentliyinin səlahiyyətli nümayəndələri ilə ikitərəfli görüşlər keçirib.

Mukhtar Babayev is attending the G7 Climate, Energy, and Environment Ministers' Meeting
Mukhtar Babayev, Minister of Ecology and Natural Resources of Azerbaijan and President of the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC), participated in the G7 Climate, Energy, and Environment Ministers' Meeting held in Turin, Italy.
M.Babayev delivered a speech at the plenary sessions of the event, drawing attention to global climate problems and emphasizing the importance of joint action.
As part of his visit, M. Babayev attended a breakfast organized by “Italgas”, in collaboration with the Ministry of Environment and Energy Security of the Republic of Italy and the World Bank, where he discussed the COP29 Presidency's priorities and the challenges on the global climate agenda.
In addition, on April 28, 2024, he delivered a comprehensive presentation on the COP29 preparatory process at a roundtable meeting of ministers organized by "TES Zhero".
At the "Biofuels" International Forum, COP29 Executive Director, Deputy Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan, Elnur Sultanov, delivered a presentation on the role of sustainable biofuels in ensuring effective solutions in the transport sector.
As part of his visit, Minister M. Babayev held bilateral meetings with his counterparts from Italy, Germany, Japan, Canada, and the UAE, as well as with the US climate negotiator, the UNFCCC Secretariat, the European Commission, the OECD, the African Development Bank, and the IEA.