Fevralın 26-da İtaliya Senatında Xocalı soyqırımının 32-ci ildönümü ilə əlaqədar konfrans keçirilib.
“Xocalıya ədalət: sülhə gedən yol” adlı konfransda çıxış edən İtaliya Senatında İtaliya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun sədri, senator Marko Skurria Xocalı faciəsinin insanlıq əleyhinə yönəlmiş ən amansız cinayətlərdən biri olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, bu faciə “Human Rights Watch”a görə, Ermənistanla Azərbaycan arasındakı münaqişənin ən böyük və dəhşətli qətliamı olub.
Senator Xocalı soyqırımının acı nəticələrindən kədərləndiyini, Xocalı faciəsinin inkar edilməsinin qeyri-mümkün olduğunu, beynəlxalq hüquq və ədalət naminə Xocalı faciəsi qurbanlarının yad olunmasının vacibliyini bildirib. O, Azərbaycan və Ermənistan xalqlarının faydalanacağı ədalətli və dayanıqlı sülhə nail olunmasının əhəmiyyətini qeyd edib.
İtaliya Senatında Avropa İttifaqı siyasəti komissiyasının sədri, senator Ciuliomaria Terzi Di Sant’Aqata Xocalıda yüzlərlə dinc azərbaycanlının erməni silahlı birləşmələri və sovet alayı tərəfindən qətlə yetirildiyi deyib. Bildirib ki, bu qanlı faciə Qarabağ müharibəsinin ən böyük qırğınıdır. Xocalı soyqırımına görə məsuliyyət daşıyanların cəzalandırılması isə xalqlar arasında barışıq üçün əsasdır.
Senator vurğulayıb ki, Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi 2010-cu il 22 aprel tarixli qərarı ilə Xocalının mülki əhalisinin qətliamı “müharibə cinayətləri və ya insanlığa qarşı cinayətlər kimi qiymətləndirilə bilən xüsusilə ağır əməllər” kimi müəyyən edib.
İtaliya İnsan Hüquqları Federasiyası-İtaliya Helsinki Komitəsinin sədri, professor Antonio Stanqo Xocalı hadisələrinin beynəlxalq hüquqa, o cümlədən Soyqırımı Cinayətinin Qarşısının Alınması və Cəzalandırılması haqqında Konvensiyaya uyğun olaraq soyqırımı cinayəti kimi tövsif edildiyini bildirib. O deyib ki, Xocalı faciəsi Ermənistanın Azərbaycan xalqına qarşı etnik təmizləmə siyasətinin bir hissəsidir. Bu cür soyqırımı cinayətlərinin yenidən yaşanmaması üçün Xocalı faciəsinə hüquqi-siyasi qiymət verilməsi vacibdir.
İtaliyanın “Artcloud Network International” şirkətinin kreativ direktoru Fabrisio Konti Xocalıda ermənilər tərəfindən törədilən vəhşiliklərin və hərbi cinayətlərin müasir tarixin ən qanlı səhifələrindən olduğunu bildirib. O, Azərbaycanın işğaldan azad etdiyi bölgələrə tez-tez səfər etdiyini, erməni vandallıqlarının şahidi olduğunu, azərbaycanlılara qarşı törədilən etnik təmizləmə və soyqırımı cinayətlərini şahidlərin dilindən eşitdiyini deyib.
LUISS Universitetinin beynəlxalq hüquq üzrə professoru Natalino Ronzitti isə Xocalı faciəsinə hüquqi-siyasi qiymətin verilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Azərbaycanın İtaliyadakı səfiri Rəşad Aslanov çıxışında Xocalı həqiqətlərindən və ermənilərin 32 il əvvəl törədikləri soyqırımı cinayətlərindən bəhs edib. O bildirib ki, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Xocalıda törədilmiş amansız soyqırımı zamanı 613 nəfər, o cümlədən 63 uşaq, 106 qadın, 70 qocanın vəhşicəsinə qətlə yetirilib, 8 ailə tamamilə məhv edilib, 25 uşaq hər iki valideynini itirib, 130 uşaq valideynlərindən birini itirib, 76-sı uşaq olmaqla 487 nəfərin yaralanıb, 1275 nəfər əsir götürülüb və 150 nəfər itkin düşüb.
Diplomat vurğulayıb ki, Xocalıda qanlı cinayət törədənlər ədalət qarşısında cavab verməlidirlər.
Daha sonra Xocalı soyqırımının acı nəticələri barədə videoçarx nümayiş olunub. Konfrans İtaliya Senatının sosial media platformalarından canlı yayımlanıb.

The memory of the victims of the Khojaly genocide was commemorated in Italy
On February 26, a conference on the 32nd anniversary of the Khojaly genocide was held in the Italian Senate.
Speaking at the conference "Justice for Khojaly: the path to peace", Senator Marco Scurria, chair of the Italian-Azerbaijani interparliamentary friendship group in the Italian Senate, emphasized that the Khojaly tragedy is one of the most cruel crimes against humanity. He said that this tragedy was the biggest and most terrible massacre of the conflict between Armenia and Azerbaijan, according to Human Rights Watch.
The senator said that he was saddened by the bitter consequences of the Khojaly genocide, that it was impossible to deny the Khojaly tragedy, and that it was important to honor the victims of the Khojaly tragedy for the sake of international law and justice. He noted the importance of achieving a fair and sustainable peace that will benefit the peoples of Azerbaijan and Armenia.
Senator Giulio Terzi di Sant'Agata, chair of the European Union policy commission in the Italian Senate, said that hundreds of peaceful Azerbaijanis were killed by Armenian armed units and Soviet regiments in Khojaly. He said that this bloody tragedy is the biggest massacre of the Garabagh war. Punishing those responsible for the Khojaly genocide is the basis for reconciliation between nations.
The senator emphasized that the European Court of Human Rights, in its decision dated April 22, 2010, defined the massacre of the civilian population of Khojaly as "particularly serious acts that can be considered as war crimes or crimes against humanity."
Chair of the Italian Federation of Human Rights-Italian Helsinki Committee, professor Antonio Stango, said that the events of Khojaly are described as a crime of genocide according to international law, including the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide. He said that the Khojaly tragedy is part of Armenia's ethnic cleansing policy against the Azerbaijani people. In order to prevent such genocidal crimes from happening again, it is important to give a legal and political assessment of the Khojaly tragedy.
Fabrizio Conti, the creative director of the Italian company "Artcloud Network International" said that the atrocities and war crimes committed by Armenians in Khojaly are among the bloodiest pages of modern history. He said that he often visited the regions liberated by Azerbaijan from occupation, witnessed Armenian vandalism, and heard from witnesses the crimes of ethnic cleansing and genocide committed against Azerbaijanis.
Natalino Ronzitti, professor of international law at LUISS University, emphasized the importance of giving a legal and political evaluation to the Khojaly tragedy.
In his speech, Ambassador of Azerbaijan to Italy Rashad Aslanov talked about the facts of Khojaly and the genocide crimes committed by Armenians 32 years ago. He said that 613 people, including 63 children, 106 women, 70 elderly people were brutally murdered during the cruel genocide committed by the Armenian armed forces in Khojaly, 8 families were completely destroyed, 25 children lost both parents, 130 children lost one of their parents, 76 487 people, including children, were injured, 1275 people were captured and 150 people were missing.
The diplomat emphasized that those who committed a bloody crime in Khojaly should be brought to justice.
Later, a video was shown about the vicious consequences of the Khojaly genocide. The conference was broadcast live on the social media platforms of the Italian Senate.