Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidməti idarəsinin “ATƏT-in ehtiyacların qiymətləndirilməsi missiyası” adlandırılan qrupun Ermənistana göndərilməsi məsələsi ilə bağlı şərhi
Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatının (ATƏT) Katibliyinin “ATƏT-in ehtiyacların qiymətləndirilməsi missiyası” adlandırılan qrupun Ermənistana göndərilməsi ilə bağlı qeyd edək ki, belə bir missiya məsələsi ATƏT-in hər hansı bir kollektiv qərar verici orqanı tərəfindən heç zaman müzakirə olunmayıb və nəticədə bu barədə heç bir qərar qəbul edilməyib. Bununla da, “ATƏT-in Ermənistana ehtiyacların qiymətləndirilməsi missiyası” adlandırılan hər hansı bir qrup ATƏT mandatına malik deyil, ATƏT-lə heç bir şəkildə əlaqələndirilə bilməz, onun heç bir nəticəsi və ya hesabatı ATƏT sənədi kimi qəbul edilə bilməz.
Ermənistanın irəli sürdüyü bu birtərəfli təşəbbüs bir neçə iştirakçı dövlətdən olan bir qrupun şəxsi səfərindən başqa bir şey deyil və belə bir səfərin istənilən nəticəsi müvafiq olaraq qiymətləndiriləcək.
30 ilə yaxın bir müddətdə Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzün dayandırılması və onun ağır nəticələrinin aradan qaldırılması istiqamətində səylərin, eləcə də hətta keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə aid olmayan məsələlər ilə bağlı missiyaların ATƏT tərəfindən bir qayda olaraq konsensusa istinadla qarşısının alınması kontekstində bu addım ciddi sual doğurur.
Fakt budur ki, ATƏT-in 2005 və 2010-cu illərdə Azərbaycanın o zaman işğal altında olan ərazilərinə iki missiyasının Ermənistanın aşkar qeyri-konstruktiv mövqeyinə görə ATƏT çərçivəsində konsensusla razılaşdırılması illər çəkmişdi. Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində saysız-hesabsız qeyri-qanuni fəaliyyət, o cümlədən bu ərazilərdə qanunsuz məskunlaşma faktları nəzərə alınaraq, 2020-ci ilə qədər Azərbaycanın növbəti belə missiyası ilə bağlı müraciəti yenə də Ermənistanın müqaviməti nəticəsində baş tutmayıb.
ATƏT Sədrliyinin və Katibliyin bu cür məsləhətsiz birtərəfli hərəkəti, digər məsələlərlə yanaşı, tərəflərin razılığını, vasitəçilərin qərəzsizliyini və dövlətlərin beynəlxalq hüquqdan irəli gələn öhdəliklərinə riayət olunmasını tələb edən hər hansı məsuliyyətli və etibarlı vasitəçiliyin və etimad quruculuğunun əsas prinsiplərinə ziddir.

Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on sending to Armenia a group called “OSCE needs-assessment Mission"
Regarding the sending of an "OSCE needs assessment mission" by the Secretariat of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) to Armenia, it should be noted that the issue of sending such a mission was never discussed by any collective decision-making body of the OSCE, and as a result, no decision has been taken on this matter. Thus, any group called an "OSCE needs-assessment Mission to Armenia" does not have an OSCE mandate, cannot be associated with the OSCE in any way, and none of its outcomes or reports can be accepted as an OSCE document.
This unilateral initiative by Armenia is nothing but a private visit by a group of several participating states, and any outcome of such a visit will be assessed accordingly.
This step raises serious questions given that during the past 30 years the efforts to stop the military aggression against Azerbaijan and eliminate its severe consequences, and even efforts on the OSCE missions not related to the former Armenia-Azerbaijan conflict, were always prevented by the OSCE, with reference to the principle of consensus.
The fact is that within the framework of the OSCE based on consensus it took years to agree upon the two OSCE missions to then-occupied territories of Azerbaijan in 2005 and 2010 respectively due to the openly unconstructive position by Armenia. Taking into account the countless illegal activities in the occupied territories of Azerbaijan, including the facts of illegal settlements in these territories, Azerbaijan's appeal to send another such mission was not addressed before 2020, again due to Armenia's opposition.
Such an ill-advised unilateral action by the OSCE Chairmanship and Secretariat goes contrary to the basic principles of any responsible and credible mediation and confidence-building, which require, inter alia, the consent of the parties, the impartiality of mediators and compliance with obligations of States under international law.