İtaliya Respublikasının Nazirlər Şurasının Sədri Mario Draqi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib
Martın 8-də İtaliya Respublikasının Nazirlər Şurasının Sədri Mario Draqi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib.
Telefon söhbəti zamanı bu il Azərbaycan Respublikası ilə İtaliya Respublikası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunduğu bildirilib. Bu müddət ərzində iki ölkə arasında münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlməsindən məmnunluq ifadə olunub.
Söhbət əsnasında Azərbaycan və İtaliya arasında iqtisadi, ticarət və enerji sahələrində səmərəli əməkdaşlığın qurulduğu bildirilib. Enerji sahəsində əməkdaşlıqda Cənub Qaz Dəhlizi və onun tərkib hissəsi olan Trans-Adriatik təbii qaz boru kəmərinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycan İtaliyanın neft təchizatında 1-ci, qaz təchizatında isə 3-cü yer tutur.
Telefon danışığı zamanı mədəniyyət və təhsil sahələrində həyata keçirilən uğurlu əməkdaşlıq layihələri müzakirə olunub və bu xüsusda Bakıda İtaliya-Azərbaycan universitetinin yaradılmasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Tərəflər iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın gücləndirilməsi məqsədilə yüksək səviyyəli siyasi dialoqun və qarşılıqlı səfərlər mübadiləsinin davam etdirilməsinə razılıqlarını bildiriblər.
Telefon söhbəti zamanı regional mövzular, o cümlədən Ukraynada cərəyan edən hadisələr ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

President of the Council of Ministers of the Italian Republic Mario Draghi made a phone call to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev
On March 8, President of the Council of Ministers of the Italian Republic Mario Draghi made a phone call to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
During the phone conversation, the sides noted that this year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Italian Republic. They hailed the fact that during this period relations between the two countries have reached the level of strategic partnership.
During the conversation, the sides noted that Azerbaijan and Italy established fruitful cooperation in economic, trade and energy spheres. They stressed the importance of the Southern Gas Corridor and its integral part Trans Adriatic natural gas pipeline in energy cooperation. It was noted that Azerbaijan ranks first in oil supply and third in gas supply of Italy.
During the phone conversation, the sides discussed successful cooperation projects implemented in the fields of culture and education, and underlined the significance of establishing an Italy-Azerbaijan University in Baku.
The sides agreed to continue high-level political dialogue and exchange of reciprocal visits in order to strengthen strategic partnership between the two countries.
During the phone conversation, the sides exchanged views on regional issues, including the ongoing developments in Ukraine.