Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel İlham Əliyevə telefonla zəng edib
İyunun 2-də Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə telefonla zəng edib.
Söhbət zamanı Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında əməkdaşlığın inkişafından məmnunluq ifadə olundu. Hər iki tərəf bu əməkdaşlığa böyük əhəmiyyət verdiklərini açıqladılar. Enerji təhlükəsizliyi sahəsində əməkdaşlıq, Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin başa çatması məmnuniyyətlə qeyd edildi.
Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderləri arasında 2020-ci il noyabrın 10-da imzalanmış üçtərəfli bəyanatdan sonra regionda təhlükəsizlik və sabitliyin təmin olunması məsələləri müzakirə olundu.
Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel Avropa İttifaqının Azərbaycan və Ermənistan arasında sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası prosesinin, iki ölkə arasında etimad quruculuğu tədbirlərinin başlanmasına dəstək verməyə hazır olduğunu bildirdi. Şarl Mişel hər iki tərəfi saxlanılan şəxslər, tam şəffaflıq şəraitində mina və digər humanitar məsələlər üzrə əməkdaşlıq etməyə çağırdı.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Ermənistanla sülh sazişinin imzalanması üçün danışıqlara başlamağa hazır olduğunu qeyd etdi, lakin Ermənistanın hələ də bu çağırışa cavab vermədiyini bildirdi. Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel hər iki tərəfi konstruktiv mühitdə danışıqlar aparmağa çağırdı.
Telefon söhbəti zamanı hər iki tərəf Cənubi Qafqazda sülh və təhlükəsizliyin təmin edilməsində maraqlı olduqlarını bildirdi. Həmçinin Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı proqramının əhəmiyyəti vurğulandı və bu xüsusda qarşıdakı sammit ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.

President of the European Council Charles Michel made a phone call to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev
On June 2, President of the European Council Charles Michel made a phone call to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
During the conversation, the sides welcomed the development of cooperation between Azerbaijan and the European Union. Both sides stated that they attach great importance to this cooperation. The cooperation in the field of energy security and completion of the Southern Gas Corridor project was noted with satisfaction.
The sides discussed issues of ensuring security and stability in the region following the trilateral statement signed by the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia on November 10, 2020.
President of the European Council Charles Michel affirmed the EU's readiness to support the process of delimitation and demarcation of the borders between Azerbaijan and Armenia and confidence-building measures between the two countries. Charles Michel called on both sides to cooperate on detainees, mines and other humanitarian issues in complete transparency.
President Ilham Aliyev underlined that Azerbaijan was ready to start negotiations with Armenia to sign a peace agreement, noting, however, that Armenia has not yet responded to this call. European Council President Charles Michel called on both sides to conduct negotiations in a constructive atmosphere.
During the telephone conversation, both sides expressed their interest in ensuring peace and security in the South Caucasus. They also stressed the importance of the European Union's Eastern Partnership program and exchanged views on the upcoming summit in this regard.