Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramov ilə İtaliyanın Xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq Naziri Luici Di Maio ilə telefon danışığına dair məlumatı
Bu ilin 1 oktyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun İtaliyanın xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq Naziri Luici Di Maio ilə telefon danışığı baş tutub.
Nazir Luici Di Maio bölgədə mövcud olan son dərəcə gərgin vəziyyətlə bağlı narahatlığını ifadə edib. O, gərginliyin azaldılmasının və sülhün təmin olunmasının vacibliyini vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi yeni təcavüz aktı, buna cavab olaraq Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən həyata keçirilən cavab tədbirləri barədə qarşı tərəfə məlumat verdi. Ermənistanın ənənəvi olaraq beynəlxalq humanitar hüququ kobud şəkildə pozduğu, Azərbaycanlı mülki əhali və infrastrukturu atəşə tutduğu və mülki insanlar arasında itkilərin olduğu İtaliya Xarici İşlər nazirinin diqqətinə çatdırıldı. Bölgədə gərginliyin əsasında Ermənistanın davam edən təcavüz siyasətinin olduğu vurğulandı. Davamlı sülh və təhlükəsizliyə nail olmaq üçün BMT TŞ qətnamələri başda olmaqla, beynəlxalq təşkilatların qəbul etdiyi qərar və qətnamələrin yerinə yetirilməsinin zəruri olduğu qeyd olundu.

Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation between and Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Italy Luigi Di Maio
On October 1, 2020, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with Luigi Di Maio, the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Italy.
Minister Luigi Di Maio expressed his concerns over the extremely tense situation existing in the region. He stressed the importance of reducing tensions and ensuring peace.
Minister Jeyhun Bayramov informed the other side about the new act of aggression committed by Armenia against Azerbaijan and the countermeasures taken by the Azerbaijani Armed Forces in response. It was brought to the attention of the Italian Foreign Minister that Armenia has, as usual, violated international humanitarian law, and shelled the Azerbaijani civilian population and infrastructure, which resulted in casualties among civilians. It was stressed that Armenia's ongoing policy of aggression is the basis of tension in the region. It was also noted that in order to achieve lasting peace and security, it is necessary to implement the decisions and resolutions adopted by international organizations, primarily the UN Security Council resolutions.