Prezident İlham Əliyevin xalqa müraciəti
-Bu gün səhər Ermənistan silahlı qüvvələri bir neçə istiqamətdən müxtəlif növ silahlardan, o cümlədən ağır artileriyadan istifadə edərək bizim yaşayış məntəqələrimizi, eyni zamanda, hərbi mövqelərimizi atəşə tutmuşdur.
Düşmən atəşi nəticəsində mülki əhali və hərbçilərimiz arasında itkilər, yaralananlar var. Allah şəhidlərimizə rəhmət eləsin! Onların qanı yerdə qalmayacaqdır. Azərbaycan Ordusu hazırda düşmənin hərbi mövqelərinə atəşlər, zərbələr endirir və bu zərbələr nətcəsində düşmənin bir çox hərbi texnikaları sıradan çıxıb. Bu, erməni faşizminin növbəti təzahürüdür.
Son vaxtlar Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təxribatları müntəzəm xarakter almışdır. İyul ayında Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədinin Tovuz istiqamətində yenə də artileriya atəşi nəticəsində hərbçilərimiz və bir mülki şəxs həlak olmuşdur. Heç kəsə sirr deyil ki, ilk atəşi, o cümlədən artileriya atəşini Ermənistan açıbdır və ilk həlak olanlar da məhz Azərbaycan həbçiləri olmuşdur. Azərbaycan düşmənə layiqli cavabını verdi və düşmən bir santimetr irəliyə gedə bilmədi. Düşmən dayandırıldı, ölkəmizin ərazi bütövlüyü qorundu. Sarsıdıcı zərbələr nəticəsində Ermənistan tərəfi məcbur olub acı məğulibiyyətlə razılaşdı. Mən bu barədə demişəm, bir daha demək istəyirəm, əgər bizim istəyimiz olsaydı hərbi döyüşləri Ermənistan ərazisinə keçirə bilərdik. Ancaq bizim Ermənistan ərazisində hərbi hədəflərimiz yoxdur və belə olan halda bir neçə gündən sonra atəş dayandırılmışdır.
Ermənistan bu təxribatı törətməklə hansı məqsədi güdürdü? İlk növbədə Azərbaycan torpaqlarının işğalı onların planındadır və onlar bunu gizlətmirlər. Onların hərbi-siyasi rəhbərliyi Azərbaycanı yeni işğalla hədələməyə çalışırdı, yeni ərazilər uğrunda yeni işğal siyasəti. Budur, bu gün Ermənistan hərbi-siyasi rəhbərliyinin siyasəti. Digər səbəb Ermənistanda mövcud olan çox ciddi sosial, iqtisadi və siyasi məsələlərdən ölkə əhalisinin fikrini yayındırmaq və Azərbaycandan düşmən obrazı yaratmaqdır. Daha bir səbəb isə ondan ibarətdir ki, Ermənistan hər vəchlə çalışır ki, danışıqlar prosesi pozulsun və deyə bilərəm ki, buna nail olub. Məhz Ermənistanın riyakar, qeyri-konstruktiv və yalançı siyasəti nəticəsində hazırda danışıqlar faktiki olaraq dayanıbdır. Növbəti təxribatın törədilməsi məhz bu məqsədləri güdür və bu məqsədlər onlar üçün əsas məqsədlərdir.
İyul ayında Azərbaycan düşmənə layiqli cavabını verdi, öz ərazi bütövlüyünü qorudu və bir daha göstərdi ki, Azərbaycanla hədə-qorxu dili ilə danışan bundan peşman olacaqdır. Əfsuslar ki, bu, onlar üçün dərs olmadı. Halbuki mən iyul təxribatından sonra demişdim ki, Ermənistanın bu acı məğlubiyyəti onlar üçün dərs olmalıdır.
Avqust ayında Ermənistan növbəti hərbi təxribata əl atdı. Bu dəfə Azəbaycana diversiya qrupu göndərilmişdir. Diversiya qrupunun başçısı Azərbaycan hərbçiləri tərəfindən saxlanılmışdır və hazırda ifadələr verir. Bu ifadələrdə açıq-aydın göstərilir ki, bu planlaşdırılmış təxribatçı diversiya qrupu Azərbaycana terror aktları törətmək üçün gəlmişdir. Mülki əhaliyə və hərbçilərimizə qarşı növbəti hərbi təxribat bu gün Ermənistan tərəfindən törədildi və qeyd etdiyim kimi, bu dəfə də onlar öz cəzasını alıblar və alacaqlar.
Ermənistanın təxribatları, eyni zamanda, Ermənistan rəhbərliyi tərəfindən verilən bəyanatlarda da öz əksini tapır. Ermənistanın baş naziri bir il bundan əvvəl işğal edilmiş torpaqlarda - Xankəndidə demişdir ki, “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə”. Birincisi bu, yalandır, Qarabağ Azərbaycandır və mən bu məsələ ilə bağlı öz fikirlərimi dəfələrlə bildirmişəm. Qarabağ Azərbaycandır və nida işarəsi. İkincisi, bu təxribat xarakterli bəyanat faktiki olaraq danışıqlar prosesinə vurulan böyk zərbə idi. Əgər Ermənistanın baş naziri deyirsə ki, “Qarabağ Ermənistandır”, onda hansı danışıqlardan söhbət gedə bilər?! Bununla paralel olaraq, Ermənistanın rəhbərliyi artıq iki il ərzində dəfələrlə bəyan edir ki, Azərbaycan Ermənistanla yox, qondarma “Dağlıq Qarabağ respublikası” ilə danışıqlar aparmalıdır. Bu da danışıqlar prosesinə vurulan böyük zərbədir. İlk növbədə, Azərbaycan heç vaxt oyuncaq xunta rejimi ilə hər hansı bir danışıqlar aparmayacaq. İkincisi, danışıqlar formatını dəyişdirmək cəhdləri bir daha onu göstərir ki, Ermənistanın əsas məqsədi danışqıları pozmaq və status-kvonu saxlamaqdır. Halbuki ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədr ölkələrinin dövlət başçıları dəfələrlə bəyan etmişlər ki, status-kvo qəbul edilməzdir və bu, o deməkdir ki, işğala son qoyulmalıdır.
Ermənistanın bizə qarşı təxribatları bu faktlarla bitmir. Bu yaxınlarda bizim qədim Azərbaycanın qədim şəhəri olan Şuşada qondarma kriminal xunta rejiminin başçısının “andiçmə” mərasimi keçirilmişdir. Bu, təxribat deyilmi? Bu, bizə qarşı təhqirdir. Onlar hesab edirdilər ki, biz bu təhqirlə barışacağıq, razılaşacağıq. Onlar bizi şüurlu şəkildə təxribatlara çəkirlər və bunun acı nəticələrini görəcəklər.
Bu yaxınlarda qondarma “Dağlıq Qarabağ respublikası” parlamentinin qədim Azərbaycan şəhəri - Şuşaya köçürülməsi haqqında qərar qəbul edildi. Bu, növbəti təxribatdır. Bu yaxınlarda Ermənistanın baş naziri bəyan etmişdir ki, on minlərlə insanı birləşdirən “könüllü” hərbi birləşmələr yaradılacaqdır. Bu, nə üçün lazımdır? Bunlar kimə qarşı vuruşacaqlar? Bu, Azərbaycana qarşı bu gün törədilən təxribatın hazırlıq mərhələsi idi. Mən artıq bir neçə dəfə demişdim, o cümlədən bu yaxınlarda BMT kürsüsündən demişdim ki, Ermənistan yeni müharibəyə hazırlaşır, Ermənistan dayandırılmalıdır və dayandırılacaqdır.
Ermənistan işğal edilmiş torpaqlarda qanunsuz məskunlaşma siyasəti aparır. Bu yaxınlarda Livan ermənilərindən ibarət bir neçə ailə Dağlıq Qarabağa, o cümlədən Azərbaycanın qədim şəhəri olan Şuşaya yerləşdirildi. Bu, hərbi cinayətdir. Bu, Cenevrə Konvensiyasına tamamilə ziddir. Bu cinayətə görə Ermənistan cavab verəcəkdir. Bu, bizə qarşı növbəti təxribatdır. İşğal edilmiş torpaqlarda məskunlaşma aparmaq cinayət hesab olunur və bu siyasət Ermənistan tərəfindən uzun illər ərzində aparılır. İş burasındadır ki, Ermənistanda mövcud olan ağır iqtisadi, siyasi və sosial vəziyyətə görə ölkə əhalisi azalır. Ermənistanda demoqrafik böhran yaşanır və onlarda insan resursları yoxdur ki, işğal edilmiş torpaqlarda öz adamlarını yerləşdirsinlər. Ona görə xaricdə yaşayan ermənilərə ümid edirlər. Hazırda bu siyasət davam etdirilir. Bununla paralel olaraq, bizdə olan dəqiq məlumata görə, bizim işğal edilmiş bəzi ərazilərimizdə Ermənistan qanunsuz məskunlaşma aparıbdır. Bizim rayonlarımızın, kəndlərimizin adları dəyişdirilir. Azərbaycanlıların tarixi irsi silinir. Bizim tarixi abidələrimiz dağıdılır. Azərbaycan məscidləri dağıdılır, təhqir edilir. Bizim məscidlərimizdə Ermənistan inək, donuz saxlayır. Bu, bütün müsəlman aləminə ən böyük təhqirdir. Bizim əcdadlarımızın qəbirləri traktorla dağıdılır. Bunu edən faşistlərdir, vandallardır, vəhşilərdir.
Eyni zamanda, işğal edilmiş torpaqlarda bu yaxınlarda keçirilmiş hərbi təlimlər bizim üçün Ermənistanın növbəti təxribatı sayılmalıdır. Çünki bu təlimlərin bir məqsədi var: Azərbaycana hücum etmək, mülki əhalini atəşə tutmaq və yeni torpaqları işğal etmək! Sadaladığım bütün faktlar bir daha onu göstərir ki, bu gün regionda təhlükə mənbəyi Ermənistandır və onun çirkin siyasətidir.
Azərbaycan heç bir təxribata əl atmamışdır. Azərbaycan sadəcə olaraq öz maraqlarını müdafiə edir, öz mövqeyini dəstəkləyir və öz siyasətini alnıaçıq aparır. Biz dəfələrlə bəyan etmişik ki, Dağlıq Qarabağ əzəli tarixi Azərbaycan torpağıdır və bu, həqiqətdir. Ermənistanın baş naziri deyəndə “Qarabağ Ermənistandır”, bu, yalandır. Mən deyəndə ki, “Qarabağ Azərbaycandır”, bu, həqiqətdir. Bütün dünya Dağlıq Qarabağı Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi kimi tanıyır. Tarixi ədalət bizim tərəfimizdədir. Çünki bu, bizim doğma, dədə-baba torpağımızdır. Beynəlxalq hüquq bizim tərəfimizdədir. Bütün beynəlxalq təşkilatlar Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyır. Bütün ölkələr Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyır. Beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qəbul edilmiş qərar və qətnamələr Dağlıq Qarabağın Azərbaycana məxsus olduğunu açıq-aydın təsbit edir. BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsində deyilir ki, erməni silahlı qüvvələri dərhal, tam və qeyd-şərtsiz işğal edilmiş torpaqlardan çıxarılmalıdır. Otuz ilə yaxındır ki, bu qətnamələr kağız üzərində qalır. Otuz ilə yaxındır ki, Minsk qrupu çərçivəsində danışıqlar aparılır və bunun sonunda Ermənistan müntəzəm olaraq hərbi təxribatlar törətməklə danışıqlar prosesini iflic vəziyyətə salıbdır. BMT-dən başqa bütün digər aparıcı beynəlxalq təşkilatlar bizim haqlı mövqeyimizi müdafiə edir. Qoşulmama Hərəkatı BMT-dən sonra ikinci ən böyük beynəlxalq təsisatdır ki, bu gün Azərbaycan bu təsisata sədrlik edir. Onlar münaqişə ilə bağlı ədalətli qətnamə qəbul etmişlər. İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı ədalətli qətnamələr qəbul etmişdir. ATƏT-in qərarları, Avropa Parlamentinin qətnamələri bizim mövqeyimizi dəstəkləyir. Bizim mövqeyimiz beynəlxalq hüquqa və ədalətə əsaslanır. Biz öz torpağımızda vuruşuruq. Bu gün Azərbaycan Ordusu Azərbaycan torpaqlarında düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirir. Bu gün Azərbaycan Ordusu öz torpağında Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü qoruyur, müdafiə edir. Erməni əsgərinin bizim torpağımızda nə işi var?! Ermənistan ordusunun bizim torpağımızda nə işi var?! Heç kəs üçün sirr deyil ki, “Dağlıq Qarabağ ordusu”nun tərkibində olan şəxsi heyətin 90 faizi Ermənistan vətəndaşlarından ibarətdir. Ermənistan işğalçı dövlətdir, bu işğala son qoyulmalıdır və son qoyulacaqdır.
Biz haqq yolundayıq. Bizim işimiz haqq işidir. Biz zəfər çalacağıq! Qarabağ bizimdir, Qarabağ Azərbaycandır!

Appeal of President Ilham Aliyev to the people
- Armenian armed forced fired on our settlements, as well as our military positions, from several directions this morning, using various types of weaponry, including heavy artillery.
As a result of the enemy fire, there are casualties among the civilian population and our servicemen. Some people have been wounded. May God rest our martyrs in peace! Their blood will not remain unavenged. The Azerbaijani Army is currently firing on the enemy's military positions, and as a result of these strikes, many units of the enemy's military equipment have been destroyed. This is another manifestation of Armenian fascism.
Armenia's military provocations against Azerbaijan have become regular of late. In July, our servicemen and a civilian were killed as a result of artillery fire in the direction of Tovuz on the Armenian-Azerbaijani border. It is no secret that the first fire, including artillery fire, was opened by Armenia, and the first victims were Azerbaijani servicemen. Azerbaijan gave a fitting rebuff to the enemy and they could not move an inch forward. The enemy was stopped and the territorial integrity of our country was protected. As a result of the crushing blows, the Armenian side was forced to accept a bitter defeat. I have said this and I want to say again that if we had wanted, we could have conducted military battles on the territory of Armenia. However, we do not have military targets in Armenia, and this being the case, a ceasefire was introduced a few days later.
What objectives did Armenia pursue by committing this provocation? First of all, Armenia plans to occupy Azerbaijani lands and does not conceal that. Their military-political leadership tried to threaten Azerbaijan with a new occupation, a new policy of occupation for new territories – this is the policy of Armenia’s military-political leadership today. Another reason is to distract the population from the very serious social and economic problems in Armenia and portray Azerbaijan as an enemy. Yet another reason is that Armenia is doing everything possible to disrupt the negotiations, and I can say that it has succeeded in doing that. It is as a result of Armenia's hypocritical, unconstructive and false policy that the negotiations have actually stopped and this provocation is aimed at these goals. These are the main goals for them.
In July, Azerbaijan gave a fitting response to the enemy, preserved its territorial integrity and once again showed that anyone speaking to Azerbaijan in the language of threats will regret doing that. Unfortunately, this was not a lesson for them. However, after the July provocation, I said that this bitter defeat by Armenia should be a lesson for them.
In August, Armenia launched yet another military provocation. This time a sabotage group was sent to Azerbaijan. The head of the sabotage group was detained by the Azerbaijani military and is currently giving evidence. His statements clearly show that this sabotage group came to Azerbaijan with a plan to commit acts of terror. Another military provocation against the civilian population and our servicemen was committed by Armenia today and, as I said, they have received their punishment this time again and will continue to receive it.
Armenia's provocations are also reflected in the statements made by the Armenian leadership. A year ago, the Armenian prime minister said in the occupied territories, in Khankandi, that “Karabakh is Armenia, full stop.” First of all, it is a lie, Karabakh is Azerbaijan, and I have repeatedly expressed my views on this issue. Karabakh is Azerbaijan, an exclamation mark! Secondly, this provocative statement was in fact a major blow to the negotiations. If the prime minister of Armenia says that “Karabakh is Armenia”, then what kind of talks can there be?! At the same time, the Armenian leadership has been repeatedly stating for two years that Azerbaijan should negotiate not with Armenia, but with the so-called “Nagorno-Karabakh republic”. This is a big blow to the negotiation process. First of all, Azerbaijan will never negotiate with the puppet junta regime. Secondly, attempts to change the format of talks show once again that Armenia's main goal is to disrupt the talks and maintain the status quo. However, the heads of state of the OSCE Minsk Group co-chairs have repeatedly stated that the status quo is unacceptable, which means that the occupation must end.
Armenia's provocations against us do not end at that. Recently, the “swearing-in” ceremony of the head of the so-called criminal junta was held in Shusha, an ancient city of our ancient Azerbaijan. Isn't this a provocation? This is an insult to us. They thought that we would put up with this insult. They are deliberately provoking us and they will see the bitter consequences.
Recently, a decision was made by the so-called parliament of the “Nagorno-Karabakh republic” to settle people in the ancient Azerbaijani city of Shusha. This is another provocation. Recently, the prime minister of Armenia announced that “voluntary” military units would be established, bringing together tens of thousands of people. Why is this necessary? Who will they fight against? This was part of the preparations for today's provocation against Azerbaijan. I have said several times, including from the UN platform recently, that Armenia is preparing for a new war, and Armenia must and will be stopped.
Armenia is pursuing a policy of illegal settlement in the occupied territories. Several Lebanese Armenian families have recently been resettled to Nagorno-Karabakh, including Shusha, an ancient city in Azerbaijan. This is a war crime. This is completely contrary to the Geneva Convention. Armenia will be held accountable for this crime. This is another provocation against us. Settlement in the occupied territories is a crime, and this policy has been pursued by Armenia for many years. The fact is that the country's population is declining due to the difficult economic, political and social situation in Armenia. Armenia is experiencing a demographic crisis and does not have the human resources to deploy its people in the occupied territories. That is why they hope for Armenians living abroad. This policy is currently underway. At the same time, according to the accurate information we have, Armenia has carried out illegal settlement in some of our occupied territories. The names of our districts and villages are being changed. The historical heritage of Azerbaijanis is being erased. Our historical monuments are being destroyed. Azerbaijani mosques are being destroyed and desecrated. Armenia keeps cows and pigs in our mosques. This is the greatest insult to the entire Muslim world. The graves of our ancestors are being destroyed by tractors. It is fascists, vandals and savages who have done this.
At the same time, the recent military exercises in the occupied territories should be considered another provocation by Armenia. Because these exercises have one purpose: to attack Azerbaijan, to fire on the civilian population and to occupy new lands! All the facts I have mentioned show again that Armenia and its ugly policies are the source of danger in the region.
Azerbaijan has not resorted to any provocation. Azerbaijan simply defends its interests, supports its position and pursues its policy openly. We have repeatedly stated that Nagorno-Karabakh is historical and ancient land of Azerbaijan, and this is true. When the prime minister of Armenia says that “Karabakh is Armenia”, it is a lie. When I say that “Karabakh is Azerbaijan”, it is true. The whole world recognizes Nagorno-Karabakh as an integral part of Azerbaijan. Historical justice is on our side. Because it is our native land, our ancestral land. International law is on our side. All international organizations recognize the territorial integrity of Azerbaijan. All countries recognize the territorial integrity of Azerbaijan. Decisions and resolutions adopted within international organizations explicitly state that Nagorno-Karabakh belongs to Azerbaijan. Four UN Security Council resolutions call for an immediate, full and unconditional withdrawal of Armenian forces from the occupied territories. These resolutions have been on paper for almost 30 years. Negotiations within the Minsk Group have been going on for almost 30 years and, as a result, Armenia has paralyzed the negotiations by regularly committing military provocations. Besides the United Nations, all other leading international organizations support our rightful position. The Non-Aligned Movement is the second largest international institution after the United Nations, and it is currently chaired by Azerbaijan. It has adopted a fair resolution on the conflict. The Organization of Islamic Cooperation has adopted fair resolutions. The decisions of the OSCE and the resolutions of the European Parliament support our position. Our position is based on international law and justice. We are fighting on our own land. Today, the Azerbaijani Army is dealing crushing blows to the enemy on Azerbaijani soil. Today, the Azerbaijani Army protects the territorial integrity of Azerbaijan on its territory. What are Armenian soldiers doing in our lands?! What is the Armenian army doing in our lands?! It is no secret that 90 percent of the personnel in the “Nagorno-Karabakh army” are Armenian citizens. Armenia is an occupying state, this occupation must and will end.
We are on the right path! Ours is the cause of justice! We will win! Karabakh is ours! Karabakh is Azerbaijan!