Hikmət Hacıyev: Ermənistanın sərhəddə törətdiyi təxribat onun münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllində maraqlı olmamasının növbəti sübutudur
https://azertag.az/xeber/Hikmet_Haciyev_Ermenistanin_serhedde_toretdiyi_texribat_onun_munaqisenin_danisiqlar_yolu_ile_hellinde_maraqli_olmamasinin_novbeti_subutudur-1534709
Bakı, 12 iyul, AZƏRTAC
Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq artilleriya qurğularından istifadə etməklə Ermənistan və Azərbaycan dövlət sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində Azərbaycan silahlı qüvvələrinin mövqelərini atəşə tutub.
Azərbaycan silahlı qüvvələrinin cavab atəşi və əks-həmlə tədbirləri nəticəsində Ermənistan silahlı qüvvələrinin hücum cəhdinin qarşısı alınıb.
Azərbaycan silahlı qüvvələri operativ vəziyyətə nəzarət edir. Ermənistan tərəfi hər hansı ərazi əldə etməyə müvəffəq olmayıb.
Bu fikirləri AZƏRTAC-a açıqlamasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi-Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev bildirib.
Hikmət Hacıyev deyib ki, Ermənistan tərəfindən Ermənistan-Azərbaycan sərhədində artilleriya qurğularından istifadə edərək Azərbaycan silahlı qüvvələrinin mövqelərinə hücum edilməsi təcavüzdür, güc tətbiq etmək aktıdır və növbəti təxribatdır.
Ermənistan-Azərbaycan sərhədində təxribatların qarşısının alınması və gərginliyə səbəb ola biləcək halların aradan qaldırılması üçün Qazax və Tovuz rayonları boyunca Azərbaycan tərəfindən dövlət sərhədinin xeyli hissəsinə Dövlət Sərhəd Xidmətinin bölmələri yerləşdirilib. Bunun əksinə olaraq, Ermənistan tərəfindən iki ölkənin dövlət sərhədinin hərbiləşdirilməsi və qəsdən mülki insanların hədəfə alınması sistematik şəkildə davam etdirilir.
Ermənistan bu kimi hərbi avantüra yolu ilə üzv olduğu hərbi-siyasi təşkilatları Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə cəlb etməyə, Azərbaycana qarşı törətdiyi işğal və təcavüzün məsuliyyətindən boyun qaçırmağa çalışır. Ermənistanın Azərbaycana qarşı 30 ilə yaxın müddətdə davam edən təcavüzü və sərhəddə törətdiyi təxribatlar, həm də Ermənistanın üzv olduğu hərbi-siyasi təşkilatın hüquqi sənədlərinə ziddir.
Eyni zamanda, bu yolla Ermənistan rəhbərliyi yarıtmaz siyasəti nəticəsində COVID-19-un Ermənistanda geniş yayılması ilə daha da kəskinləşən sosial-iqtisadi problemlər fonunda vəziyyəti gərginləşdirmək və ölkədaxili problemlərdən diqqəti yayındırmağa çalışır.
Ermənistan BMT Nizamnaməsini və digər beynəlxalq hüquqi öhdəliklərini kobud pozaraq Azərbaycana qarşı hərbi təcavüz etməklə Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsini və ətraf yeddi rayonunu işğal edib. BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələri Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edir.
Ermənistan tərəfindən sərhəddə törədilmiş təxribat rəsmi Yerevanın Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin danışıqlar yolu ilə həllində maraqlı olmamasının növbəti sübutudur.
Dünya birliyi COVID-19-a qarşı mübarizə apardığı halda Ermənistan tərəfindən bu hücum və təxribat əməli törədilib. Bu hal və Ermənistanın davamlı olaraq atəşkəsi pozması bir daha sübut edir ki, Ermənistanın BMT Baş katibinin COVID-19 ilə əlaqədar qlobal atəşkəs təşəbbüsünü dəstəkləməsi riyakarlıqdan başqa bir şey deyil.
Beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasətinə və sərhəddə törətdiyi təxribat əməllərini kəskin şəkildə qınamağa çağırırıq.

Hikmat Hajiyev: The provocation by Armenia, perpetrated along the border, is yet another evidence that the official Yerevan is disinterested in the negotiated settlement of the conflict
https://azertag.az/en/xeber/Hikmat_Hajiyev_The_provocation_by_Armenia_perpetrated_along_the_border_is_yet_another_evidence_that_the_official_Yerevan_is_disinterested_in_the_negotiated_settlement_of_the_conflict-1534761?fbclid=IwAR1kY6XmKnDRCauQBtHmNpylj8_OMcY8Z8SipujGlTvAkqrMWsVtmYlUZZE
Baku, July 12, AZERTAC
“The armed forces of Armenia had flagrantly violated the ceasefire regime and used artillery mounts to fire on the positions of Azerbaijan’s armed forces in the direction of Tovuz district, along the state border between Armenia and Azerbaijan,” said Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan, Head of Foreign Policy Issues Department of the Administration Hikmat Hajiyev.
“The armed forces of Azerbaijan responded with counterfire and launched counteroffensive measures, preventing the advancement of the Armenian armed forces.
Azerbaijan’s armed forces remain in control of the operational situation. The Armenian side has failed to make any territorial gains.”
“The attack by Armenia, with the use of artillery, against the positions of the armed forces of Azerbaijan, along the Armenia-Azerbaijan border, constitutes aggression, an act of the use of force, and another provocation,” he said.
“The troops of the State Border Service have been deployed along the extensive part of the state border in Gazakh and Tovuz districts from Azerbaijan’s side, to prevent provocations and reduce cases that can lead to tensions on the border between Armenia and Azerbaijan. Armenia, on the contrary, has continued to militarize the border between two countries, while deliberately and systematically targeting the civilians.”
“Such military recklessness on the part of Armenia pursues an objective of drawing the military-political organizations to which it is a party to into the Armenia-Azerbaijan conflict, and evade the responsibility of occupation and aggression against Azerbaijan. Armenia’s aggression against Azerbaijan that has lasted for nearly 30 years and provocations perpetrated along the border also contravene the legal documents of the military-political organizations to which Armenia is a member,” he noted.
“In the meantime, by doing so, Armenia's leadership aims to escalate the situation, against the backdrop of socio-economic problems deteriorated further by the widespread of COVID-19 in Armenia, caused by its incompetent performance, and distract attention from the domestic problems in the country.
In blatant violation of the UN Charter and other legal international obligations Armenia has carried out military aggression against Azerbaijan and occupied Azerbaijan’s Nagorno-Karabakh region and seven surrounding districts. The UN Security Council resolutions 822, 853, 874 and 884 demand full and unconditional withdrawal of the Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan.”
“The provocation by Armenia, perpetrated along the border, is yet another evidence that the official Yerevan is disinterested in the negotiated settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict.”
“Armenia launched this offensive and a provocation during the time when the international community is fighting the COVID-19. That and continued violations of the ceasefire by Armenia proves that Armenia’s support of the initiative by the UN Secretary-General on a global ceasefire due to COVID-19 is nothing but hypocrisy,” Hikmat Hajiyev said.
“We call upon the international community to condemn strongly Armenia’s policy of occupation against Azerbaijan and its provocative actions perpetrated along the border.