Xarici İşlər Nazirliyinin Şuşa şəhərinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğalının 28-ci ildönümü ilə əlaqədar bəyanatı
Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı sistematik təcavüz siyasətinin tərkib hissəsi olaraq, 1992-ci ilin may ayının 8-də Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən tarixi  Azərbaycan şəhəri olan Şuşa işğal olunub. İşğal nəticəsində Şuşa şəhəri və rayonun 30 kəndi dağıdılıb, 195 nəfər dinc sakin həlak olub, 165 nəfər yaralanıb, 58 nəfər itkin düşüb, 24 mindən çox əhali etnik təmizləməyə məruz qalıb.
Azərbaycan xalqı üçün müstəsna tarixi, mədəni, mənəvi və rəmzi əhəmiyyətə malik olan, “Azərbaycan musiqisinin beşiyi” və “Şərqin konservatoriyası” adlandırılan Şuşa şəhərinin işğalı ilə Azərbaycan xalqının maddi-mədəni və mənəvi irsinə ağır zərbə vurulub. Şuşada memarlıq abidəsi sayılan 170-dən çox yaşayış binası və 160-dək mədəniyyət və tarixi abidə dağıdılıb, məbədgah və məscidlər təhqir və vandalizmə məruz qalıb, çox sayda nadir əlyazma nümunələri məhv edilib. Bunların içərisində Pənah xanın sarayı və kitabxanası, Xan sarayı və karvansaray, Aşağı Gövhərağa və Saatlı məscidləri, Vaqifin mavzoleyi, Natəvanın evi və digər abidələr vardır.
Təcavüzkar ölkə Ermənistan beynəlxalq humanitar hüququnun tələblərini kobudcasına pozaraq, Şuşanın işğalı zamanı aparılmış etnik təmizləmənin ardınca orada Azərbaycan tarixi-mədəni mirasının məhv edilməsi və tədricən şəhərin mədəni simasının dəyişdirilməsinə yönələn qanunsuz əməllər törədir. Şuşada aparılan qeyri-qanuni məskunlaşma çərçivəsində minlərlə insan bu ərazidə yerləşdirilib. Qarabağ hökmdarı İbrahim xanın qızı Gövhərağanın sifarişi ilə tikilən Yuxarı Gövhərağa (Cümə) məscidi ermənilər tərəfindən “bərpa” olunaraq fars məscidi kimi qələmə verilir. Bütün bunlar işğalçı tərəfin Şuşanın əzəli Azərbaycan şəhəri olması faktının üzərinə kölgə salmaq niyyətini açıq şəkildə nümayiş etdirir.
Lakin Ermənistan tərəfi anlamalıdır ki, bütün bu cəhdlərin perspektivi yoxdur, ərazilərin işğalı müvəqqəti xarakter daşıyır. Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış ərazisidir, bu bölgə həmişə Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olub və olacaqdır.
BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi qətnamələr başda olmaqla, bütün beynəlxalq təşkilatlar və dünya ölkələrinin ifadə etdiyi mövqeyə əsasən Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın tərkib hissəsi olması təsdiq edilir və işğalçı qüvvələrin Azərbaycanın bütün işğal edilmiş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılması tələb edilir.
Azərbaycan münaqişənin danışıqlar yolu ilə tezliklə nizamlanmasında və regionda dayanıqlı sülhün təmin edilməsində ən maraqlı tərəfdir. Münaqişənin tənzimlənməsi üzrə davam edən danışıqlar prosesinin məqsədi  Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ və ətraf bölgələrindən işğalçı Ermənistan qüvvələrinin çıxardılması,  Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi və məcburi köçkünlərin öz evlərinə geri dönməsinin təmin edilməsidir. Bu məqsədə nail olmaq bir zərurətdir, kompromis deyil. Azərbaycan münaqişənin tənzimlənməsi üçün bu çərçivədən fərqli bir siyasi həlli nəzərdən keçirmir və məhz bu anlayışla da danışıqlar prosesində iştirak edir.
Danışıqlar Ermənistanın Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoyulması ilə nəticələnməsə, Azərbaycan BMT Nizamnaməsində təsbit olunduğu kimi beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində suverenliyi və ərazi bütövlüyünün bərpasını təmin etmək hüququnu özündə saxlayır.

Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the 28th anniversary of the occupation of the city of Shusha by armed forces of Armenia
As part of a systematic policy of aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan, a historical Azerbaijani city of Shusha was occupied by armed forces of Armenia on May 8, 1992. As a result of the occupation, Shusha city and 30 villages of Shusha district were destroyed, 195 innocent civilians were killed, 165 were wounded and 58 persons went missing, more than 24.000 inhabitants of Shusha were subjected to ethnic cleansing.
The tangible cultural and spiritual heritage of the Azerbaijani people has been severely damaged as a result of the occupation of Shusha, a city of exceptional historical, cultural, spiritual and symbolic significance for the people of Azerbaijan and known as  “Cradle of the Azerbaijani music”, “Conservatory of the Orient”. More than 170 buildings with the status of an architectural monument, 160 cultural and historical monuments, mosques, a number of rare manuscripts were destroyed and subjected to vandalism in Shusha.  “Imarat of Panah khan complex” and library, Khan Palace and Karvansaray, Ashaghy Govharagha and Saatly Mosques, Mausoleum of Vagif, Natavan’s House and many others are among them.
The aggressor state Armenia, following the ethnic cleansing conducted in course of Shusha's occupation, in contradiction to the requirements of international humanitarian law, destroys the historical and cultural heritage of Azerbaijan and gradually changes the cultural image of the city. Thus, thousands of people have been illegally resettled in Shusha. The Yukhary Govheraga (Juma) Mosque, built by the order of Govharaga, the daughter of Karabakh ruler Ibrahim Khan, is "restored" by the Armenians and presented as a Persian one. All these clearly demonstrate the intentions of the occupiers to shadow the fact that Shusha is a prominent Azerbaijani city.
But the Armenian side has to understand that all these attempts have no prospects, the occupation is temporary. The Nagorno-Karabakh is an internationally recognized part of Azerbaijan, this region has always been and will remain an inalienable part of Azerbaijan.
According to the position of all international organizations and states of the world, in particular, the resolutions adopted by the UN Security Council, Nagorno-Karabakh recognized as an integral part of Azerbaijan and immediate, complete and unconditional withdrawal of occupying forces from all the occupied territories of Azerbaijan is demanded.
Azerbaijan is the most interested party in the soonest negotiated settlement of the conflict and ensuring lasting peace in the region. The objective of the ongoing negotiations process on the settlement of the conflict is to ensure the withdrawal of Armenian armed forces from the occupied Nagorno-Karabakh and adjacent districts of Azerbaijan, the restoration of the territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders and the return of IDPs to their homes. The achievement of that objective is a must, not a compromise. Azerbaijan considers no political solution to the conflict beyond this framework and participates in the settlement process on the basis of this understanding.
If the negotiations fail to bring as an outcome the ending occupation of Azerbaijani territories by Armenia, Azerbaijan retains its inherent rights under the UN Charter to ensure the restoration of its sovereignty and territorial integrity within the internationally recognized borders.