Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Bəyanatı
Ermənistan Respublikasının 2020-ci ilin 31 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərində qondarma "seçkilər" keçirməsi ilə əlaqədar olaraq, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi aşağıdakıları bildirir:
Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərinin hərbi işğalının və bu ərazilərdə etnik təmizləmənin davam etdiyi bir vaxtda Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərində “seçkilərin” keçirilməsi Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin, o cümlədən BMT Nizamnaməsinin, ATƏM-in 1975-ci il Helsinki Yekun Aktının və BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin açıq şəkildə pozulmasıdır və bu baxımdan heç bir hüquqi qüvvəyə malik deyildir.
Ermənistan Respublikası tərəfindən Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qurulan qanunsuz rejim təcavüz, etnik təmizləmə və irqi ayrıseçkiliyin nəticəsidir; o, Ermənistanın rəhbərliyi və nəzarəti altındadır.
Beynəlxalq ictimaiyyət Azərbaycana qarşı hərbi güc tətbiq edilməsini və bunun nəticəsində ərazilərinin işğal edilməsini davamlı olaraq qətiyyətlə pisləyir. 1993-cü ildə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhlükəsizlik Şurası Azərbaycan ərazilərinin işğalını pisləyən və Azərbaycan Respublikasının suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə hörmətini və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığını bir daha təsdiqləyən 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) və 884 (1993) saylı qətnamələri qəbul edib. Həmin qətnamələrdə Təhlükəsizlik Şurası Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olduğunu təsdiqləyib və erməni işğalçı qüvvələrinin Azərbaycanın bütün işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edib. Digər beynəlxalq təşkilatlar da oxşar mövqe sərgiləyiblər.
Müvafiq olaraq, beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistan Respublikasının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində bundan öncə təşkil etdiyi "seçki" şoularını birmənalı şəkildə və ardıcıl olaraq rədd edib və beləliklə də, Ermənistanın beynəlxalq hüquq normalarına, Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyünə, habelə işğal olunmuş ərazilərdən didərgin salınmış əhalinin insan hüquqlarına hörmətsizliyini əsaslandırmaq üçün istifadə etdiyi hər hansı bəhanələri açıq şəkildə etibarsız sayıb.
Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ bölgəsində seçkilər yalnız Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası çərçivəsində və bölgənin bütün əhalisinin iştirakı ilə keçirilə bilər. Hər hansı seçkinin keçirilməsi yalnız erməni işğalçı qüvvələrinin işğal olunmuş ərazilərdən çıxarılmasından, bu torpaqlardan didərgin salınmış azərbaycanlı əhalinin öz doğma yerlərinə qayıtmasından, həmçinin bölgənin erməni və azərbaycanlı icmaları arasında dialoq və əməkdaşlığın bərpasından sonra mümkün olacaqdır.
Nazirlik bir daha bəyan edir ki, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli yalnız Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində suverenliyi və ərazi bütövlüyü əsasında mümkündür. Azərbaycan ərazilərinin hərbi işğalı həll yolu deyil və saxta "seçkilərin" təşkili də daxil olmaqla baş vermiş faktı (fait accompli) qəbul etdirmək cəhdi nə Ermənistanın arzuladığı siyasi nəticəyə heç vaxt gətirib çıxarmayacaq, nə də bu ölkə üçün heç bir müsbət perspektiv gətirməyəcəkdir. Azərbaycan heç vaxt beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin işğalı ilə barışmayacaqdır.

In connection with the so-called “elections” held on 31 March 2020 in the occupied territories of the Republic of Azerbaijan by the Republic of Armenia, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan states the following:
Against the background of continuing military occupation and ethnic cleansing of the territories of Azerbaijan by Armenia, the holding of “elections” in the occupied territories of the Republic of Azerbaijan constitutes a clear violation of the Constitution of the Republic of Azerbaijan and the norms and principles of international law, including the UN Charter, CSCE Helsinki Final Act of 1975 and the related UN Security Council Resolutions and, therefore, shall have no legal effect whatsoever.
The illegal regime established by the Republic of Armenia in the occupied territories of Azerbaijan is ultimately nothing other than the product of aggression, ethnic cleansing and racial discrimination; it is under Armenia’s direction and control.
The international community has consistently deplored in the strongest terms the use of military force against Azerbaijan and the resulting occupation of its territories. In 1993, the United Nations Security Council adopted resolutions 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) and 884 (1993), condemning the occupation of the territories of Azerbaijan and reaffirming respect for the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan and the inviolability of its internationally recognized borders. In those resolutions, the Security Council also confirmed that the Nagorno-Karabakh region is an integral part of Azerbaijan, and demanded the immediate, complete and unconditional withdrawal of the Armenian occupying forces from all the occupied territories of Azerbaijan. Other international organizations have adopted a similar position.
Accordingly, the international community has unequivocally and consistently rejected the previous “elections” shows orchestrated by the Republic of Armenia in the occupied territories of Azerbaijan, and thus, clearly invalidated whatever pretexts that Armenia cynically uses to justify its overt disrespect to international law, the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan, as well as the human rights of the expelled population of the occupied territories.
Elections in the Nagorno-Karabakh region of the Republic of Azerbaijan may be held only within the Constitutional framework of the Republic of Azerbaijan and full participation of the entire population of the region. Any election will be possible only after the withdrawal of the Armenian occupying forces, return of the expelled Azerbaijani population to their places of origin, and restoration of dialogue and cooperation between the Armenian and Azerbaijani communities of the region.
The Ministry reiterates that resolution of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict is possible only on the basis of the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders. The military occupation of the territory of Azerbaijan does not represent a solution and any attempt to impose fait accompli, including through organizing sham “elections” will never produce a political outcome desired by Armenia, nor will it bring any positive perspective for this country. Azerbaijan will never reconcile with the occupation of its internationally recognized territories.
Source: Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan  (http://mfa.gov.az/en/news/6611/pno06420nbspazerbaycan-respublikasinin-xarici-isler-nazirliyinin-beyanatip)