Xarici İşlər Nazirliyinin Şuşa şəhərinin işğalının 27-ci ildönümü ilə əlaqədar bəyanatı
1992-ci ilin mayın 8-də Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın tarixi şəhəri olan Şuşa işğal olunub. İşğalı nəticəsində Şuşa şəhəri və rayonun 30 kəndi dağıdılıb, 195 nəfər dinc sakin həlak olub, 165 nəfər yaralanıb, 58 nəfər itkin düşüb, 24 mindən çox əhali etnik təmizləməyə məruz qalıb.
Şuşa şəhərinin işğalı Ermənistanın Azərbaycan Respublikasına qarşı sistematik təcavüz və işğal siyasətinin tərkib hissəsidir. Bu işğalçılıq siyasəti nəticəsində Ermənistan tərəfindən gücdən istifadə edilməklə Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionu və onun ətrafındakı yeddi rayonu işğal edilib, işğal edilmiş ərazilərdə bir milyondan artıq azərbaycanlı qanlı etnik təmizləməyə məruz qalıb və müharibə dövründə Ermənistan tərəfindən hərbi və insanlıq əleyhinə ağır cinayət əməlləri törədilib.
İşğal altında olan Şuşa şəhəri Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisinin ayrılmaz bir hissəsi olmaqla bərabər Azərbaycan xalqı üçün müstəsna tarixi, mədəni, mənəvi və rəmzi əhəmiyyətə malikdir. “Azərbaycan musiqisinin beşiyi” və “Şərqin konservatoriyası” adlandırılan Şuşa şəhərinin işğalı ilə Azərbaycan xalqının maddi-mədəni və mənəvi irsinə ağır zərbə vurulub.
Ermənistanın Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində maddi-mədəniyyət və dini abidələrin dağıdılması, talan və təhqir edilməsi, mənimsənilməsi və onların görkəminin süni şəkildə dəyişdirilməsi kimi məqsədli siyasəti çərçivəsində yalnız Şuşada memarlıq abidəsi sayılan 170-dən çox yaşayış binası və 160-dək mədəniyyət və tarixi abidə dağıdılıb, məbədgah və məscidlər təhqir və vandalizmə məruz qalıb, çox sayda nadir əlyazma nümunələri məhv edilib. Bunların içərisində Pənah xanın sarayı və kitabxanası, Xan sarayı və karvansaray, Aşağı Gövhərağa və Saatlı məscidləri, Vaqifin mavzoleyi, Natavanın evi və sair digər abidələr vardır.
İşğalçı Ermənistan tərəfi beynəlxalq humanitar hüququnun tələblərinə zidd olaraq Şuşanın işğalı zamanı aparılmış etnik təmizləmənin ardınca orada Azərbaycan tarixi-mədəni mirasının məhv edilməsi və tədricən şəhərin mədəni simasının dəyişdirilməsinə yönəldilən cəhdləri etməkdədir. Belə ki, Şuşada qeyri-qanuni məskunlaşma aparılmaqla, təqribən 4 min nəfər yerləşdirilib. Qarabağ hökmdarı İbrahim xanın qızı Gövhərağanın sifarişi ilə tikilən Yuxarı Gövhərağa (Cümə) məscidi ermənilər tərəfindən “bərpa” olunaraq fars məscidi kimi qələmə verilir. Bütün bunlar işğalçı tərəfin Şuşanın əzəli Azərbaycan şəhəri olması faktının üzərinə kölgə salmaq niyyətini açıq şəkildə nümayiş etdirir.
Lakin bütün bu cəhdlərin perspektivi yoxdur. Ermənistan tərəfi anlamalıdır ki, ərazilərin işğalı yalnız müvəqqəti xarakter daşıyır, Dağlıq Qarabağ bölgəsi həmişə Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olub və olacaqdır.
Ermənistan siyasi rəhbərliyinin bu ölkənin hərbi işğalı altında saxlanılan Şuşa şəhərinə səfər edərək burada qondarma “qələbə günü”nü qeyd etməsi Ermənistan tərəfinin növbəti təxribatı olmaqla yanaşı, bu ölkənin Azərbaycan ərazilərinin işğalında birbaşa iştirakını bir daha nümayiş etdirir. Ermənistan rəhbərliyinin bu addımı Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin 16 iyun 2015-ci il tarixli “Çıraqov və digərləri Ermənistana qarşı” işi ilə bağlı qərarında qeyd edildiyi kimi, Ermənistanın ölkəmizin işğal edilmiş ərazilərində effektiv nəzarəti həyata keçirdiyini növbəti dəfə sübut edir.
Beynəlxalq ictimaiyyətin bu məsələdə mövqeyi birmənalıdır: BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi qətnamələr başda olmaqla, bütün beynəlxalq təşkilatlar və dünya ölkələrinin ifadə etdiyi mövqeyə əsasən Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın tərkib hissəsi olması təsdiq edilir və işğalçı qüvvələrin bütün işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edilir.
Azərbaycan münaqişənin danışıqlar yolu ilə tezliklə nizamlanmasında və regionda davamlı sülhün təmin edilməsində ən maraqlı tərəfdir. Danışıqlar Ermənistanın Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoyulması ilə nətəcələnməsə, Azərbaycan BMT Nizamnaməsində təsbit olunduğu kimi beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində suverenliyi və ərazi bütövlüyünün bərpasını təmin etmək hüququnu özündə saxlayır.

Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the 27th anniversary of occupation of the city of Shusha
On May 8, 1992, the armed forces of the Republic of Armenia occupied a historical Azerbaijani city of Shusha. As a result of occupation, Shusha city and 30 villages of Shusha district were destroyed, 195 innocent civilians were killed, 165 were wounded and 58 persons went missing. More than 24.000 inhabitants of Shusha were subjected to ethnic cleansing.
The occupation of Shusha was part of Armenia’s systematic policy of occupation and aggression against Azerbaijan. As an outcome of this policy, Armenia by use of force occupied the Nagorno-Karabakh region and seven adjacent districts of Azerbaijan, conducted notorious ethnic cleansing against more than one million Azerbaijanis in the seized territories and committed other serious war crimes and crimes against humanity.
Along with being an inalienable part of the internationally recognized territory of Azerbaijan, occupied Shusha city has outstanding historical, cultural, moral and symbolic meaning for the people of Azerbaijan. Occupation of Shusha city known as “Cradle of the Azerbaijani music”, “Conservatory of the Orient” inflicted heavy damage to the cultural, spiritual and moral heritage of the people of Azerbaijan.
In the framework of Armenia’s deliberate policy of destruction, plundering, desecration and embezzlement of cultural and religious heritage of Azerbaijan in the occupied territories, only in Shusha more than 170 buildings with the status of architectural monument, 160 cultural and historical monuments, mosques, rare manuscripts were destroyed and subjected to vandalism or artificial change of their appearance. “Imarat of Panah khan complex” and library, Khan Palace and Karvansaray, Ashaghy Govharagha and Saatly Mosques, Mausoleum of Vagif, Natavan’s House and many others are among them.
The occupying Armenian side, following the ethnic cleansing conducted in course of Shusha's occupation, in contradiction to the requirements of international humanitarian law, destroys the historical and cultural heritage of Azerbaijan and gradually changes the cultural image of the city. Thus, about 4 thousand people were illegally resettled in Shusha. The Yukhary Govheraga (Juma) Mosque, built by the order of Govharaga, the daughter of Karabakh ruler Ibrahim Khan, is being "restored" by the Armenians and is presented as a Persian one. All these clearly demonstrate the intentions of the occupiers to shadow the fact that Shusha is a prominent Azerbaijani city.
But all these attempts have no prospects. The Armenian side has to understand that the occupation is temporary and the Nagorno-Karabakh region has always been and will remain inalienable part of Azerbaijan.
The visit of the Armenian political leadership to the Shusha city, kept under military occupation by them and celebrating the so-called “victory day” is yet another provocation of the Armenian side and demonstrates once again the direct participation of Armenia in the occupation of the Azerbaijani territories. This step of the Armenian leadership proves once again that Armenia exercises the effective control over the occupied territories of Azerbaijan, as it is confirmed by the ruling of the European Court of Human Rights on “Chiragov and others v. Armenia” case of 16 June 2015.
The position of the international community is unequivocal: According to the position of all international organizations and states of the world, including the resolutions adopted by the UN Security Council, Nagorno-Karabakh recognized as an integral part of Azerbaijan. The international community requires immediate, complete and unconditional withdrawal of occupying forces from all the occupied territories of Azerbaijan.
Azerbaijan is the most interested party in the soonest negotiated settlement of the conflict. However, if the negotiations fail to bring as an outcome withdrawal of the armed forces of Armenia from our occupied lands, Azerbaijan retains its inherent rights under the UN Charter to ensure the restoration of its sovereignty and territorial integrity within the internationally recognized borders.