Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Malta Respublikasının Prezidenti xanım Mari-Luiz Koleyro Preka ilə görüşüb
Görüşdə Prezident Mari-Luiz Koleyro Preka 2016-cı ilin may ayında Bakıda keçirilmiş BMT-nin Sivilzasiyalar Alyansının VII Qlobal Forumu çərçivəsində Azərbaycana etdiyi səfərini xatırlayaraq, bu kimi tədbirlərin Azərbaycanda keçirilməsinin təsadüf olmadığını vurğuladı və bunun ölkəmizin dinlərarası və sivilzasiyalararası dialoqa verdiyi töfhənin təzahürü kimi qiymətləndirdi. Azərbaycanın yüksək tolerantlıq və multikulturalizm modelinin bütün dünya üçün bir nümunə olduğunu qeyd edən xanım Mari-Luiz Koleyro Preka həmçinin 2017-ci ilin may ayında Azərbaycanda keçiriləcək IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun əhəmiyyətini qeyd etdi.
Xanım Mari-Luiz Koleyro Preka Azərbaycan və Malta arasında son dövrlərdə qurulmuş yüksək səviyyəli əlaqələrdən məmnunluğunu bildirdi və əməkdaşlığın daha da irəlilədilməsi üçün yeni sahələrin müəyyən edilməsinin vacibliyini vurğuladı.O, xüsusilə turizm sahəsində əlaqələrin təşviq edilməsinin əhəmiyyətini qeyd edərək, bunun xalqlararası təmasların gücləndirilməsinə xidmət göstərdiyini və ölkələrimizi daha yaxından tanımağa imkan yaratdığını dedi.
Prezident Mari-Luiz Koleyro Preka Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlığının Malta tərərfindən dəstəkləndiyini və bu əməkdaşlığın regional sabitlik üçün önəmli olduğunu bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Maltaya səfərindən məmnunluğunu ifadə edərək, səfər çərçivəsində keçirdiyi görüşlərin çox məhsuldar olduğunu qeyd etdi. Elmar Məmmədyarov ikitərəfli əlaqələrlə yanaşı, Maltanın Avropa İttifaqına sədrliyini nəzərə alaraq, Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında ələqələrin irəlilədilməsində Maltanın rolunu qeyd etdi və Avropa İttifaqı ilə hazırda müzakirə edilən tərəfdaşlıq sazişi üzrə aparılan danışıqlar barəsində məlumat verdi. Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunan Elmar Məmmədyarov münaqişənin Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyi çərçivəsində həlli edilməli olduğunu və BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin tələblərinə əsasən Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın bütün işğal edilmiş ərazilərindən dərhal, qeyd-şərtsiz və tamamilə çıxarılmalı olduğunu diqqətə çatdırdı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with H.E Marie-Louise Coleiro Preca, President of the Republic of Malta
Recalling her visit to Azerbaijan in the framework of UN Alliance of Civilizations 7th Global Forum held in Baku on May 2016, President Marie-Louise Coleiro Preca noted that holding such events is a clear manifestation of contributions made by Azerbaijan to promotion of interfaith and civilization dialogue. President Marie-Louise Coleiro Preca also emphasized that Azerbaijan’s model of tolerance and multiculturalism is an excellent example for the entire world and in this regard, touched the importance of IV World Intercultural Dialogue Forum to be held in Baku on May 2017.
H.E Marie-Louise Coleiro Preca expressed her satisfaction with the high level relations forged between Azerbaijan and Malta and mentioned the importance of defining new areas of cooperation for further advancement of relationship. She particularly underlined promotion of cooperation in the field of tourism and added that it would positively serve to strengthen of people to people contacts and pave the way to closely explore our countries.
Marie-Louise Coleiro Preca expressed Malta’s support to Azerbaijan-European Union relations and stressed that it is critically important in terms of regional stability.
Minister Elmar Mammadyarov shared positive remarks on his visit and said that the meetings held within the visit were productive. Elmar Mammadyarov mentioned the role of Malta both in bilateral cooperation and advancement of relations with the European Union during Maltese Presidency. He talked about partnership Agreement between Azerbaijan and the European Union.
Furthermore, Elmar Mammadyarov briefed H.E Marie-Louise Coleiro Preca about Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and stressed that the conflict must be solved based on the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan within the internationally recognized borders and immediate, complete and unconditional withdrawal of the armed forces of Armenia from all occupied territories of Azerbaijan has to be ensured as demanded by the relevant resolution of the UN Security Council.