8 may 1992-ci ildə Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycan şəhəri Şuşanı işğal etmişdir.
Şuşa Azərbaycanın unikal mədəniyyət mərkəzlərindən biridir. Təbii gözəllikləri ilə seçilən bu şəhər milli memarlığımızın və orta əsrlər şəhərsalma sənətinin qiymətli abidəsidir. Milli-mənəvi dəyərlərimizi və musiqi ənənələrimizi daim yaşadan Şuşa mühüm iqtisadi, siyasi və mədəni əhəmiyyətə malik şəhər kimi təşəkkül tapanadək zəngin yol keçib, Qarabağ xanlığının mərkəzi olmaqla xalqımızın həyatında özünəməxsus rol oynayıb. Qasım bəy Zakir, Xurşidbanu Natəvan, Mir Möhsün Nəvvab, Nəcəf bəy Vəzirov, Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev, Yusif Vəzir Çəmənzəminli, Firudin bəy Köçərli, Əhməd bəy Ağaoğlu və digər görkəmli şəxsiyyətləri ilə tarixə düşən bu şəhər dünyada Azərbaycan muğamının beşiyi kimi tanınır.
1977-ci ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə "Şuşa şəhərinin tarixi hissəsini tarix-memarlıq qoruğu elan etmək haqqında" qərar qəbul edilib. Həmin vaxtdan Şuşada quruculuq işləri geniş vüsət alıb, mədəniyyətimizin və incəsənətimizin böyük simalarından Üzeyir bəy Hacıbəylinin, Xurşidbanu Natəvanın və Bülbülün ev muzeyləri yaradılıb, görkəmli şair Molla Pənah Vaqifin məqbərəsi ucaldılıb.
1991-ci il oktyabrın 18-də dövlət müstəqilliyinin bərpası haqqında müvafiq sənədlər qəbul edən Azərbaycan Respublikası Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində Ermənistanın aqressiv etnik təmizləmə siyasəti ilə üz-üzə qaldı. Dərin siyasi, iqtisadi, sosial böhran keçirən və Dağlıq Qarabağda yaranmış gərgin vəziyyətdən çıxış yolu axtaran ölkəmiz hələ öz milli ordusu formalaşmadığından yüksək hərbi-strateji əhəmiyyətli Şuşa şəhərinin müdafiəsində yalnız könüllü özünümüdafiə dəstələrinin yardımına ümid edirdi. Lakin onların qəhrəmancasına döyüşmələrinə və layiqli müqavimət göstərmələrinə baxmayaraq, təpədən dırnağadək silahlanmış Ermənistan silahlı qüvvələri 1992-ci il mayın 8-də Şuşa şəhərini işğal etdi.
Şuşanın müdafiəsi uğrunda aparılan döyüşlərdə 195 nəfər soydaşımız şəhid oldu, 165 nəfər yaralandı, 58 nəfər əsir düşdü və girov götürüldü. Erməni vandalları işğal vaxtı minlərlə eksponatın olduğu muzeyləri talan etdilər, yüzlərlə tarix-mədəniyyət abidəsini dağıtdılar, məbədgah və məscidləri təhqirlərə məruz qoydular, çox sayda nadir əlyazma nümunələrini məhv etdilər, təhsil və səhiyyə ocaqlarını xarabazara döndərdilər.
Şuşada dövlət tərəfindən qorunan 248 tarixi abidə, 8 muzey, bir rəsm qalereyası, bir məqbərə, 8 musiqi məktəbi, onlarla mədəniyyət obyekti işğal altında qalıb.
Şuşanın işğalı zamanı yüzlərlə dinc sakin həlak olub, 60-ya yaxın mülki şəxs girov götürülüb və itkin düşüb, ölən, yaralanan və girov götürülənlər arasında qadınlar və uşaqlar da var. Onların bir çoxu bu günə qədər azad olunmayıb. Şuşanın işğalı nəticəsində təxminən 22 minə yaxın insan qaçqın düşüb.
Şuşanın işğalı Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünün tərkib hissədir ki, bunun nəticəsində Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsi və 7 qonşu rayon düşmən tərəfindən işğal edilmiş, 1 milyondan artıq azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüşdür.
Ermənistan Respublikası bu günədək qoşunlarının işğal edilmiş Azərbaycan torpaqlarından qeyd-şərtsiz və dərhal çıxarılmasını, qaçıqın və məcburi köçkünlərin öz doğma yaşayış yerlərinə qayıtmasını tələb edən, Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT) Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinə, habelə BMT Baş Assambleyası, Avropa Şurası, Avropa Parlamenti, ATƏT və digər beynəlxalq təşkilatların çoxsaylı qətnamə və sənədlərinə məhəl qoymur.

Twenty-four Years Without Shusha
Shusha, one of the unique cultural centers of Azerbaijan, is a city, characterized for its natural beauty, and is a valuable monument of national architecture and medieval urban art. Constantly keeping the Azerbaijani national-spiritual values ​​and traditions of music, Shusha before forming as a city of great economic, political and cultural significance, has passed a rich way as a center of Karabakh khanate, played its role in the lives of the people of Azerbaijan. This city, which went down in history thanks to Gasim bey Zakir, Khurshidbanu Natavan, Mir Mohsun Navvab, Najaf bey Vezirov, Abdurrahim bey Hagverdiyev, Yusif Vazir Chemenzeminli, Firidun bey Kocharli, Ahmad bey Agaoglu and other eminent personalities, is known worldwide as the cradle of the Azerbaijani mugham.
In 1977 at the initiative of Heydar Aliyev a decree "On the declaration of the historic part of the city of Shusha as historical and architectural reserve" was passed. Since that time, creative work in Shusha became widespread, house-museums of the great figures of our culture and arts Uzeyir bey Hajibeyli, Khurshidbanu Natavan and Bul-Bul were created, a mausoleum of an outstanding poet Molla Panah Vagif was built.
As a result of the Nagorno-Karabakh conflict, the Republic of Azerbaijan, which adopted on October 18, 1991 relevant documents for the restoration of its national independence, came face to face with the aggressive policy of ethnic cleansing by Armenia. Given that the country which was undergoing profound political, economic and social crisis and finding ways out of from tense situation in Nagorno-Karabakh, has not yet formed its own national army, it relied only on voluntary assistance of self-defense units during defense of Shusha which has high military and strategic importance. However, despite the fact that they fought valiantly, and had a decent resistance, on May 8, 1992 the Armenian armed forces armed to the teeth occupied Shusha.
In the battle for the defense of Shusha, 195 our compatriots were killed, 165 people were injured, 58 people captured and taken hostage. During the occupation the Armenian vandals looted the museums, in which there were thousands of pieces, destroyed hundreds of historical and cultural monuments, defaced shrines and mosques, destroyed a large number of specimens of rare manuscripts, ruined the education and health care institutions.
Occupation of Shusha by Armenia is an integral part of its aggression against Azerbaijan which ended up with the occupation of Nagorno-Karabakh and seven adjacent districts of Azerbaijan, 1 million of Azerbaijanis became internally displaced persons and refugees.
Armenia has ignored 4 UN SC resolutions, number of resolutions and documents of UN GA, Council of Europe, European Parliament, OSCE and other international institutions documents calling for unconditional and immediate withdrawal of troops of the Republic of Armenia from occupied territories of Azerbaijan and return of 1 million refugees and internally displaced persons to their residence of origin.