Azərbaycan Respublikası və Kənd Təsərrüfatının İnkişafı üzrə
Azərbaycan IFAD-a 1997-ci ildə üzv olmuşdur. Bu ildən etibarən Azərbaycanda IFAD-ın iştirakı ilə 5 layihə həyata keçirilmişdir. Hazırda, yalnız "Kənd yerlərinin kompleks inkişafı" layihəsinin icrası davam edir.
Sözügedən layihələr IFAD tərəfindən Azərbaycan Hökuməti və digər beynəlxalq maliyyə qurumları ilə birlikdə uzunmüddətli və çox aşağı faiz dərəcəli kreditlər vasitəsilə maliyyələşdirilir.
2010-2015-ci illər ərzində IFAD-ın Azərbaycanda strategiyası yoxsulluğun əhəmiyyətli dərəcədə azaldılması və kənd əhalisinin yaşayış şəraitinin təkmilləşdirilməsi üzrə Hökumətin səylərini dəstəkləmək olmuşdur. IFAD tərəfindən Azərbaycan Respublikası Hökumətinin qəbul etdiyi Yoxsulluğun Azaldılması və Davamlı İnkişaf üzrə Dövlət Proqramı çərçivəsində xüsusilə kənd yerlərinin inkişaf etdirilməsi və kənd iqtisadiyyatının aparıcı qüvvəsi olan kənd təsərrüfatına dəstək həyata keçirilmişdir.
IFAD prezidenti Kanayo Nvanze 2010-cu ildə İslam İnkişaf Bankının Rəhbər Şurasının iclasında iştirak ilə əlaqədar Azərbaycanda səfərdə olmuşdur. Səfər zamanı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilmişdir.

Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the International Fund for Agricultural Development (IFAD)
Azerbaijan became the member of IFAD in 1997. Since that year, with the participation of IFAD     5 projects have been implemented in Azerbaijan. At present, only the implementation of “Intergrated Rural Development Project” is in progress.
The above-mentioned projects are financed by IFAD together with the Government of Azerbaijan and other international financial institutions through the long term and very low-interest loans.
During 2010-2015 years, the strategy of IFAD in Azerbaijan was  to support the Government's efforts on significantly reducing the poverty and improving the living conditions of the rural population. In the framework of the State Program on Poverty Reduction and Sustainable Development adopted by the Government of the Republic of Azerbaijan, it was provided support by IFAD for the development of particularly rural areas and for the agriculture which is the driving force of the rural economy.
The president of IFAD Kanayo Nwanze paid a visit to Azerbaijan in order to participate in a meeting of the Steering Council of the Islamic Development Bank in 2010. During the visit, K.Nwanze was received by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.