FAO-nun Regional Konfransının 35-ci sessiyasında Azərbaycandakı innovativ layihələrdən danışılıb
11-15 may 2026-cı il tarixlərində Tacikistanın paytaxtı Düşənbədə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə Regional Konfransının 35-ci sessiyası keçirilib. Konfransın məqsədi ərzaq təhlükəsizliyi, dayanıqlı kənd təsərrüfatı, təbii resurslardan səmərəli istifadə və kənd ərazilərinin inkişafı sahəsində mövcud çağırışları müzakirə etmək idi.
Tədbirdə FAO-nun baş direktoru Qu Donqyu, müxtəlif ölkələrin nazirləri, nazir müavinləri, səfirlər, eləcə də beynəlxalq və regional təşkilatların rəhbərləri iştirak edib. Beynəlxalq tədbirdə Azərbaycan kənd təsərrüfatı nazirinin müavini Elçin Zeynalov ilə təmsil olunub.
Nazir müavini Elçin Zeynalov sessiyadakı çıxışında ölkəmizdə aqrar sahədə aparılan islahatlardan söz açıb, Azərbaycanda aqrar inkişaf strategiyasının əsas istiqamətləri, həyata keçirilən innovativ layihələr barədə məlumat verib. O, iqlimə uyğun kənd təsərrüfatının tətbiqi, səmərəli təchizat zəncirlərinin qurulması və innovasiyanın təşviqinin davamlı və inklüziv kənd təsərrüfatının inkişafında mühüm rol oynadığını vurğulayıb. Elçin Zeynalov əlavə edib ki, Azərbaycanda kənd təsərrüfatının müasir və rəqəmsal kənd təsərrüfatına çevrilməsi, kənd yerlərinin inkişafı məqsədilə ardıcıl və sistemli tədbirlər görülür, aqrar sahədə dövlət dəstəyi tədbirləri genişləndirilir.
Tədbir çərçivəsində gənclərin iştirakı ilə aqro-ərzaq sistemlərinin davamlı inkişafı, investisiya dialoqu, kənd təsərrüfatı sistemlərinin dayanıqlığının gücləndirilməsi, bioiqtisadiyyat və aqrar sahədə tərəfdaşlığın inkişafı, eləcə də kənd təsərrüfatında qadınların rolunun artırılması mövzularında panel müzakirələr keçirilib. Bundan əlavə, tədbir iştirakçıları Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olunması kontekstində FAO-nun regional prioritetləri, istehsal, qidalanma, ətraf mühitin və həyat keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasını nəzərdə tutan “Dörd daha yaxşı” təşəbbüsünü müzakirə ediblər.
Tədbir iştirakçıları Tacikistanın kənd təsərrüfatı sahəsində əldə etdiyi nailiyyətləri özündə əks etdirən sərgi ilə tanış olublar. Sərgidə bu ölkənin aqrar sektorda tətbiq etdiyi innovativ və rəqəmsal həllər, müxtəlif bitki və bitki növləri, meyvə-tərəvəz, heyvandarlıq və arıçılıq məhsulları nümayiş olunub.Tədbir iştirakçıları Tacikistanın kənd təsərrüfatı sahəsində əldə etdiyi nailiyyətləri özündə əks etdirən sərgi ilə tanış olublar. Sərgidə bu ölkənin aqrar sektorda tətbiq etdiyi innovativ və rəqəmsal həllər, müxtəlif bitki və bitki növləri, meyvə-tərəvəz, heyvandarlıq və arıçılıq məhsulları nümayiş olunub.

Press release 15 May 2026
The 35th session of the Regional Conference of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) for Europe and Central Asia was held in Dushanbe, the capital of Tajikistan, from 11 to 15 May 2026. The aim of the conference was to discuss current challenges in the field of food security, sustainable agriculture, efficient use of natural resources and the development of rural areas.
The event was attended by FAO Director-General Qu Dongyu, ministers, deputy ministers, ambassadors from various countries, as well as heads of international and regional organizations. Azerbaijan was represented at the international event by Deputy Minister of Agriculture Elchin Zeynalov.
In his speech at the session, Deputy Minister Elchin Zeynalov spoke about the reforms carried out in the agrarian sector in our country, provided information about the main directions of the agrarian development strategy in Azerbaijan, and innovative projects implemented. He emphasized that the implementation of climate-friendly agriculture, the establishment of efficient supply chains and the promotion of innovation play an important role in the development of sustainable and inclusive agriculture. Elchin Zeynalov added that consistent and systematic measures are being taken in Azerbaijan to transform agriculture into modern and digital agriculture, develop rural areas, and expand state support measures in the agricultural sector.
Within the framework of the event, panel discussions were held with the participation of young people on the topics of sustainable development of agrifood systems, investment dialogue, strengthening the sustainability of agricultural systems, development of partnerships in the bioeconomy and agricultural sector, as well as increasing the role of women in agriculture. In addition, the participants of the event discussed the FAO's regional priorities in the context of achieving the Sustainable Development Goals, the "Four Betters" initiative, which envisages improving production, nutrition, the environment and quality of life.
The participants of the event got acquainted with the exhibition reflecting the achievements of Tajikistan in the agricultural sector. The exhibition demonstrated innovative and digital solutions applied by this country in the agricultural sector, various plants and plant species, fruits and vegetables, livestock and beekeeping products.