Mətbuat şərhi 21 yanvar 2025
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılıq etdiyi parlament nümayəndə heyəti İtaliyaya səfər çərçivəsində Romada yerləşən Azərbaycan səfirliyini ziyarət edib.
S.Qafarova binada yaradılan şəraitlə və səfirliyin tabeliyindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi ilə tanış olub.
Məlumat verilib ki, səfirliyin iş otaqlarında diplomatik korpusun əməkdaşları üçün hər cür şərait yaradılıb. Görüş otaqlarında isə Azərbaycan-İtaliya münasibətlərinin ən vacib məqamları, Prezident İlham Əliyevin azad olunmuş ərazilərə səfərləri, İtaliyada Azərbaycan haqqında dərc olunmuş kitablarla bağlı fotosərgilər yerləşdirilib.
Mədəniyyət Mərkəzinin daxili tərtibatında Azərbaycanın dövlət rəmzlərindən, milli sənətkarlıq elementlərindən, o cümlədən şəbəkədən istifadə edilib. Mərkəzin ekspozisiya zallarında Azərbaycan tarixini əks etdirən müxtəlif eksponatlar təqdim olunur. Mərkəzdə tədbirlərin və görüşlərin keçirilməsi üçün hər cür şərait yaradılıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində Heydər Əliyev Fondu tərəfindən italyan dilində nəşr olunmuş, Azərbaycanın mədəniyyəti, incəsənəti, sənətkarlığı, qayaüstü rəsmlər, miniatür sənəti, milli musiqimiz, zərgərlik məmulatları, xalçalar ilə bağlı kitablar sərgilənir. Burada, həmçinin Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, ədəbiyyatı, xarici siyasəti ilə bağlı son illər İtaliyada nəşr edilmiş kitablar da təqdim olunur.
Səfirliyin binasının həyətində “Xarıbülbül” beynəlxalq incəsənət festivalının qaliblərinin müəllifi olduqları “Xarıbülbül” maketləri nümayiş olunur.

Press release 21 January 2025
Within the framework of visit to Italy, the parliamentary representative group led by the Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova paid a visit to the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Italy.
Sahiba Gafarova became acquainted with the condition created in the building and with the Culture Center of Azerbaijan in Italy.
It was informed that all necessary conditions have been created in the office rooms of the Embassy for the staff of diplomatic corpus. Photo exhibitions indicating the major points of Azerbaijan-Italy relations, President Ilham Aliyev’s visits to the liberated areas, and books published in Italy with regard to Azerbaijan have been put in the meeting rooms.
Azerbaijan’s state attributes, national craftmanship, as well as shabaka were utilized in the interior design of the Culture Center. In the exhibition halls of the Centre, various exhibits representing the Azerbaijani history are presented.
It was reminded that books published in Italian by Haydar Aliyev Foundation on Azerbaijani culture, art, handicraft, drawings on rocks, miniature art, national music, jewelry materials, carpets are exhibited at the Azerbaijan Culture Center. Furthermore, the books published in Italy with regard to Azerbaijan’s history, culture, literature, foreign policy are presented here.
In the courtyard of the Embassy building, “Khari Bulbul” maquettes created by the winners of Khari Bulbul International Art Festival are displayed.