İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun İtaliyaya səfəri çərçivəsində keçirilən görüşlərdə Azərbaycan-İtaliya iqtisadi əlaqələrinin inkişaf imkanları müzakirə edilib.
İtaliyaya səfəri çərçivəsində iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov bu ölkənin şirkətlər və "Made in Italy" naziri Adolfo Urso ilə görüşüb. Bildirilib ki, Azərbaycan və İtaliya çoxşaxəli strateji tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsinə böyük əhəmiyyət verir. Görüşdə ölkəmizin Şərqlə Qərbi birləşdirən mühüm ticarət marşrutu olan Orta Dəhlizin inkişafında rolu qeyd edilib, sahibkarlar üçün yaradılmış cəlbedici investisiya imkanları barədə məlumat verilib.
Görüşdə iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində çalışan İtaliya şirkətlərinin ölkəmizdə uğurlu fəaliyyəti vurğulanıb, işgüzar dairələr arasında tərəfdaşlığın daha da genişləndirilməsinin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
İtaliya Respublikasının ətraf mühit və enerji təhlükəsizliyi naziri Cilberto Piketto-Fratini ilə görüşdə energetika sahəsində əməkdaşlığın müsbət nəticələri qeyd olunub. Bildirilib ki, enerji sahəsində əməkdaşlıq ölkələrimiz arasında ikitərəfli iqtisadi əlaqələrin mühüm hərəkətverici qüvvəsidir. Cənub Qaz Dəhlizinin seqmentlərindən biri olan Trans-Adriatik Boru Kəmərinin (TAP) həyata keçirilməsi əlaqələrimizdə mühüm tarixi mərhələdir. Bununla yanaşı, Azərbaycan "yaşıl" enerjinin tədarükü, "yaşıl" hidrogen istehsalı və nəqli sahəsində lazımi təcrübəyə və nou-hauya malik İtaliya şirkətləri ilə əməkdaşlıqda maraqlıdır. Görüşdə Azərbaycan vasitəsilə Mərkəzi Asiya ölkələrindən Avropaya "yaşıl enerji"nin ixracını nəzərdə tutan layihənin "yaşıl keçid"in dəstəklənməsində önəmi vurğulanıb.
Nazirlər, həmçinin COP29-un prioritetləri, qlobal miqyasda faydaları və potensial tərəfdaşlıq imkanlarına dair fikirlərini bölüşüblər.
İqtisadiyyat naziri İtaliyanın kənd təsərrüfatı, ərzaq suverenliyi və meşə təsərrüfatı naziri cənab Françesko Lollobrigida ilə də görüş keçirib.
Bildirilib ki, İtaliya şirkətlərinin Azərbaycan iqtisadiyyatının müxtəlif sahələrinə, o cümlədən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yenidənqurma layihələrinə cəlb olunması möhkəm iqtisadi əlaqələrin göstəricisidir və bu tərəfdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün potensial imkanlar mövcuddur. Xüsusilə, kənd təsərrüfatı, aqrar maşınqayırma, irreqasiya sahələrində İtaliyanın qabaqcıl təcrübəsinin öyrənilməsi və bu istiqamətdə tərəfdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Görüşdə dayanıqlı iqtisadi artım, resurslardan səmərəli istifadə və ərzaq təhlükəsizliyinin təminatı üzrə hədəflər müzakirə olunub. Tərəflər bu istiqamətdə tərəfdaşlığı inkişaf etdirmək və mövcud potensialı reallığa çevirmək niyyətini ifadə ediblər.

Press release 18 July 2024
During the meetings held within the framework of the visit of Minister of Economy Mikayil Jabbarov to Italy, the prospects for the development of Azerbaijan-Italy economic relations were discussed.
As part of his visit to Italy, Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Adolfo Urso, the Minister of Enterprises and "Made in Italy" of that country. It was stated that Azerbaijan and Italy attach great importance to the strengthening of multifaceted strategic partnership. The role of our country's Middle Corridor, an important trade route connecting East and West, in development was noted at the meeting, and information was provided about the attractive investment opportunities created for entrepreneurs.
The meeting underscored the successful operations of Italian companies operating in various sectors of the economy in our country, and the importance of further expanding cooperation between business circles was emphasized.
During a meeting with the Minister of Environment and Energy Security of the Republic of Italy, Gilberto Pichetto Fratin, the positive results of cooperation in the energy sector were noted. It was stated that energy cooperation is an important driving force of bilateral economic relations between our countries. The implementation of the Trans Adriatic Pipeline (TAP), one of the segments of the Southern Gas Corridor, is a significant historical stage in our relations. In addition, Azerbaijan is interested in cooperating with Italian companies that have the necessary experience and know-how in the supply of "green" energy, production of "green" hydrogen and transportation. The meeting emphasized the importance of the project, which envisages the export of "green energy" from Central Asia to Europe through Azerbaijan, in supporting the "green transition".
Ministers also shared their views on the priorities of COP29, its global benefits and potential partnership opportunities.
The Minister of Economy also met with Mr. Francesco Lollobrigida, Minister of Agriculture, Food Sovereignty and Forestry of Italy.
It was stated that the involvement of Italian companies in various sectors of the Azerbaijani economy, including reconstruction projects in the liberated territories, is an indicator of strong economic ties and there is potential for further expansion of this partnership. In particular, the study of Italy's advanced experience in agriculture, agricultural machinery, and irrigation is of great importance, as is the development of partnership relations in this direction.
During the meeting, the goals of sustainable economic growth, efficient use of resources and ensuring food security were discussed. The parties expressed their intention to develop partnership in this direction and to turn the existing potential into reality.