Mətbuat şərhi 09 may 2025
09 may 2025-ci il tarixində Romadakı XXI Əsrin Milli İncəsənət Muzeyində MAMA “Ana təbiət” beynəlxalq incəsənət sərgisinin təqdimatı olub.
Sərginin rəsmi açılış mərasimində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva, Bakı Media Mərkəzinin prezidenti Arzu Əliyeva və İtaliya Respublikasının Prezidentinin qızı Laura Mattarella iştirak ediblər.
Layihənin debütu 2024-cü ilin noyabr ayında Bakıda keçirilən COP29 çərçivəsində Heydər Əliyev Mərkəzində olmuşdur, daha sonra beynəlxalq incəsənət layihəsinin səyyar sərgi kimi fərqli ölkələrdə nümayişinə başlanılıb.
Sərgi iqlim dəyişiklikləri üzrə mesajı dünyaya yaymaq məqsədilə ilk olaraq Bəhreyndəki təqdimatla səyahətə başlamışdır. Bəhreyndən sonra Avropada ilk dəfə Romada təqdim edilən layihə 28 ölkədən 55 müasir rəssamların əsərlərini özündə ehtiva edir.
Açılış mərasimində İtaliyada akkreditə olunmuş diplomatik korpusun rəhbərləri, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, o cümlədən FAO-nun Baş direktoru Qu Donqyu, İtaliyanın Respublikasının Prezident sarayının, müxtəlif nazirliklərinin, Roma bələdiyyəsinin, özəl sektorun nümayəndələri, İtaliyada yaşayan həmyerlilərimiz iştirak ediblər.
Sərginin ilkin açılışı (soft opening) 29 aprel tarixində baş tutub və sərgi muzeyi ziyarət edən hər bir kəs üçün 14 may 2025-ci il tarixinədək açıq olacaq.

Press release 09 May 2025
The presentation of international art exhibition “Mother Nature” took place at National Art Museum of XXI Century in Rome on 9 May 2025.
Vice-President of Haydar Aliyev Foundation, founder and leader of International Dialogue for Environmental Action (IDEA) Public Union Leyla Aliyeva, President of Baku Media Center Arzu Aliyeva, and daughter of the President of the Italian Republic Laura Mattarella participated in the opening ceremony of the exhibition.
The debut of the project was held in November of 2024 at the Haydar Aliyev Center within the framework of COP29 held in Baku; afterwards, the international art project was launched to be exhibited in various countries as a traveling exhibition.
The exhibition started its journey with a presentation in Bahrain so as to spread the message about climate change to the world. The project, which was presented for the first time in Europe in Rome after Bahrain, contains works of 55 artists from 28 countries.
Heads of the diplomatic corps accredited in Italy, representatives of international organizations, as well as Director-General of FAO Qu Dongyu, the representatives of the Presidential Palace of Italian Republic, various ministries, Rome municipality, the private sector, fellow citizens living in Italy attended the opening ceremony.
The soft opening of the exhibition was held on 29 April, and it will be open for all visitors of the museum until 14 May 2025.