Mətbuat şərhi 14 iyul 2025
İtaliyanın “RAI” telekanalı Qobustan Milli Tarix-Bədii Qoruğu, paytaxt Bakı, eləcə də ölkəmizdə rəqəmsal texnologiyaların və süni intellekt həllərinin tətbiqi ilə bağlı geniş reportaj yayımlayıb.
Kanalın ölkəmizə ezam olunan jurnalisti Barbara Karfanya Azərbaycanın mədəni və təbii irs baxımından zəngin ölkə olduğunu, Qobustan qoruğunun tarixin daş yaddaşı hesab edildiyini deyib, buradakı qayaüstü təsvirlərini heyrətamiz adlandırıb. Bildirib ki, buradakı qayaüstü rəsmlər və Qaval daşı eramızdan əvvəl III-II minilliklərdən orta əsrlərə qədər dövrü əhatə edir.
Reportajda qoruq ərazisindəki açıq səma altındakı qayaüstü təsvirləri və burada yerləşən muzeydə nümayiş etdirilən eksponatlar, eləcə də Palçıq Vulkanları Turizm Kompleksindəki palçıq vulkanlarının xüsusiyyətləri haqqında məlumat verilir.
Bildirilib ki, Qobustan qayaüstü təsvirləri ilk dəfə 1939-cu ildə aşkar olunub. Qobustan abidələri 2007-ci ildə UNESCO-nun Dünya İrsi Siyahısına daxil edilib. 2019-cu ildə isə Qobustan qayaüstü rəsmləri İslam Dünyası İrsi Siyahısına daxil olunub.
Reportajda Azərbaycan paytaxtına, eyni zamanda, “ASAN xidmət”in fəaliyyətinə, xidmət mərkəzlərinə və tətbiq olunan innovativ texnologiyalara da xüsusi yer ayrılıb. Bundan başqa, Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) icraçı direktoru Fariz Cəfərov burada rəqəmsal iqtisadiyyat üzrə çağırışların, təşəbbüslərin, strategiyaların və layihələrin təhlili və koordinasiyasının həyata keçirildiyini bildirib.
Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi – Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev italiyalı jurnalistə müsahibəsində ölkəmizin Çini Avropa İttifaqı ilə birləşdirən ticarət yollarının, eyni zamanda, İran körfəzi və Rusiya limanları arasında ənənəvi logistika qovşaqlarının kəsişməsində yerləşdiyini deyib. Qeyd edib ki, bu strateji yerləşmə çoxşaxəli əlaqələr yaradır. Azərbaycan ənənəvi logistika ilə yanaşı, Xəzər dənizi boyunca Şərqlə Qərbi birləşdirəcək yeni rəqəmsal əlaqənin yaradılmasına sərmayə yatırır. Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xəttinin çəkilməsi layihəsi Azərbaycanı Avropaya birləşdirəcək. “Rəqəmsal İpək Yolu” regionumuzda getdikcə əhəmiyyətli məlumat və rəqəmsal trafik axınına gətirib çıxaracaq, rəqəmsal telekommunikasiya strategiyamızın ayrılmaz hissəsinə çevriləcək.

Press release 14 July 2025
Italy’s RAI television channel has aired an extensive report on the Gobustan National Historical and Artistic Reserve, the capital city of Baku, as well as the application of digital technologies and artificial intelligence solutions in Azerbaijan.
Barbara Carfagna, the journalist sent to Azerbaijan by the channel, noted that Azerbaijan is a country rich in cultural and natural heritage, describing the Gobustan Reserve as the stone memory of history and calling the rock carvings there astonishing. She stated that the petroglyphs and the Gaval Dash (musical stone) date from the 3rd-2nd millennia BC through the Middle Ages.
The report provides information on the open-air rock carvings located within the reserve, the exhibits displayed at the museum on the site, as well as the characteristics of the mud volcanoes at the Mud Volcanoes Tourism Complex.
It was noted that the Gobustan rock carvings were first discovered in 1939. The Gobustan monuments were inscribed on the UNESCO World Heritage List in 2007, and in 2019 the Gobustan rock carvings were included in the Islamic World Heritage List.
The report also devoted special attention to the Azerbaijani capital and to the activities of “ASAN Service,” its service centers, and the innovative technologies being implemented. In addition, Fariz Jafarov, Executive Director of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4IR Center), stated that the center is responsible for the analysis and coordination of challenges, initiatives, strategies, and projects related to the digital economy.
In an interview with the Italian journalist, Hikmet Hajiyev, Assistant to the President of Azerbaijan and Head of the Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration, noted that Azerbaijan is located at the intersection of trade routes connecting China with the European Union, as well as traditional logistics hubs between the Persian Gulf and Russian ports. He emphasized that this strategic location creates multifaceted connections. Alongside traditional logistics, Azerbaijan is investing in the creation of a new digital connection that will link East and West along the Caspian Sea. The project to lay a fiber-optic communication line along the seabed of the Caspian Sea will connect Azerbaijan to Europe. The “Digital Silk Road” will lead to an increasingly significant flow of data and digital traffic in the region and will become an integral part of the country’s digital telecommunications strategy.