Mətbuat şərhi 21 oktyabr 2024
İtaliyanın Diplomatiya Festivalının iştirakçıları Azərbaycanın xarici siyasət prioritetləri barədə məlumatlandırılıb
Azərbaycanın İtaliyadakı səfirliyinin tabeliyindəki Mədəniyyət Mərkəzində Romadakı müxtəlif universitetlərin tələbələrinin iştirak etdiyi XV Diplomatiya Festivalının iştirakçıları ilə görüş keçirilmişdir.
Görüşdə Azərbaycanın İtaliyadakı səfiri Rəşad Aslanov tələbələrə ölkəmizin zəngin tarixi, coğrafi və geosiyasi mövqeyi, postmünaqişə dövründə regionda yaratdığı yeni reallıqlar, xarici siyasətinin prioritetləri, eləcə də həyata keçirdiyi mühüm enerji layihələri barədə təqdimatla çıxış etmişdir.
Səfir ölkəmizin müsəlman Şərqində ilk demokratik və dünyəvi respublika olduğunu, ötən əsrin sonlarında müstəqilliyini bərpa edən Azərbaycanın Ermənistanın hərbi təcavüzünə məruz qaldığını, həmin vaxtlarda hakimiyyətə gələn Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin çətin dövrdə inkişafa qədəm qoyduğunu bildirmişdir. Qeyd etmişdir ki, Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ordumuz torpaqlarımızı azad edib və 30 illik işğala son qoyub, beləliklə, ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi tam bərpa olunub.
Diplomat ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi beynəlxalq tədbirlərdən və idman yarışlarından da söz açmış, Azərbaycan təbii qazını Avropaya çatdıran TAP boru kəmərinin əhəmiyyətindən danışmış, İtaliya-Azərbaycan Universiteti, Bakının gələn ay ev sahibliyi edəcəyi COP29-un əhəmiyyəti və konfransa hazırlıq prosesi barədə məlumat vermişdir.
Daha sonra tələbələrin çoxsaylı sualları cavablandırıl, tələbələrə səfirlik tərəfindən Azərbaycan haqqında italyan dilində nəşr olunmuş müxtəlif kitablar təqdim edilmişdir.
Qeyd edək ki, Diplomatiya Festivalı Avropa Komissiyasının İtaliyadakı nümayəndəliyi, Avropa Parlamenti, İtaliya Senatı, Deputatlar Palatası, İtaliya Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyinin təşəbbüsü ilə 2024-cü ilin oktyabr ayının 16-dan başlanıb və 25-dək davam edəcək.

Participants of Italy’s Diplomacy Festival was informed about Azerbaijan’s foreign policy priorities
A meeting was held at the Cultural Center of the Embassy of Azerbaijan in Italy with the participants of XV Diplomacy Festival, attended by students from various universities in Rome.
At the meeting, Azerbaijan’s Ambassador Rashad Aslanov gave a presentation to the students about our country’s rich history, its geographical and geopolitical position, new realities in the post-conflict period, priorities of its foreign policy, as well as its crucial energy projects.
The Ambassador stated that our country was the first democratic and secular country in the Muslim East, and that Azerbaijan, which regained its independence at the end of last century, encountered the military aggression of Armenia, and made progress towards the development in a difficult period under the leadership of National Leader Haydar Aliyev, who came to power at that time. He stated that under the leadership of Azerbaijan’s President, Supreme Commander Ilham Aliyev, our army liberated our territories and finalized the 30-year occupation so that our country’s territorial integrity and sovereignty have been fully restored.
Diplomat also spoke about international events and sports competitions hosted by our country, indicated the significance of TAP pipeline carrying Azerbaijani natural gas to Europe, provided information regarding Italy-Azerbaijan University, significance and preparation process of COP29 to be hosted next month.
Afterwards, multiple questions of students were answered, various books published in Italian about Azerbaijan were presented to students by the embassy.
It should be noted that Diplomacy Festival, with the initiative of the Representative of European Commission in Italy, the European Parliament, the Italian Senate, the Chamber of Deputies, and the Italy Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation, began on October 16 and will continue until October 25, 2024.