Mətbuat şərhi 22 oktyabr 2024
İtaliya Senatında Bakının noyabrda ev sahibliyi edəcəyi BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu (COP29) sessiyasına hazırlıq prosesindən və konfransın əhəmiyyətindən söhbət açılmışdır.
“COP29 – İqlim problemlərinə qarşı birgə fəaliyyət” adlı konfrans İtaliya Senatında İtaliya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun sədri, senator Marko Skurrianın təşəbbüsü və ölkəmizin İtaliyadakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilmişdir.
Konfransda senator Marko Skurria, Azərbaycanın İtaliyadakı səfiri Rəşad Aslanov, İtaliya Senatında Avropa İttifaqı siyasəti komissiyasının sədri, senator Ciuliomaria Tertsi Di Sant’Aqata, İtaliyanın Ətraf Mühit və Enerji Təhlükəsizliyi Nazirliyinin Avropa və beynəlxalq əlaqələr və davamlı maliyyə üzrə baş direktoru Alessandro Qerri, COP29-un adaptasiya və itki və zərər üzrə aparıcı danışıqçısı Elvin Əşrəfzadə, İtaliya hökumətinin iqlim dəyişikliyi üzrə xüsusi nümayəndəsi professor Françesko Korvaro iştirak etmişdilər.
Jurnalist Marita Lanqellanın moderatorluğu ilə keçirilən konfransda çıxış edənlər COP29-un əhəmiyyətindən danışmış, Qafqazda ilk dəfə Azərbaycanın belə bir mötəbər konfransa ev sahibliyi etməsinin böyük məsuliyyət və şərəf olduğunu vurğulamışlar.
Senator Marko Skurria ölkəmizin COP29-a ev sahibliyi etməsinin İtaliya ilə ikitərəfli əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə töhfə verəcəyini və Azərbaycanı daha yaxından tanımaq üçün əlavə imkan yaradacağını bildirmişdir.
Səfir Rəşad Aslanov Azərbaycanın iqlim dəyişikliyi mübarizə istiqamətində gördüyü işlərdən danışmış, ölkəmizin bərpa olunan enerji mənbələri – külək və günəş enerjisi potensialından bəhs etmişdir.
Senator Ciuliomaria Tertsi Di Sant’Aqata İtaliya ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın bəzi siyasi və iqtisadi aspektlərini vurğulamış, bunun COP29-un formatındakı əhəmiyyətini qeyd etmişdir.
Elvin Əşrəfzadə iqlim hadisələri ilə mübarizədə inklüziv yanaşmanın vacibliyini, habelə COP29-un qlobal istiləşməni məhdudlaşdırmağa yönəlmiş 1,5 dərəcə hədəfinə və Paris İqlim Sazişinin hədəflərinə nail olmaqdakı əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Alessandro Qerri isə iqlim məsələlərində İtaliyanın mövqeyi barədə məlumat verərək, Azərbaycanın COP29-a yanaşmasını yüksək qiymətləndirmiş, bunun İtaliya-Azərbaycan münasibətlərindəki əhəmiyyətini qeyd etmişdir.
Professor Françesko Korvaro iqlim dəyişikliyi ilə bağlı müddəalardan, COP29-un imkanlarından və çağırışlardan söhbət açmış, danışıqları dəstəkləyən azsaylı ölkələrdən biri kimi ilk dəfə İtaliyanı seçdiyinə görə Azərbaycana təşəkkürünü bildirmiş və bu seçimin ölkəsi tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini söyləmişdir.

Press release 22 October 2024
The preparations and importance of the 29th Conference of the Parties of the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), to be held in Baku this November, were discussed in the Italian Senate.
The "COP29 – Joint Action Against Climate Challenges" conference was organized on the initiative of Senator Marco Scurria, President of the Italy-Azerbaijan Interparliamentary Friendship Group, and was hosted by the Embassy of Azerbaijan in Italy.
Senator Marco Scurria, Ambassador of Azerbaijan to Italy Rashad Aslanov, Chair of the European Union Policies Committee of the Italian Senate Senator Giulio Maria Terzi di Sant'Agata, Director General for European and International Affairs and Sustainable Finance at the Italian Ministry of Environment and Energy Security Alessandro Guerri, COP29 Lead Negotiator on Adaptation and Loss and Damage Elvin Ashrafzade, and Italy's Special Envoy on Climate Change Professor Francesco Corvaro participated in the conference.
At the conference, which was convened by journalist Marita Langella, visitors highlighted the importance of COP29 and the dignity and significance of Azerbaijan's first hosting in the Caucasus of such a high-level event.
Senator Marco Scurria pointed out that Azerbaijan's hosting of COP29 would help strengthen bilateral relations with Italy and present new opportunities to discover more about the country.
Ambassador Rashad Aslanov referred to Azerbaijan's activity in the fight against climate change and said that Azerbaijan has great potential for renewable resources, primarily wind and solar energy.
Senator Giulio Maria Terzi di Sant'Agata emphasized certain political and economic advantages of Italian-Azerbaijani cooperation and drew the timeliness of cooperation under the conditions of COP29.
Elvin Ashrafzade emphasized the need for a joint action towards climate challenges and pointed out the special mission of COP29 in reaching the 1.5°C target. The 1.5°C target is intended to cap global warming. Besides, Elvin Ashrafzade emphasized the mission of COP29 in reaching Paris Agreement goals.
Alessandro Guerri offered information about Italy's understanding of climate and greatly valued Azerbaijan's strategy towards COP29 and emphasized its role in the framework of Italy-Azerbaijan relations.
Professor Francesco Corvaro spoke about the climate change provisions, opportunity and challenge the COP29 holds, and thanked Azerbaijan for choosing Italy as one of the rare countries supportive of the negotiations, stating that taking such a step was greatly valued by his country.