İtaliya Nazirlər Şurasının sədri Corca Meloni Azərbaycana səfər edib
04 may 2026-cı il tarixində İtaliya Nazirlər Şurasının sədri Corca Meloni Azərbaycan Respublikasına səfərə gəlib.
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda ali qonağın şərəfinə fəxri qarovul dəstəsi düzülmüşdü.
İtaliya Nazirlər Şurasının sədrini hava limanında Azərbaycanın Baş nazirinin müavini Samir Şərifov və digər rəsmi şəxslər qarşıladılar.
***
04 may 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin İtaliya Respublikası Nazirlər Şurasının sədri Corca Meloni ilə təkbətək görüşü keçirilib.
Həmin gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin İtaliya Respublikası Nazirlər Şurasının sədri Corca Meloni ilə geniş tərkibdə görüşü olub.
Görüşdə çıxış edən Prezident İlham Əliyev dedi:
- Xanım Baş nazir, nümayəndə heyətinin üzvləri, bir daha xoş gəlmisiniz. Bizim müxtəlif aspektlər üzrə mükəmməl danışıqlarımız oldu. İndi danışıqlarımızı geniş tərkibdə davam etdirəcəyik. Əvvəlcə bizimlə bir yerdə olduğunuz üçün Sizə bir daha təşəkkür edirəm. Bu səhər, hətta dünəndən bəri necə məşğul olduğunuzu bilirəm. Ermənistandan gələrək bizi ziyarət etməyiniz çox rəmzi məna daşıyır. Bu, bir daha Azərbaycana dost münasibətin olduğunu göstərir. Bizim də İtaliyaya eyni münasibətimiz var. Sizin bugünkü səfəriniz strateji münasibətlərimizin inkişafında çox həlledici olacaq. Bir daha xoş gəlmisiniz.
İtaliya Nazirlər Şurasının sədri Corca Meloni çıxış edərək dedi:
- Çox sağ olun, hörmətli Prezident. Burada olmaq mənim üçün şərəfdir və məndə məmnunluq hissi doğurur. Hesab edirəm ki, buraya gəlmək vacib idi, çünki Azərbaycan İtaliya üçün çox vacib tərəfdaşdır. Lakin buna baxmayaraq, mənə məlum oldu ki, 2013-cü ildən bəri İtaliyanın Baş naziri buraya səfər etməyib. Bu da mənə kifayət qədər qəribə görünür. Ona görə hesab edirəm ki, bu səfəri etmək həqiqətən vacib idi, çünki bizim əməkdaşlığımız həqiqətən də çox genişdir. Biz bir çox strateji sahələr üzrə əməkdaşlıq edirik, - əlbəttə ki, enerji, infrastruktur, bağlantı və mədəniyyət. İtaliya Respublikası Prezidentinin Azərbaycana səfəri həm də bizim mədəni əlaqələrimizin və universitetlə bağlı aparılmış işin nümayiş etdirilməsi nöqteyi-nəzərindən əlamətdar bir hadisə idi. Lakin hesab edirəm ki, biz həmişə birlikdə daha çox iş görə bilərik. Fikrimizcə, Azərbaycan bizim beynəlxalq müstəvidə çətin vəziyyətdə olmağımıza baxmayaraq, strateji tərəfdaşımızdır. Eyni zamanda, Azərbaycan körpü rolunu oynayır. Biz bu körpünün rolunu elan etmək istəyirik. Bu körpü buradan Aralıq dənizi regionuna qədər çox uzun bir körpü ola bilər.
Mayın 4-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və İtaliya Respublikası Nazirlər Şurasının sədri Corca Meloni mətbuata bəyanatlarla çıxış ediblər.
Prezident İlham Əliyevin bəyanatı:
- Hörmətli xanım Baş nazir. Hörmətli qonaqlar, xanımlar və cənablar. İlk növbədə, xanım Baş nazir, Sizi Azərbaycanda bir daha səmimiyyətlə salamlayıram, Azərbaycana xoş gəlmisiniz. Əminəm ki, Sizin səfəriniz Azərbaycan-İtaliya dostluq əlaqələrinin inkişafına növbəti töhfə olacaqdır. Bizim ölkələrimiz strateji tərəfdaşdırlar, 2014-cü və 2020-ci illərdə strateji tərəfdaşlığa dair iki bəyannamə imzalanmışdır. Bizim münasibətlərimizin əsasını təşkil edən bu iki sənəd və sənədlərdə təsbit edilmiş məsələlər bu gün həyatda da öz əksini tapır. Sizin bu gün Azərbaycanda olmağınız bir daha Azərbaycan-İtaliya əlaqələrinin nə qədər dərinməzmunlu olmasından xəbər verir. Hər kəs bilir ki, Siz bu gün Ermənistanda idiniz. Ermənistanda öz proqramınızı bitirib Azərbaycana gəlmək bizim üçün xüsusi məna daşıyır, çox böyük rəmzi məna daşıyır, eyni zamanda, Azərbaycana göstərilən hörmətin və xoş münasibətin bariz təzahürüdür. Bildiyiniz kimi, bizim siyasi əlaqələrimiz ən yüksək səviyyədədir. Eyni zamanda, ticarət əlaqələrimiz də çox yaxşı vəziyyətdədir. İtaliya Azərbaycanın bir nömrəli ticarət tərəfdaşıdır. Keçən il bizim ticarət dövriyyəmiz təxminən 12 milyard dollar təşkil etmişdir. Təbii ki, əlaqələrimizin əsas istiqamətlərindən biri energetika sahəsində tərəfdaşlıqdır. Burada da biz uzun illər ərzində etibarlı tərəfdaşlar kimi bir-birimizi dəstəkləyirik. Azərbaycan İtaliyanın neft təchizatında ikinci yerdədir, qaz təchizatında da ikinci yerdədir. Bizim üçün İtaliya bazarı həm neft, həm qaz üzrə birinci dərəcəli əhəmiyyət daşıyır. Keçən il Azərbaycan 25 milyard kubmetr təbii qaz ixrac edib, onun 9,5 milyardı İtaliya bazarına ixrac olunmuşdur. Bu gün söhbətlər və danışıqlar əsnasında biz bu həcmi artırmaq üçün müzakirələr aparmışıq. Bunun üçün təbii ki, Cənub Qaz Dəhlizinin tərkib hissəsi olan TAP layihəsinin genişləndirilməsi lazımdır. Artıq müəyyən dərəcədə genişləndirilib, amma bu proses davam etdirilməlidir. Bizim yeni əməkdaşlıq sahəmiz olan hərbi-texniki əməkdaşlıq ümidvericidir. Bu gün bu barədə də danışıldı. Birgə layihələrin həyata keçirilməsi, birgə istehsalın təşkil edilməsi, İtaliya texnologiyalarının Azərbaycan maliyyə vəsaitinin birləşməsi ilə əlaqədar konkret fikirlərimiz var. Bu barədə də geniş danışılıb. İtaliya bazarı bizim üçün çox maraqlıdır. İtaliya iqtisadiyyatı xanım Baş nazirin rəhbərliyi ilə uğurla inkişaf edir. Azərbaycan Dövlət Neft Fondu son bir neçə il ərzində İtaliya iqtisadiyyatına təxminən 3 milyard dollar sərmayə qoyub. Bu sərmayələrin yeni layihələrə cəlb edilməsi məsələləri də müzakirə olunmuşdur. Əlbəttə ki, İtaliya şirkətlərinin Azərbaycanda uğurlu fəaliyyətinin çox böyük tarixi var. Hazırda İtaliyanın 130-a yaxın şirkəti Azərbaycanda fəaliyyət göstərir. İstəyirəm ki, onların sayı daha da çox olsun. O cümlədən işğaldan azad edilmiş Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda İtaliya şirkətləri 23 layihə həyata keçirib və həyata keçirir. Xarici ölkələrin şirkətlərinə baxdıqda bu layihələrin icrasında İtaliya yenə qabaqcıl yerlərdədir. Təbii ki, bütün bu biznes, kommersiya, ticarət əlaqələri, şirkətlərin birgə fəaliyyəti və digər məsələlərlə yanaşı, biz bəlkə də ən vacib sahəni də unutmamışıq, o da təhsil sahəsidir. Keçən il Bakıda böyük təntənə ilə İtaliya-Azərbaycan Universiteti açılmışdır. Azərbaycanda təhsilin inkişafına bu universitetin çox böyük təsiri və töhfəsi olacaq. Bizə verilən məlumata görə, artıq 500-dən çox tələbə orada təhsil alır və gələcəkdə onlar həm peşəkar mütəxəssislər, həm də ki, Azərbaycanın İtaliyada və İtaliyanın Azərbaycanda təbii elçiləri olacaqlar. Beləliklə, bizim dostluğumuz bundan sonra inamla davam etdiriləcəkdir.Hörmətli xanım Baş nazir və nümayəndə heyətinin üzvləri, sizi Azərbaycanda bir daha səmimiyyətlə salamlayıram. Ölkəmizə xoş gəlmisiniz.
Nazirlər Şurasının sədri Corca Meloninin bəyanatı:
- Çox sağ olun, cənab Prezident. Hamınıza “Axşamınız xeyir olsun” deyirəm. Bu gün burada – Bakıda olmaqdan çox məmnunam. Təbii ki, bir daha cənab Prezident Əliyevə və bütün hökumətə bizə göstərilmiş çox səmimi qəbula, həmçinin bu gün ərzində apardığımız çox məhsuldar dialoqa görə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Bu gün ölkələrimiz arasında münasibətlərə gəldikdə, bu, siyasi baxımdan mənim üçün əhəmiyyətlidir. Çünki İtaliyanın Baş nazirinin Azərbaycana rəsmi səfərindən 13 il ötür. Düşünürəm ki, yaranmış bu qədər uzunmüddətli boşluğu doldurmalı idik. Bu, özünü nəinki ölkələrimizi bir-birinə bağlayan dostluq münasibətlərində, həmçinin İtaliya və Azərbaycan arasında çox mühüm əməkdaşlıqda göstərir. Bununla belə əlaqələrdə keyfiyyətcə böyük sıçrayış olub. Beləliklə, təbii ki, apardığımız çox geniş söhbətə görə təşəkkür edirəm. Söhbətimiz əsasında daimi siyasi əlaqələndirmə yolu ilə əməkdaşlığımızı transformasiya etmək üzərində razılığa gəldik. Buradan gələcəyə aid prioritetləri birgə təyin edəcəyik. Düşünürəm ki, indi yaşadığımız mürəkkəb beynəlxalq müstəvidə bu, çox əhəmiyyətli seçimdir. Bununla belə, ətrafımızda olan qeyri-sabitlik artır və aramızdakı aydın məsələlərin həlli daha böyük əhəmiyyət kəsb etməyə başlayır. Həmin aydın olan məsələlərdən biri təbii ki, İtaliya ilə Azərbaycan arasındakı münasibətlərdir. Birmənalı olaraq, əməkdaşlığımızı hər zaman səciyyələndirən sahələrdən biri enerji sahəsidir. İtaliyaya qaz və neftin ixracı Ukraynaya qarşı Rusiyanın təcavüzkar müharibəsi başladıqdan sonra şərəflə təmsil etdiyim ölkənin enerji təhlükəsizliyində müəyyənedici amil rolunu oynayır. Bu əlaqələrin möhkəmləndirilməsi barədə aydın şəkildə söhbət apardıq. Biz nəinki təchizat həcmləri, xüsusilə bütün sahələr üzrə sənaye tərəfdaşlığının keyfiyyəti üzərində çalışmalıyıq. Bilirik ki, enerji və bağlantılar eyni medalın iki üzüdür. İstərdik ki, Azərbaycan Avropa ilə Asiya arasında fundamental qovşaq rolunu möhkəmləndirsin. İtaliya bu baxımdan Avropa bazarına imtiyazlı giriş qapısı rolunu hər zaman oynamağa hazırdır. Aydındır ki, bu cür plan sərmayələri, uzunmüddətli proqramları, ölkələrimizdə istehsal və sənaye sistemlərimizin ən münasib imkanlarının bir araya gətirilməsini tələb edir. Bu səbəbdən biz 2026-cı ilin ikinci yarısında burada, Bakıda biznes-forum təşkil etməyi planlaşdırmışıq ki, siyasi əməkdaşlığımızı müəssisələrimiz, işçilərimiz üçün konkret fürsətlərə çevirək. Mən Prezidentlə razıyam ki, bütün bunlar istər son illərdə gözəçarpan Azərbaycan sərmayələrinin İtaliyaya yatırılmasında, istərsə də Azərbaycan tərəfi üçün İtaliyanın genişmiqyaslı sərmayələrinin ayrılmasında görünür. Cənab Prezident, söhbətlərimizdə qeyd etdiyimiz kimi, təsdiqləyə bilərəm ki, strateji planların, inkişaf planlarının, 360 dərəcəlik müasirləşmədə nəinki ikitərəfli qaydada, o cümlədən üçüncü ölkələrdə birgə işin icrasında çox böyük marağı olan çoxsaylı İtaliya müəssisələri var. Çünki energetika əməkdaşlığımızın yeganə sahəsi deyil. Bir çox digər sahələr var. Həlledici digər sahə müdafiə və təhlükəsizlik sahəsidir. Bu sahədə, aerokosmik sənaye, dəniz təhlükəsizliyi, mühüm infrastrukturun mühafizəsi, üstün texnologiyalar kimi sahələrdə İtaliyanın ən kamil nəticələrini dəyərləndirərək əməkdaşlığı dərinləşdirmək istəyirik. Biz elə bir model təklif edirik ki, sənaye sistemləri arasında əməkdaşlıq nəticəsində biliklərlə mübadilə, birgə inkişaf, regional sabitliyə töhfə verə biləcək gələcək perspektivli sahələr və nəhayət, sənaye sistemlərimizi birləşdirən amillər olsun. Bununla belə, dostluğumuz münasibətlərimizdə, cəmiyyətlərimiz arasında əlaqələrdə, mədəni bağlantılarda dərin köklər salıb. Burada, Bakıda respublika Prezidenti Mattarellanın iştirakı ilə Azərbaycan Diplomatik Akademiyasının nəzdində açılmış universitet İtaliyanın beş nüfuzlu universiteti ilə əməkdaşlıqdan formalaşmışdır. Yekun nəticədə bütün bunlar mədəniyyət, gələcək nəsillər, xalqlarımız arasında əlaqələr, bu gün həm mədəniyyət, həm ərzaq təhlükəsizliyi sahələrində əldə etdiyimiz razılaşmalar ümumi məramımızın rəmzi anlarıdır. Bütün bunlar eyni istiqamətdə inkişaf edir. Təbii ki, Prezident Əliyevlə İranla bağlı böhrandan tutmuş bölgəmizdə baş verən və hamımıza aid olan hadisələrə qədər əsas beynəlxalq məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardıq. Aydın şəkildə, mənim üçün İranla ümumi sərhədi olan, İranla uzun ümumi tarixə malik ölkənin Prezidentinin fikrini dinləmək çox maraqlı oldu. Bir daha arzu edirik ki, bu böhran mümkün qədər ən qısa müddətdə aradan qalxsın. Bu məqsədə xidmət edən hər hansı təşəbbüsə dəstək verməyə, bölgədə sabitliyin qurulmasına öz sadiqliyimizi bir daha vurğuladım. Mən, həmçinin Azərbaycana, Prezidentə və Azərbaycanın bütün hakimiyyət orqanlarına İranda təhlükə ilə üzləşən, ölkəni tərk etməyə məcbur olan çoxsaylı italyan vətəndaşların təxliyə olunmasında İtaliya üçün lazımi əməliyyatları həyata keçirdiyinə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Sizin tərəf bu işdə tam tədbirləri gördü və daha dəqiq desək, Sizə təşəkkür edirəm ki, Tehrandakı səfirliyimizin müvəqqəti olaraq Bakıya köçürülməsinə, təhlükəsizlik şəraitində səmərəli şəkildə işləməsinə dəstək verdiniz. Bu, dostluğumuzu nümayiş etdirən digər elementdir. Biz Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında dialoqun gücləndirilməsinin vacibliyini qeyd etdik. Enerji və daşımalar birmənalı olaraq iki sahədir ki, Avropa daha vacib rol oynaya bilər və oynamalıdır. Beləliklə, sərmayələrə dəstək, enerji şəbəkələrinə, beynəlxalq daşımalar marşrutlarına Azərbaycanın daha böyük inteqrasiyası təmin edilə bilər. Ermənistanla münasibətlər mövzusunu müzakirə etdik. Mən Birləşmiş Ştatların verdiyi təkan sayəsində tarixi mərhələni əks etdirən normallaşma yolunda İtaliyanın tam dəstəyini bir daha vurğuladım. Düşünürəm ki, 2026-cı il bu baxımdan mühüm ilə çevrilə bilər, çünki çox vacibdir ki, bu dinamik regionun bütün potensialı istifadə edilsin. Həmçinin Ukraynada ədalətli və dayanıqlı sülhə yönəlmiş diplomatik səylər də öz nəticəsini verməlidir. Çünki ölkələrimiz çox dəstək göstərib, Ukrayna xalqının yanında olub. Bir sözlə, iş əsnasında bizi birləşdirən çoxsaylı mövzular var. Söylədiyim kimi, bu işləri birgə icra edə bilərik. Yekun olaraq bir daha bildirirəm ki, biz aydın məsələlərin az sayda olduğu dövrdə yaşayırıq və tam təbiidir ki, bu kimi hallar az olanda biz bir-birimizə daha çox bağlanmalıyıq. Məhz bu səbəbdən İtaliya Azərbaycanla həyata keçirdiyi mühüm tərəfdaşlığı uzunmüddətli tərəfdaşlıq kimi görür və bundan sonra da uzunmüddətli olmasını istəyir. Cənab Prezident, səmimi qəbula və bizimlə apardığınız çox maraqlı söhbətə görə bir daha təşəkkür edirəm.
4 may tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin adından İtaliya Respublikası Nazirlər Şurasının sədri Corca Meloninin şərəfinə işçi şam yeməyi verilib.
İtaliya Nazirlər Şurasının sədri Corca Meloninin Azərbaycan Respublikasına işgüzar səfəri mayın 4-də başa çatıb.
Hər iki ölkənin Dövlət bayraqlarının dalğalandığı Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda ali qonağın şərəfinə fəxri qarovul dəstəsi düzülmüşdü.
İtaliyanın Nazirlər Şurasının sədri Corca Melonini Azərbaycanın Baş nazirinin müavini Samir Şərifov, xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev və digər rəsmi şəxslər yola saldılar.

President of the President of Council of Ministers of the Italian Republic Giorgia Meloni visits Azerbaijan
On May 4, 2026, President of the President of Council of Ministers of the Italian Republic Giorgia Meloni paid a visit to the Republic of Azerbaijan.
A guard of honor was lined up at Heydar Aliyev International Airport in honor of the high-ranking guest.
The President of the President of Council of Ministers of the Italian Republic was welcomed at the airport by the Deputy Prime Minister of Azerbaijan Samir Sharifov and other officials.
***
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev held a one-on-one meeting with President of the Council of Ministers of the Italian Republic Giorgia Meloni on May 4.
On the same day, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev held an expanded meeting with Giorgia Meloni, President of the Council of Ministers of the Italian Republic, on May 4.
Addressing the meeting, President Ilham Aliyev said:
- Madam Prime Minister, members of the delegation, once again, welcome. We have had excellent discussions on various aspects. Now we will continue our talks in an expanded format. First of all, I would like to thank you once again for being with us. I know how busy you have been since yesterday and this morning. Your visit to us, coming directly from Armenia, carries a very symbolic meaning. This once again demonstrates a friendly attitude toward Azerbaijan. We share the same sentiment toward Italy. Your visit today will be very decisive for the development of our strategic relations. Once again, welcome.
Giorgia Meloni, President of the Council of Ministers of Italy, said:
- Thank you very much, distinguished President. It is an honor for me to be here, and it gives me a sense of satisfaction. I believe it was important to come here because Azerbaijan is a very important partner for Italy. However, I discovered that an Italian Prime Minister has not visited here since 2013. This seems quite surprising to me. Therefore, I believe making this visit was indeed essential, as our cooperation is truly extensive. We cooperate in many strategic areas—energy, infrastructure, connectivity, and culture. The visit of the President of the Italian Republic to Azerbaijan was also a significant event in terms of demonstrating our cultural ties and the work carried out in relation to the university. However, I believe we can always do more together. In our view, Azerbaijan is our strategic partner, despite the difficult international situation we are in. At the same time, Azerbaijan plays the role of a bridge. We wish to emphasize the role of this bridge. This bridge can be a very long one, extending from here to the Mediterranean region.
On May 4, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Council of Ministers of the Italian Republic Giorgia Meloni delivered press statements.
Statement by President Ilham Aliyev:
- Dear Madam Prime Minister, Distinguished guests, ladies and gentlemen, First of all, Madam Prime Minister, I once again sincerely welcome you to Azerbaijan. I am confident that your visit will be another contribution to the development of friendly relations between Azerbaijan and Italy. Our countries are strategic partners; two declarations on strategic partnership were signed in 2014 and 2020. These two documents, which form the basis of our relations, are already being effectively implemented in practice. Your presence in Azerbaijan today is yet another testament to the depth and substance of Azerbaijan–Italy relations. Everyone is aware that you were in Armenia today. Completing your program in Armenia and coming to Azerbaijan holds a special, highly symbolic meaning for us; at the same time, it is a clear manifestation of the respect and goodwill shown toward Azerbaijan. Our political relations are at the highest level. At the same time, our trade relations are in excellent shape. Italy is Azerbaijan's top trading partner. Last year, our trade turnover amounted to approximately USD 12 billion. Naturally, one of the primary directions of our relations is cooperation in the energy sector. Here, too, we have supported each other as reliable partners for many years. Azerbaijan ranks second in Italy's oil imports and also second in its gas supply. For us, the Italian market is of primary importance for both oil and gas. Last year, Azerbaijan exported 25 billion cubic meters of natural gas, of which 9.5 billion cubic meters was exported to the Italian market. Today, during our discussions, we discussed increasing this volume. For this, it is necessary to expand the TAP project, which is an integral part of the Southern Gas Corridor. It has already been expanded to a certain extent, but this process must continue. Our new area of cooperation, military-technical cooperation, is also promising. This issue was also discussed today. We have concrete ideas regarding the implementation of joint projects, the organization of joint production, and the combination of Italian technologies with Azerbaijani financial resources. This matter was discussed in detail. The Italian market is of great interest to us. Under the leadership of the Prime Minister, the Italian economy is developing successfully. Over the past few years, the State Oil Fund of Azerbaijan has invested approximately USD 3 billion in the Italian economy. We also discussed channeling these investments into new projects. Italian companies have a very extensive history of successful activity in Azerbaijan. Currently, about 130 Italian companies operate in Azerbaijan, and I would like their number to increase further. Notably, Italian companies have implemented and are currently implementing 23 projects in the liberated territories of Garabagh and East Zangezur. Among foreign partners, Italy holds a leading position in the implementation of these projects. Naturally, alongside all these business, commercial, and trade relations, as well as the joint activities of companies and other matters, we have not forgotten what is perhaps the most important field – education. Last year, the Italy-Azerbaijan University was solemnly inaugurated in Baku. This university will have a significant impact on the development of education in Azerbaijan. According to the information provided to us, more than 500 students are already studying there, and in the future, they will become both highly qualified specialists and true ambassadors of Azerbaijan in Italy and Italy in Azerbaijan. Thus, our friendship will continue confidently in the years ahead. Distinguished Madam Prime Minister and members of the delegation, I once again extend my sincere welcome to you and welcome you to Azerbaijan.
Statement by President of the Council of Ministers Giorgia Meloni:
- Thank you very much, Mr. President. I say 'good evening' to all of you. I am very pleased to be here in Baku today. Naturally, I would like to express my gratitude once again to Mr. President Aliyev and the entire government for the very warm welcome shown to us, as well as for the very productive dialogue we have conducted throughout this day. Regarding the relations between our countries today, this is significant for me from a political perspective. This is because 13 years have passed since the last official visit of an Italian Prime Minister to Azerbaijan. I believe we had to fill this long-standing gap. This manifests itself not only in the friendly relations connecting our countries but also in the very important cooperation between Italy and Azerbaijan. Nevertheless, there has been a great qualitative leap in our ties. Consequently, of course, I thank you for the very extensive conversation we had. Based on our talk, we agreed to transform our cooperation through permanent political coordination. From here, we will jointly determine priorities for the future. I believe that in the complex international landscape we currently live in, this is a very significant choice. However, the instability around us is increasing, and the resolution of obvious issues between us is beginning to take on greater importance. One of those obvious issues is, of course, the relationship between Italy and Azerbaijan. Unequivocally, one of the fields that has always characterized our cooperation is the energy sector. Since the start of Russia's aggressive war against Ukraine, the export of gas and oil to Italy has played a decisive role in the energy security of the country I honorably represent. We spoke clearly about strengthening these ties. We must work not only on supply volumes but particularly on the quality of industrial partnership across all sectors. We know that energy and connectivity are two sides of the same coin. We would like Azerbaijan to strengthen its role as a fundamental hub between Europe and Asia. In this regard, Italy is always ready to play the role of a privileged gateway to the European market. It is clear that such a plan requires investments, long-term programs, and the alignment of the most suitable opportunities within the production and industrial systems of our countries. For this reason, we have planned to organize a business forum here in Baku in the second half of 2026 to turn our political cooperation into concrete opportunities for our enterprises and workers. I agree with the President that all of this is visible both in the significant Azerbaijani investments made in Italy in recent years and in the allocation of large-scale Italian investments in Azerbaijan. Mr. President, as we noted in our conversations, I can confirm that there are numerous Italian enterprises with a very great interest in strategic plans, development plans, and 360-degree modernization – not only bilaterally but also in the execution of joint work in third countries. Because energy is not the only field of our cooperation. There are many other fields. Another decisive field is defense and security. In this area, including the aerospace industry, maritime security, the protection of critical infrastructure, and advanced technologies, we wish to deepen our cooperation by valuing Italy’s most sophisticated achievements. We propose a model in which cooperation between our industrial systems results in knowledge exchange, joint development, and the promising future fields that can contribute to regional stability, ultimately unifying our industrial frameworks. Nevertheless, our friendship is deeply rooted in our relations, the ties between our societies, and our cultural connections. Here in Baku, the university established under the Azerbaijan Diplomatic Academy with the participation of President Mattarella was formed through cooperation with five prestigious Italian universities. Ultimately, all of these – culture, future generations, the ties between our peoples, and the agreements we have reached today in the fields of both culture and food security – are symbolic aspects of our common intent. All these efforts are developing in the same direction. Naturally, I exchanged views with President Aliyev on key international issues, ranging from the crisis involving Iran to the events occurring in our region that affect us all. Clearly, it was very interesting for me to listen to the opinions of the President of a country that shares a common border and a long common history with Iran. Once again, we hope that this crisis will be resolved as soon as possible. I reiterated our commitment to supporting any initiative that serves this purpose and to establishing stability in the region. I would also like to express my gratitude to Azerbaijan, the President, and all Azerbaijani authorities for carrying out the operations necessary for Italy to evacuate numerous Italian citizens who faced danger and were forced to leave the country. Your side took full measures in this regard; specifically, I thank you for supporting the temporary relocation of our embassy in Tehran to Baku, allowing it to operate efficiently in a secure environment. This is another element demonstrating our friendship. We noted the importance of strengthening dialogue between Azerbaijan and the European Union. Energy and transportation are unequivocally two areas where Europe can and should play a more vital role. In this way, support for investments and a greater integration of Azerbaijan into energy networks and international transport routes can be ensured. We discussed relations with Armenia. I reaffirmed Italy's full support for the path toward normalization, which reflects a historic stage thanks to the impetus provided by the United States. I believe that 2026 can become a significant year in this regard, as it is crucial that the full potential of this dynamic region is utilized. Furthermore, diplomatic efforts aimed at a just and sustainable peace in Ukraine must yield results, as our countries have provided great support and stood by the Ukrainian people. In short, there are numerous topics that unite us in our work. As I mentioned, we can carry out these tasks together. In conclusion, I state once again that we live in a period where clear certainties are few, and it is only natural that when such instances are scarce, we must become more connected to one another. For this very reason, Italy views the important partnership it carries out with Azerbaijan as a long-term partnership and desires it to remain long-term hereafter. Mr. President, thank you once again for the warm reception and for the very interesting conversation we had.
On May 4, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev hosted a working dinner in honor of President of the Council of Ministers of the Italian Republic Giorgia Meloni.
The working visit of the President of the Council of Ministers of the Italian Republic Giorgia Meloni to the Republic of Azerbaijan ended on May 4.
A guard of honor was lined up in honor of the high-ranking guest at the Heydar Aliyev International Airport, where the national flags of both countries were flying.
The President of the Council of Ministers of the Italian Republic Giorgia Meloni was seen off by the Deputy Prime Minister of Azerbaijan Samir Sharifov, the Deputy Minister of Foreign Affairs Fariz Rzayev and other officials.