Mətbuat şərhi 23 yanvar 2026
İtaliyanın paytaxtı Roma şəhərində Azərbaycan kinosuna həsr olunmuş tədbir çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin sifarişi ilə hazırlanmış “Buta” bədii filminin nümayişi keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının İtaliyadakı Səfirliyi, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi və “La Lampadina – Periodiche Illuminazioni” Assosiasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə Roma şəhərində yerləşən “Cinema Caravaggio” kinoteatrında baş tutub.
Nümayiş olunan “Buta” filmi Azərbaycan xalçaçılığında geniş yayılmış ornamental motivin adını daşımaqla yanaşı, eyni zamanda filmin əsas qəhrəmanının adını əks etdirir. Film Qafqaz dağları arasında yerləşən kiçik bir Azərbaycan kəndində insanların gündəlik həyatı, təbiətlə və ənənələrlə bağlılığı fonunda cərəyan edən hadisələrdən bəhs edir.
Rejissor İlqar Nəcəf tərəfindən 2011-ci ildə çəkilmiş film "Oskar" Milli Komitəsi tərəfindən "Ən yaxşı xarici film" nominasiyası üzrə rəsmi namizədi olub, habelə “Asiya Oskarı” kimi tanınan “Asia Pacific Screen Awards” mükafatının təqdimat mərasimində “Uşaqlar üçün ən yaxşı bədii film” mükafatına layiq görülüb.
Filmin nümayişindən əvvəl Azərbaycan Respublikasının İtaliya Respublikasında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəşad Aslanov çıxış edərək, milli filmlərin ölkə hüdudlarından kənarda nümayiş etdirilməsinin Azərbaycanın mədəniyyətinin təbliği nöqteyi-nəzərdən böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini, milli-mənəvi dəyərlərin təbliğində Azərbaycanın kino sənətinin və mədəniyyətinin dünyada layiqincə təbliğ və təmsil etmək imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində dövlət dəstəyinin göstərildiyini, Azərbaycan ilə İtaliya arasında mədəni əlaqələrin inkişafında mədəniyyət və kino sahəsinin mühüm rolunu vurğulayıb, bu kimi tədbirlərin Azərbaycan mədəniyyətinin İtaliya ictimaiyyətinə daha yaxından tanıdılmasına töhfə verdiyini bildirib.
Tədbirin moderatoru Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktor müavini Gülnar Tağızadə çıxışında ölkədə kino sahəsinin davamlı inkişaf etdiyini, Azərbaycan filmlərinin beynəlxalq arenada artan maraq və rəğbətlə qarşılandığını qeyd edib.
“La Lampadina – Periodiche Illuminazioni” Assosiasiyasının nümayəndələri İzabella Konfortini Hol və Puççi Biffi Rastrelli çıxış edərək, filmin İtaliya tamaşaçısı tərəfindən maraqla qarşılanacağına əminlik ifadə edib və gələcəkdə birgə mədəni layihələrin həyata keçirilməsinə hazır olduqlarını bildiriblər.
Film İtaliyadakı Azərbaycan icması və İtaliyanın akademik və mədəni dairələrinin nümayəndələrindən ibarət auditoriya tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.

Press release 23 January 2026
The screening of the film “Buta” prepared by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan was held within the framework of an event dedicated to Azerbaijani cinema in the capital of Italy, Rome.
The event was held at the “Cinema Caravaggio” cinema in Rome, jointly organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Italy, the Azerbaijani Cultural Center and the “La Lampadina – Periodiche Illuminazioni” Association.
The film “Buta” being screened not only bears the name of a widespread ornamental motif in Azerbaijani carpet weaving, but also reflects the name of the main character of the film. The film tells about the events taking place against the background of the daily life of people in a small Azerbaijani village located among the Caucasus Mountains, their connection with nature and traditions.
The film, directed by Ilgar Najaf in 2011, was an official candidate for the “Best Foreign Language Film” nomination by the National Committee for the “Oscar”, and was also awarded the “Best Feature Film for Children” award at the presentation ceremony of the “Asia Pacific Screen Awards”, known as the “Asian Oscar”.
Before the screening of the film, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Italy Rashad Aslanov made a speech, stating that the screening of national films outside the country is of great importance from the point of view of promoting Azerbaijani culture, that state support is provided to expand the opportunities for the proper promotion and representation of Azerbaijani cinema and culture in the world in the promotion of national and spiritual values, that culture and cinema play an important role in the development of cultural relations between Azerbaijan and Italy, and that such events contribute to a closer introduction of Azerbaijani culture to the Italian public.
The moderator of the event, Gulnar Taghizada, Deputy Director of the Azerbaijan Cultural Center, noted in her speech that the cinema industry in the country is continuously developing, and Azerbaijani films are being met with increasing interest and sympathy in the international arena.
Representatives of the “La Lampadina – Periodiche Illuminazioni” Association, Isabella Confortini Hall and Pucci Biffi Rastrelli, expressed confidence that the film will be met with interest by the Italian audience and expressed their readiness to implement joint cultural projects in the future.
The film was met with great interest by the audience, consisting of representatives of the Azerbaijani community in Italy and Italy's academic and cultural circles.