Mətbuat şərhi 17 oktyabr 2024
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) İcraçı direktoru İsrafil Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan ilə İtaliya arasında uzunmüddətli tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsinə yönəlmiş investisiya imkanlarının araşdırılması məqsədilə İtaliyada işgüzar səfərdə olmuşdur.
Səfər çərçivəsində İsrafil Məmmədov İtaliyanın bir sıra hökumət rəsmiləri, o cümlədən xarici işlər nazirinin müavini Edmondo Çirielli, “Made in Italy” naziri Adolfo Urso, eləcə də İqtisadiyyat və Xəzinədarlıq Nazirliyinin baş direktoru Marçello Sala ilə görüşlər keçirmişdir. Müzakirələrdə Azərbaycan və İtaliya arasında möhkəm iqtisadi əməkdaşlıqla yanaşı, ikitərəfli münasibətlərin genişləndirilməsi və qarşılıqlı investisiya fəaliyyətlərinin dərinləşdirilməsi diqqət mərkəzində olmuşdur.
İtaliya kapital bazarında 2,3 milyard ABŞ dollar həcmində investisiya portfelinə malik ARDNF-nin nümayəndə heyəti həmçinin İtaliyanın rəqəmsal, nəqliyyat və enerji sahələri üzrə aparıcı infrastruktur şirkətlərinin və investorların nümayəndələri, o cümlədən “FiberCop” şirkətinin İcraçı direktoru Luigi Ferraris; “TIM” şirkətinin İcraçı direktoru Pietro Labriola; “Vitale & CO” şirkətinin rəhbəri Orlando Barucci və partnyoru professor Fabrizio Pagani; “SNAM” ın İcraçı direktoru Stefano Venier və Maliyyə direktoru Luca Passa; “Open Fiber” şirkətinin rəhbəri Paolo Ciocca və “CDP” şirkətinin rəhbəri Giovanni Gorno Tempini ilə görüşmüşdür.
Görüşlərdə ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin mövcud vəziyyəti, qarşılıqlı sərmayələrin təşviqi və əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri barədə müzakirələr aparılmış və bir çox sektorlar üzrə tərəfdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanmışdır. Tərəflər iqtisadi əməkdaşlığın, dayanıqlı inkişafın və birgə sərmayələrin təşviqinə dair qarşılıqlı maraq ifadə etmidşlər. Müzakirələrdə Azərbaycan-İtaliya tərəfdaşlığının daha da genişləndirilməsinə töhfə verəcək mühüm sosial, ekoloji və iqtisadi təsirə malik əməkdaşlıq sahələrinə dair qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılmışdır.

Press release 17 October 2024
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (ARDNF) delegation, headed by Executive Director Israfil Mammadov, conducted a business trip to Italy with the aim of looking at the prospects of investing in the development of the long-term cooperation between Azerbaijan and Italy.
During the visit, Israfil Mammadov met with a number of representatives of the Italian government, such as Deputy Foreign Minister Edmondo Cirielli, Minister of "Made in Italy" Adolfo Urso, and Director General of the Ministry of Economy and Finance Marcello Sala. They discussed in their talks the high-level economic cooperation between Azerbaijan and Italy, the development of bilateral relations, and the deepening of mutual investment processes.
The ARDNF delegation, which oversees 2.3 billion USD of an investment portfolio in Italy's capital market, also encountered the representatives of top infrastructure firms and investors of Italy's digital, transport, and energy markets. They were Luigi Ferraris, FiberCop's managing director; Pietro Labriola, TIM managing director; Orlando Barucci, Vitale & CO CEO, and his business partner Professor Fabrizio Pagani; SNAM's managing director Stefano Venier, and CFO Luca Passa; Paolo Ciocca, Open Fiber CEO; and Giovanni Gorno Tempini, CDP CEO.
The meetings discussed the state of economic and trade relations between the two nations, the enhancement of mutual investments, and opportunities of more intensive cooperation. The strengthening of partnership relations in all spheres was called for. Both sides expressed an interest in the encouragement of economic cooperation, sustainable development, and mutual investment. Discussions also involved the exchange of ideas on areas of cooperation with significant social, environmental, and economic significance that would have the effect of further enhancing Azerbaijan-Italy partnership.