“İlhamlandır. Təsir et. Dəyişdir” başlığı altında keçirilən forum 8 dekabr tarixində Azərbaycanın İtaliyadakı Mədəniyyət Mərkəzində baş tutmuşdur. ADA Universitetinin təşkilatçılığı, İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun, ADA Universiteti Fondunun, KOLİN, Azərbaycan Gənclər Fondu və Azərbaycanlı Tələbələr və Məzunlar Platformasının (ASAP) dəstəyi ilə təşkil olunan forum ADA məzunlarını, idarəetmə, eləcə də professor-müəllim heyətinin üzvlərini bir araya gətirmişdir.
Forum iştirakçıları universitetin planlarını, daim inkişaf edən əmək bazarının indiki və gələcək trendlərini, yeni tendensiyalarını, çətinliklərini və imkanlarını müzakirə ediblər. İştirakçılar, həmçinin məzunların mobilliyini təmin edəcək layihələr üzrə əməkdaşlıq imkanları barədə düşüncələrini bölüşmüşdülər.
Forum Azərbaycanın İtaliyadakı səfiri Rəşad Aslanovun və Romadakı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktor müavini Gülnar Tağızadənin salamlama nitqləri ilə davam etmişdir.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Gənclər siyasəti və idman məsələləri şöbəsinin sektor müdiri Tural Məmmədov və Gənclər Fondunun icraçı direktoru vəzifəsini icra edən Qədir Xəlilov çıxış etmişdilər.
ADA Universitetinin akademik işlər üzrə prorektoru Elkin Nurməmmədov təhsil ocağının inkişaf planlarına dair ümumi məlumat vermiş, gələcək üçün strateji hədəflərini açıqlamışdır. Onun moderatorluğu ilə keçirilən “İş mühitinin gələcəyi: Universitetlər necə uyğunlaşmalıdırlar?” mövzusundakı sessiyada təhsilə və əmək bazarının inkişafına təsir edən faktorlar müzakirə olunmuşdur.
Universitetin dosenti Anar Vəliyevin “ADA məzunlarının daha güclü təsir üçün hərəkətə gətirilməsi” mövzusundakı sessiyasında isə məzunları daha fəal əməkdaşlığa sövq etmək üçün nəzərdə tutulan innovativ layihələr ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır.
ADA Məzunları Assosiasiyasının İdarə Heyətinin üzvü Səbuhi Xəlili söyləmişdir: “Forum məzunların bir-biri ilə əlaqələrinin yenidən qurulması üçün əla fürsətdir. Bu tədbir bizə tələbəlik günlərimizin mehriban ab-havasını canlandırmağa, ADA Universitetinin böyüməsinə və ümumilikdə isə cəmiyyətin inkişafına öz töhfəmizi verməyə ruhlandırır”.
Qeyd edək ki, ADA Universiteti Məzunlarının Forumu hər il 100-dək məzunun iştirakı ilə müxtəlif ölkələrdə keçirilir və tədbir zamanı birgə fəaliyyət istiqamətləri müzakirə edilir.

3rd ADA University Alumni Forum was held in Italy
On 8 December, a forum under the title “Inspire. Impact. Change” was held at the Culture Center of Azerbaijan in Italy. Forum, organized by ADA University and supported by the Institute for Development and Diplomacy, ADA University Foundation, KOLIN, Azerbaijani Youth Foundation and the Azerbaijani Students and Alumni Platforms (ASAP), brought together ADA alumni, members of the staff, as well as professor-instructor staff.
Forum participants discussed the University’s plans, current and future trends, new tendencies, challenges and opportunities of the constantly evolving labor market. Participants also shared their thoughts about the cooperation opportunities for projects providing the mobility of alumni.
The forum continued with greeting speeches of Rashad Aslanov, Ambassador of Azerbaijan to Italy, and Gulnar Taghizade, Deputy Director of the Azerbaijan Cultural Centre in Rome.
Afterwards, Tural Mammadov, Head of Sector at the Department of Youth Policy and Sports Affairs of President Administration of the Republic of Azerbaijan, and Gadir Khalilov, Executive Director of the Youth Foundation, delivered speeches.
Elkin Nurmammadov, Vice Rector for Academic Affairs of ADA University, provided general information about the development plans of the education setting and declared its strategic goals for the future. Factors affecting education and the development of labor market were discussed on the session titled “The Future of Work Environment: How Should Universities Adapt?”, moderated by him.
In the session titled “Mobilization of ADA Alumni for Greater Impact” by the University’s associate professor, Anar Valiyev, an exchange of views was held around innovative projects aimed at encouraging alumni for active cooperation.
Member of the Board of ADA Alumni Association, Sabuhi Khalili, said: The forum is a great opportunity for alumni in order to reestablish contact with each other. This event encourages us to revitalize the friendly atmosphere of our past student days, and to contribute to the growing of ADA University and the improvement of society in general”.
Note that ADA University Alumni Forum is annually held in various countries with the participation of around one hundred alumni, and joint activity directions are reviewed during the event.