Mətbuat şərhi 30 may 2024
Ölkənizin milli bayramı – Respublika Günü münasibətilə Sizə və Sizin simanızda dost xalqınıza öz adımdan və Azərbaycan xalqı adından ən səmimi təbriklərimi və xoş arzularımı çatdırmaqdan məmnunluq duyuram.
Azərbaycan-İtaliya strateji tərəfdaşlıq münasibətləri məmnunluq doğurur. Siyasi, ticari-iqtisadi, enerji, müdafiə, humanitar və digər sahələrdə əlaqələrimiz çoxtərəfli qaydada birgə fəaliyyətimiz ilə müşayiət olunur. Əməkdaşlığımızın prioritet istiqamətlərindən olan enerji sektorunda uğurlu işbirliyimiz Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təminatında mühüm rol oynayır.
Azərbaycan ilə İtaliya arasında müxtəlif sahələri əhatə edən və gündən-günə yeni məzmunla zənginləşən qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın yüksək səviyyəsini vurğulamaq istərdim. Azərbaycanın mühüm iqtisadi tərəfdaşlarından olan ölkənizin şirkətləri Azərbaycanın iqtisadi həyatında fəal iştirak edirlər. İşğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpası və yenidən qurulması işlərində İtaliya şirkətlərinin səmərəli fəaliyyəti təqdirəlayiqdir. Bütün bunlar tərəfdaşlığımızın yüksək səviyyəsindən, mövcud əməkdaşlığımızı daha da şaxələndirmək əzmimizdən xəbər verir. Biz bu əməkdaşlığı daim diqqət mərkəzində saxlayır və dəstəkləyirik.
Ölkələrimizi birləşdirən sıx humanitar əlaqələri, o cümlədən elm və təhsil sahəsində səmərəli işbirliyimizi xüsusi qeyd etmək istərdim. Azərbaycanın aparıcı ali təhsil müəssisələrindən biri olan ADA Universiteti ilə İtaliyanın qabaqcıl universitetləri arasında uğurlu əməkdaşlıq bunun bariz nümunəsidir.
Heç şübhəsiz ki, mövcud potensialdan və yeni imkanlardan istifadə edərək çoxşaxəli əlaqələrimizi daha da genişləndirə, qeyri-neft sektorunda əməkdaşlığımızı əhəmiyyətli dərəcədə artıra bilərik. Cari ildə Azərbaycanın COP29-a, İtaliyanın isə G7-yə sədrliyi əməkdaşlığımız üçün yeni imkanlar yaradır.
İnanıram ki, xalqlarımızın mənafelərinə uyğun olaraq Azərbaycan-İtaliya dostluq əlaqələrinin daha da möhkəmləndirilməsi, həm ikitərəfli, həm də Avropa İttifaqı çərçivəsində birgə fəaliyyətimizin dərinləşdirilməsi istiqamətində bundan sonra da birgə səylər göstərəcəyik.
Belə bir əlamətdar gündə Sizə möhkəm cansağlığı, işlərinizdə uğurlar, dost İtaliya xalqına daim rifah və əmin-amanlıq arzulayıram.

Press release 30 May 2024
On the occasion of the national holiday of your country – Republic Day, I am pleased to convey my sincerest congratulations and best wishes to you and your friendly people, on behalf of myself and the people of Azerbaijan.
The Azerbaijan-Italy strategic partnership is gratifying. Our relations in the political, trade-economic, energy, defense, humanitarian and other spheres are accompanied by our multifaceted joint activities. Our successful cooperation in the energy sector, which is one of the priority areas of our partnership, plays an important role in ensuring Europe's energy security.
I would like to emphasize the high level of mutually beneficial cooperation between Azerbaijan and Italy, covering various fields and constantly enriched with new content. Companies of your country, which are among Azerbaijan's important economic partners, are actively involved in the economic life of Azerbaijan. The effective activity of Italian companies in the restoration and reconstruction of the liberated territories is commendable. All this testifies to the high level of our partnership and our determination to further expand our cooperation. We always pay great attention to this cooperation and support it.
I would like to make a special mention of the close humanitarian ties that unite our countries, including fruitful cooperation in the field of science and education. A vivid example of this is the successful cooperation between ADA University, one of the leading higher educational institutions of Azerbaijan, and leading universities of Italy.
I have no doubt that we will be able to further expand our multifaceted relations, making full use of the existing potential and new opportunities, and significantly increase our cooperation in the non-oil sector. Azerbaijan's chairmanship of COP29 and Italy's chairmanship of the G7 this year create new opportunities for our cooperation.
I am confident that we will continue to make joint efforts to further strengthen the friendly relations between Azerbaijan and Italy, in the interests of our people, both bilaterally and within the framework of the European Union.
On this remarkable day, I wish you good health, success in your endeavors, and lasting prosperity and peace to the friendly people of Italy.