Mətbuat şərhi 16 aprel 2026
Dünyanın ən nüfuzlu uşaq kitab sərgilərindən biri hesab edilən Bolonya Beynəlxalq Uşaq Kitab Sərgisi 13-16 aprel 2026-cı il tarixlərində İtaliyanın Bolonya şəhərində keçirilib. Bu beynəlxalq tədbirdə ölkəmiz Mədəniyyət Nazirliyinin və Azərbaycanın İtaliyadakı səfirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə milli stendlə təmsil olunub.
Sərgidə yerli yazar və naşirlərdən ibarət nümayəndə heyəti iştirak edib. Azərbaycan stendində ölkənin aparıcı nəşriyyatları – “Libra Kitab”, “Qələm”, “3 alma”, “Everest”, “Təhsil”, “Ağıllı bala”, “Aspoliqraf”, “Altun Kitab”, “Qanun”, “Ting”, “Səbat” və “Radius” tərəfindən azyaşlı oxucular üçün hazırlanmış 200-dən çox adda, ümumilikdə 250-dən artıq kitab və nəşr məhsulu ziyarətçilərə təqdim olunub.
Sərgi çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti Türkiyə, Çexiya, Sloveniya, İsveç, İtaliya, Polşa, Kanada, Niderland, Almaniya, Fransa, İspaniya və Böyük Britaniyadan olan nəşriyyat nümayəndələri, uşaq yazıçıları və illüstratorlarla bir sıra işgüzar görüşlər keçirib və görüşlərdə kitab nəşri, yayımı və beynəlxalq əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Eyni zamanda, nümayəndə heyəti Hans Kristian Andersen Mükafatı Münsiflər Heyətinin prezidenti Şirin Kreidieh ilə görüş keçirərək uşaq ədəbiyyatı sahəsində əməkdaşlıq perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıb.

Azerbaijan represented at the 2026 Bologna International Children's Book Fair
The Bologna International Children's Book Fair, considered one of the most prestigious children's book fairs in the world, was held in Bologna, Italy, on April 13-16, 2026. Our country was represented at this international event with a national stand organized by the Ministry of Culture and the Cultural Center under the Embassy of Azerbaijan in Italy.
A delegation of local authors and publishers participated in the exhibition. The Azerbaijani stand presented more than 250 books and publications in more than 200 titles prepared for young readers by the country's leading publishing houses – "Libra Kitab", "Qalam", "3 alma", "Everest", "Tehsil", "Aghilli bala", "Aspoligraf", "Altun Kitab", "Qanun", "Ting", "Sebat" and "Radius".
Within the framework of the exhibition, the Azerbaijani delegation held a number of business meetings with representatives of publishing houses, children's writers and illustrators from Türkiye, the Czech Republic, Slovenia, Sweden, Italy, Poland, Canada, the Netherlands, Germany, France, Spain and the United Kingdom, and discussed book publishing, distribution and international cooperation opportunities. At the same time, the delegation met with Shirin Kreidieh, President of the Hans Christian Andersen Award Jury, and exchanged views on the prospects for cooperation in the field of children's literature.