Mətbuat şərhi 06 mart 2024
İtaliyanın Milan şəhərində “Şuşa. Naxışların rəqsi” adlı Azərbaycan rəqəmsal incəsənət sərgisinin açılış mərasimi keçirilib
5 mart 2024-cü il tarixində İtaliyanın  rəqəmsal incəsənət qrupu, İtaliyanın MEET Mədəniyyət Mərkəzi və Cariplo Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə “Şuşa. Naxışların rəqsi” (“Shusha. Dance of symbols”) rəqəmsal sərgisinin açılış mərasimi keçirilib.
9 mart tarixinədək davam edəcək sərgidə “Şuşa xanım” adlı süni zəka tərəfindən Azərbaycanın zəngin və müxtəlif mədəni irsinin əsasında yaradılmış rəqəmsal incəsənət əsərləri, xüsusən milli motivləri əks etdirən kəlağayılar nümayiş etdirilir.
Qeyd edək ki, “Şuşa” süni zəka layihəsi Türkiyədə yaşayan soydaşımız Nabat Qaraxanovanın rəhbərliyi ilə “Mezo Art” rəqəmsal incəsənət qrupunun azərbaycanlı və türkiyəli sənətkarları və mühəndisləri tərəfindən Azərbaycanın mədəniyyət beşiyi Şuşa şəhərinin qədim ənənəvi incəsənətinin innovativ texnologiyalar vasitəsilə canlandırılması məqsədilə yaradılıb.
Martın 05-də sərginin açılış tədbirində MEET Mədəniyyət Mərkəzinin qurucusu    Maria Gratsia Mattei və Müasir Asiya İncəsənəti üzrə ixtisaslaşmış Çikaqodan kurator Culi Volş çıxış edərək, 2024 İstanbul Rəqəmsal İncəsənət Festivalı haqqında məlumat verib, sərginin Azərbaycanın mədəni irsini rəqəmsal formata çevirməsi, incəsənət həvəskarlarını unikal səyahətə çıxarmağı barədə danışıblar.
“Şuşa” süni zəka layihəsinin yaradıcısı Nabat Qaraxanova layihənin ərsəyə gəlməsi barədə qonaqlara ətraflı məlumat verib, bu sərginin texnologiyanın sərhədlərini aşaraq Azərbaycanın tarixi və mədəni zənginliyini sənətsevərlərə təqdim etməsi, əsrlər boyu İpək Yolunu formalaşdıran mədəni təsirlərin rəqəmsal aləmə gətirilməsi, Şuşa xanımın incə işinin Azərbaycanın ənənəvi incəsənətini gələcəyə aparması barədə danışıb.
Açılış tədbirində Azərbaycanın İtaliyadakı Səfirliyinin, habelə Türkiyənin Milandakı Baş Konsulluğunun nümayəndələri, İtaliyanın mədəniyyət, mətbuat və akademik dairələrinin nümayəndələri və İtaliyada yaşayan azərbaycanlılar iştirak edib.

Opening ceremony of the Azerbaijani digital art exhibition "Shusha: Dance of Symbols" was held in Milan
On March 5, 2024 in Milan, Italy, the opening ceremony of the digital exhibition "Shusha. Dance of symbols" was held.
The exhibition, which will last until March 9, will feature digital artworks created by an artificial intelligence named "Shusha Khanum" based on the rich and diverse cultural heritage of Azerbaijan, especially paintings depicting national motifs.
It should be noted that the "Shusha" artificial intelligence project was created by the Azerbaijani and Turkish artists and engineers of the "Mezzo Art" digital art group under the leadership of our compatriot Nabat Garakhanova, who lives in Türkiye, in order to revive the ancient traditional art of Shusha, the cradle of Azerbaijan's culture, through innovative technologies.
On March 5, at the opening event of the exhibition, the founder of MEET Cultural Center, Maria Grazia Mattei, and Julie Walsh, a curator from Chicago, specialized in Contemporary Asian Art, spoke and informed about the 2024 Istanbul Digital Art Festival, talked about the exhibition's transformation of Azerbaijan's cultural heritage into a digital format and taking art lovers on a unique journey.
Nabat Garakhanova, the creator of the "Shusha" artificial intelligence project, gave detailed information to the guests about the creation of the project. She said that this exhibition transcends the boundaries of technology and presents the history and cultural richness of Azerbaijan to art lovers, brings the cultural influences that have shaped the Silk Road for centuries into the digital world. At the same time N.Garakhanova underlined that the fine work of Shusha Khanum takes the traditional art of Azerbaijan to the future.
Representatives of the Embassy of Azerbaijan in Italy, as well as the Consulate General of Türkiye in Milan, representatives of cultural, press and academic circles of Italy and Azerbaijanis living in Italy took part in the opening event.