Mətbuat şərhi 13 noyabr 2024
“Mən Azərbaycanı sülh naminə iqlim təşəbbüsünün bir hissəsi kimi qiymətləndirilən COP29-un Prezidenti kimi görməkdən çox məmnunam”, – İtaliyanın Baş naziri Ciorcia Meloni Bakıda keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasındakı (COP29) çıxışında demişdir.
COP29-a görə Azərbaycana təşəkkürünü bildirən Ciorcia Meloni Sammitin qlobal temperatur artımını 1,5°C daxilində məhdudlaşdırmaq səylərinə daha da təkan vermək məqsədilə keçirildiyini xatırlatmışdır: “Dubayda qarşımıza iddialı məqsədlər qoyduq: 2030-cu ilə qədər qlobal miqyasda bərpaolunan enerji istehsalını 3 dəfə və enerji səmərəliyinin artım sürəti 2 dəfə artırmaq. Bu məqsədlərə çatmaq istixana qazları emissiyalarından başlayaraq hər kəsin əməkdaşlığını və adekvat maliyyə dəstəyini tələb edir. COP29 zamanı yeni iqlim maliyyəsi hədəfini qəbul etməyə çalışacağıq. Dəyərli kompromis əldə etmək üçün məsuliyyətlərin bölüşdürülməsi, inkişaf etmiş, inkişaf etməkdə olan ölkələr və iqtisadiyyatlar arasında fikir ayrılıqlarının aradan qaldırılması tələb olunur”.
Baş nazir ölkəsinin öz üzərinə düşəni davam etmək niyyətində olduğunu diqqətə çatdırmış, “İqlim Fondumuzu artıq 4 milyard avrodan çox hissəsi Afrikaya ayırırıq, “Yaşıl İqlim” Fondu və İtki və Zərərlərə Cavab Fondu kimi təşəbbüsləri dəstəkləməyə, eyni zamanda, çoxtərəfli inkişaf banklarının cəlb edilməsini təşviq etməyə davam edəcəyik. Lakin dekarbonizasiyanın istehsal və sosial sistemlərimizin davamlığını nəzərə alması eyni dərəcədə prioritetdir. Təbiəti insanla qorumalıyıq. Bu məsələdə çox ideoloji və praqmatik olmayan yanaşma bizi uğura aparan yoldan çıxarmaq riski daşıyır. Texnoloji neytrallıq düzgün yanaşmadır, çünki hazırda qalıq yanacaq təchizatına vahid alternativ yoxdur. Realist qlobal dünyagörüşünə malik olmalıyıq. 2030-cu ilədək dünya əhalisi 8,5 milyarda çatacaq və növbəti onillikdə qlobal ÜDM iki dəfə artacaq. Bu, süni intellektin inkişafına artan tələbatı nəzərə alaraq enerji istehlakını artıracaq”, – deyə o əlavə etmişdir.
Ciorcia Meloni bildirmişdir ki, keçid prosesini gücləndirmək üçün balanslaşdırılmış enerji qarışığına ehtiyac var: “Bütün mövcud texnologiyalardan istifadə etməliyik. Təkcə bərpaolunan mənbələr deyil, həm də qaz, bioyanacaq, hidrogen, CO2-nin tutulması və gələcəkdə təmiz, təhlükəsiz və hüdudsuz enerji istehsal edə bilən nüvə sintezi. İtaliya nüvə birləşməsində ön sıralardadır. G7-yə sədrliyimiz çərçivəsində Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin təşkilatçılığı ilə Ümumdünya Termo Nüvə Enerjisi Qrupunun birinci nazirlər iclasını təşkil etdik. Gəlin qlobal Şimal və qlobal Cənub arasında əməkdaşlıq imkanlarını artırmaq üçün yeni enerji diplomatiyası üzərində çalışaq. Bizim talelərimiz bir-birinə bağlıdır və enerji əlaqələrindən böyük imkanlar əldə edə bilərik. Bu səbəbdən iqlim-enerji əlaqəsi bizim Afrika üçün “Mattei Planı”mızın, İtaliyanın həyata keçirdiyi həmyaşıdlar arası əməkdaşlıq strategiyasının sütunlarından biridir”.
“Hər bir COP kimi, bunun uğurlu və ya uğursuz olacağını müəyyən etmək bizdən asılıdır. Biz bilirik ki, göstərdiyimiz səylərin nəticələrindən şəxsən faydalanmaya bilərik. Amma vacib olan bu deyil. Mən anayam və bir ana olaraq heç nə mənə qızıma və onun nəslinə daha yaxşı yerdə yaşamağa imkan verəcək siyasətlərlə çalışmaqdan daha çox məmnunluq vermir”, – deyə Baş nazir əlavə etmişdir.

Press release 13 November 2024
“It is most comforting to invite Azerbaijan to COP29 as a member of the climate for peace initiative," declared Italy's Prime Minister Giorgia Meloni during the statement made at the 29th session of the United Nations Framework Convention on Climate Change Conference of the Parties (COP29) in Baku.
Passing on a thank you to Azerbaijan for hosting COP29, Giorgia Meloni recalled that the summit takes place in order to continue making progress toward the goal of a 1.5°C limit on warming: "We raised ambitious targets in Dubai: tripling the production of renewable energy globally and doubling the rate of improvement in energy efficiency by 2030. Everyone's collaboration and sufficient financial support are required, starting with greenhouse gas emissions. At COP29, we will attempt to set a new climate finance goal. To achieve a valuable agreement, the burdens must be distributed and differences settled among the developed, developing economies and nations”.
The Prime Minister stressed that her nation will continue to meet its obligations, stating, "We are already spending over 4 billion euros of our Climate Fund in Africa, continuing to support initiatives like the Green Climate Fund and the Loss and Damage Fund, and mobilizing multilateral development banks. But decarbonization needs to take just as much care over the sustainability of our production systems and social systems as well”.
“We need to preserve nature as well as humans. A highly ideological and unrealistic strategy has a possibility to lead us astray from the path to success. Neutrality in technology is the right policy, as of now there is no single substitute for the generation of fossil fuels. We need a realistic picture of the world. World population will be 8.5 billion and world GDP will double in the next decade by 2030. This will increase energy consumption, bearing in mind the growing need for artificial intelligence," she added.
Giorgia Meloni insisted that a diversified energy mix is needed to support the transition process: "We must use all the technologies that are available. Not only renewables, but gas, biofuels, hydrogen, CO2 capture, and nuclear fusion in the future, which will be capable of producing clean, safe, and unlimited energy. Italy is already a pioneer on nuclear fusion".
“We held the inaugural meeting of the World Fusion Energy Group as part of our G7 Presidency under the aegis of the International Atomic Energy Agency. We should develop new energy diplomacy to provide more chances for cooperation between the global North and global South. Our fates are connected and we can achieve enormous opportunities through the channel of energy relationship. Thus, the energy-climate link is one of the foundations of our 'Mattei Plan' for Africa, Italy's peer-to-peer cooperation policy," she said.
"As with all COPs, its success or failure will depend on us. We are aware we may never personally benefit from it for all that we do. But that is not what this is about. I am a mother, and as a mother, there is nothing more that I could possibly do than work on policies that will enable my daughter and her generation to live in a healthy world," the Prime Minister continued.